Suszenie i przechowywanie ziół

Suszenie i przechowywanie ziół

Skomentuj artykuł

Zioła w ogrodzie to powszechny  widok, podobnie jak zioła na balkonie i tarasie. Wielu z nas nie wyobraża sobie potraw bez dodatku własnoręcznie wyhodowanych ziół. Dzięki nim smak przyrządzanych potraw jest jeszcze przyjemniejszy dla podniebienia. Nie zapominajmy także o tym, że wiele gatunków ziół to rośliny lecznicze, które pomogą nam przy wielu dolegliwościach.

W sezonie korzystamy przede wszystkim ze świeżych ziół. Niestety w okresie zimowym nasze ziołowe zakątki zamierają. Aby dłużej korzystać z własnych ziół wystarczy je utrwalić np. poprzez suszenie. Wysuszone, odpowiednio przechowywane będą nam służyć, dopóki nie nadejdzie wiosna.

Zbiór ziół

Zioła to bardzo zróżnicowane rośliny, które dostarczają nam określonego surowca. W lecznictwie wykorzystuje się m.in. ziele, pąki, organy podziemne, kwiaty, owoce. Zioła w ogrodzie i na balkonie uprawia się przede wszystkim na ziele, a czasem nasiona ( np. koper).

Okres zbioru poszczególnych ziół może się różnić, a zmienność uzależniona jest od rodzaju pozyskiwanego surowca, a także od biologii konkretnych gatunków. Warto zatem zbiór dostosować do wymagań konkretnego gatunku, aby w pełni wykorzystać drzemiące w roślinie substancje bioaktywne. Świeże zioła pozyskujemy od wiosny do jesieni. Zbiór na suszenie, przeprowadzamy w momencie, kiedy zioła są najbardziej aromatyczne. Zazwyczaj moment ten przypada na okres poprzedzający kwitnienie, a u wybranych gatunków ziół także podczas kwitnienia. Owoce i nasiona, zbieramy w okresie jesiennym po dojrzeniu.


Słoneczna, letnia aura jest jak najbardziej wskazana przy zbiorze ziół. Nie należy ścinać ziół z samego rana, a także w popołudniowym słońcu, najlepiej zbiór przeprowadzić przed południem, gdy rosa opadnie, a lejący się z nieba żar nie jest jeszcze zbyt dokuczliwy.

 

Suszenie i przechowywanie ziół

 

Suszenie i przechowywanie ziół

Do zbioru można wykorzystać nożyce, nóż, sekator bądź inne narzędzie, które zapewni sprawne ścinanie roślin. Zioła najlepiej ścinać na wysokości około 10- 15 cm tak aby roślina miała możliwość szybszego odrodzenia się.

Przy zbiorze ziół należy być uważnym i ostrożnym, aby niepotrzebnie nie uszkodzić roślin.

Wybrane gatunki ziół- kiedy zbiór ?

 

Szałwia lekarska- zbiór powinien zostać przeprowadzony jeszcze przed kwitnieniem.

Majeranek- zbiór przed kwitnieniem.

Oregano- w przypadku oregano, zbiór wyjątkowego zioła przeprowadza się podczas kwitnienia.

Tymianek- zbiór powinien zostać przeprowadzony na początku kwitnienia. Ścinamy roślinę na wysokości około 10 cm. Po ścięciu roślinę wzbogacamy nawozem oraz podlewamy. 

Bazylia- zioło pozyskujemy przez cały okres wegetacyjny.

Kolendra- zbiór owoców następuje w momencie kiedy brązowieją (późne lato).

Estragon- zbiór należy przeprowadzić na początku kwitnienia rośliny.

Kminek- uprawiany dla owoców, których zbiór przypada w okresie letnim.

Melisa- ziele pozyskujemy przed kwitnieniem.

Mięta- ziele ścinamy jeszcze przed kwitnieniem.

Trybula ogrodowa- zbiór liści przed kwitnieniem.

Rozmaryn- zbiór liści można przeprowadzać od wiosny do jesieni.

Jak suszyć zioła ?

Zebrane zioła należy dokładnie przeglądnąć, usuwając uszkodzone fragmenty roślin,  pożółkłe, porażone przez choroby i szkodniki itp. Następnie rozkładamy je na gazie, ścierkach, gazetach, aby przeschły, a po wstępnym osuszeniu, wiążemy je  w luźne bukieciki i wieszamy górą do dołu. Zebrane zioła można także rozłożyć na koszach, tak aby zapewniona była cyrkulacja powietrza. Rośliny muszą być rozłożone jednowarstwowo, a „bukieciki” nie mogą się stykać.

Suszenie ziół przeprowadzamy w zacienionych miejscach, ale przewiewnych, nie narażonych na nasłonecznienie. Temperatura suszenia nie powinna przekroczyć 35°C.

Okres suszenia zależnie od warunków oraz konkretnego surowca może trwać od kilku dni do około dwóch tygodni. Wysuszone zioła kruszą się, ale nie całkowicie, a łodygi pękają. Po wysuszeniu susz w całości bądź same liście, jak najszybciej przekładamy do szczelnych pojemników.

W przypadku braku miejsca i warunków, zioła w krótkim czasie można wysuszyć  w piekarniku, który nagrzewamy do około 30°C.

Suszenie i przechowywanie ziół

 

Suszenie i przechowywanie ziół

Nie wszystkie zioła nadają się do suszenia

Do suszenia doskonale nadają się m.in. szałwia, lawenda, mięta, tymianek, rozmaryn, melisa. Do ziół, które lepiej mrozić należy m.in. pietruszka, ogórecznik, bazylia, koper ogrodowy,

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także