Studnia ogrodowa

Studnia ogrodowa

Skomentuj artykuł

Jak zbudować studnię ?

Przed rozpoczęciem budowy studni, należy znaleźć źródło wody, wybrać konkretne rozwiązanie, czyli zadecydować czy będzie to studnia kopana, abisyńska, czy też wiercona. W przypadku działek, ogrodów bez wątpienia doskonałym rozwiązaniem jest studnia abisyńska, która może także stanowić piękną dekorację ogrodu.

Przy lokalizacji studni, zwłaszcza jeżeli woda ma być zdatna do picia należy uwzględnić odpowiednie odległości m.in. od granicy działki, szamba, budynków inwentarskich itp., zgodnie z prawem.

Budowę studni można zlecić specjalistom, którzy nie tylko zajmą się znalezieniem wydajnego źródła wody, ale także wykonają ją zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku studni głębinowej niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, tak więc w tym przypadku niezbędne jest zlecenie budowy fachowcom. W przypadku studni abisyńskiej i kopanej, wykonanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można je wykonać samemu. W przypadku studni kopanej należy zakupić kręgi betonowe, którymi wykłada się ściany studni. Gdy umieścimy pierwszy kręg, podkopujemy go, drążąc głębszy dół, a wraz z usuwaniem podłoża kręg obniża się, w wyniku czego umieszczamy na nim kolejny kręg, łącząc je za pomocą zaprawy cementowej. Przy budowie studni abisyńskiej wykorzystuje się rurę z filtrem, którą wbija się za pomocą odpowiedniego młota. Wodę ze studni głębinowej, tłoczy się przy pomocy pompy głębinowej, ze studni kopanej pompą ssącą bądź wiadrem za pomocą kołowrotka,  a w przypadku studni abisyńskiej nawet pompą ręczną. Wato zaznaczyć, że studnia kopana powinna mieć pokrywę.


Koszty

Koszty związane z wykonaniem studni są uzależnione od głębokości warstwy wodonośnej. Im płycej tym koszty są niższe. Średnio za metr wykopanej czy też wierconej studni należy zapłacić kilkaset złotych (250- 1000 zł). Do tego dochodzą koszty związane z zakupem pompy itp. Jeżeli źródło wody znajduje się na kilu metrach w głąb podłoża koszty nie są znaczące, ale przy głębinowych, wyraźnie wzrastają.

Uwagi końcowe

Przy budowie studni należy zwrócić także uwagę na formalności związane z wykonaniem studni. Kwestie prawne regulowane są m.in. przez prawo budowlane, wodne oraz geologiczne i górnicze.

Wybrane kwestie:

•    Nim przystąpimy do budowy studni należy dowiedzieć się czy w ogóle budowa studni będzie możliwa, czy nie będą tego zabraniać przepisy z zakresu ochrony środowiska. Z pewnością tego typu informacje będą zawarte w MPZP (Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego).

•    W przypadku budowy studni, której głębokość przekracza 30 m bądź zużycie wody będzie wynosić powyżej 5m3 na dobę, należy uzyskać tzw. pozwolenie wodnoprawne. Takie pozwolenie można uzyskać w starostwie. Niezbędny będzie także projekt prac geologicznych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: