Sukulenty

Sukulenty

Skomentuj artykuł

Jak zadbać o sukulenty uprawiane w mieszkaniu ?

Sukulenty to bardzo zróżnicowana grupa roślin, zazwyczaj łatwych w uprawie, które przy minimalnej opiece, odpłacą się pełnią swej dekoracyjności. Mimo, że sukulenty uznawane są za wytrzymałe rośliny, przy niewłaściwej pielęgnacji  można doprowadzić do ich zamierania. Pielęgnację konkretnej rośliny należy dostosować do wymagań danego gatunku.

 

Sukulenty - Eonium drzewiaste

 

Sukulenty - Eonium drzewiaste

Zdecydowana większość sukulentów to rośliny preferujące słoneczną wystawę. Skąpane w słońcu obficie kwitną i  dobrze się rozwijają. Latem wiele sukulentów warto przenieść na balkon bądź taras, oczywiście słoneczny. Pamiętajmy, aby wyniesione na zewnątrz rośliny były zabezpieczone przed nieodpowiednimi dla nich warunkami atmosferycznymi, a więc m.in. silnym deszczem, wiatrami itp. Zaciszne, słoneczne zakątki, będą odpowiednie dla tych roślin. W mieszkaniu powinny stać na parapecie bądź jak najbliżej okna o południowej wystawie. Mniej słońca wymagają epifity.

 

Sukulenty - Rozchodnik Morgana

 

Sukulenty - Rozchodnik Morgana

Ponieważ sukulenty pochodzą zazwyczaj z gorących i ciepłych regionów świata, znoszą wysokie temperatury. W zasadzie w okresie wegetacji optymalna temperatura dla sukulentów mieści się w granicach 20-25°C- 30-35°C. Wiele z gatunków, zwłaszcza wśród kaktusów, wymaga w okresie zimowym dużo niższej temperatury, poniżej 15°C (maksymalnie do około 5°C). Często w mieszkaniach nie jesteśmy w stanie zapewnić wielu gatunkom odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju, tak więc lepiej wybierać gatunki, które poradzą sobie w mniej przychylnych warunkach, aby niepotrzebnie nie tracić ciekawych okazów.

 

Sukulenty - żywe kamienie

 

Sukulenty - żywe kamienie

Bardzo istotną kwestią w uprawie sukulentów jest podłoże, które winno być przepuszczalne, zazwyczaj lekko kwaśnie.  Najprostszym sposobem uzyskania odpowiedniego podłoża jest jego zakup. Wybieramy podłoże przeznaczone do kaktusów oraz sukulentów. Należy zaznaczyć, że kaktusy, występujące w tropikach, preferują bardziej próchnicze podłoże w przeciwieństwie do gatunków występujących na terenach półpustynnych. Przygotowując samemu substrat, można wykorzystać ziemię kompostową bądź zwykłą ziemię, wzbogaconą torfem i koniecznie gruboziarnistym piaskiem  bądź perlitem. Sadząc roślinę pamiętajmy także o dobrym drenażu. Przy przesadzaniu sukulentów pamiętajmy, że należy wykonać je wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie zaczną się rozwijać.

 

Sukulenty - nolina

 

Sukulenty - nolina

Nawożenie sukulentów powinno być ostrożne. Stosujemy nawozy  z przewagą potasu, fosforu, a mniejszym udziałem azotu. W sprzedaży nie brakuje nawozów specjalnie produkowanych dla sukulentów. Są ono odpowiednio zbilansowane, jednak pamiętajmy, aby nie przesadzać z nawożeniem (nie stosujmy maksymalnych dawek, zalecanych przez producenta), ponieważ sukulenty na tej płaszczyźnie nie są zbyt wymagające.     Oczywiście gatunki charakteryzujące się szybszym wzrostem nawozimy częściej (nawet co dwa tygodnie), natomiast gatunki o powolnym wzroście rzadziej (co około miesiąc). 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik