Stroiki wielkanocne

Stroiki wielkanocne

Skomentuj artykuł

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Ustanowione w II w. na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa są okazją do głębszych przemyśleń, a także czasem wielkiej radości, przepełnionej symboliką, w której dominują narodziny, a więc odradzające się życie.

Zmartwychwstanie Pańskie to bardzo kolorowe święta, a barwy- czerwień, żółć, zieleń, fiolet, czerń, biel, pomarańcz, błękit, których nie brakuje na świątecznie przystrojonych stołach, pisankach, stroikach itp., poza ożywieniem naszych domów, mają podkreślać głębię i wyjątkowość tych świąt.

Bez wątpienia dekoracje świąteczne wpisują się w klimat i nastrój jaki towarzyszy nam przez te kilka wiosennych dni.

Stroiki świąteczne to jeden z podstawowych sposobów na przystrojenie domu, świątecznego stołu, balkonu, tarasu, a nawet ogrodu.

Stroiki wielkanocne
Stroiki wielkanocne


Już kilka tygodni przed  świętami w sklepach, marketach, na straganach można zakupić  dekoracje wielkanocne, a wśród nich także stroiki. Oferta handlowa jest bardzo bogata, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością do najpiękniej prezentujących się stroików należą te ręcznie wykonane z naturalnych materiałów.

Wszyscy Ci, którzy mają w sobie choć trochę kreatywności i wyobraźni mogą samodzielnie wykonać stroik wielkanocny. Jego wykonanie sprawi wiele satysfakcji, a poza tym sporo zaoszczędzimy na zakupie wielkanocnych dekoracji.

Stroik świąteczny to najczęściej połączenie gałązek  z kwiatami oraz różnymi dodatkami. Nie mniej jednak nie brakuje w sprzedaży stroików do których wykonania stosuje się o wiele bardziej oryginalne materiały.


Od czego zacząć ?

Nim podejmiemy się stworzenia własnego stroika wielkanocnego, warto pamiętać, że przy tworzeniu świątecznych dekoracji, należy uwzględnić elementy nierozerwalnie związane z tym świątecznym okresem, do których zaliczymy przede wszystkim

Rośliny (bazie kotki, krokusy, szafirki, tulipany, hiacynty, ciemierniki, narcyzy, gałązki borówki,  stokrotki, rzeżucha, żyto, jęczmień, pszenica, owies, kwiaty forsycji, bukszpan, fiołki, barwinek, mech, gałązki derenia, leszczyny, szczodrzeńca, brzozy, graba pospolitego,  śliwy tarniny,  pierwiosnki, niezapominajki, laki oraz ciemierniki.

Jajka w formie barwnych pisanek, wydmuszek itp. Można je tylko zabarwić, wykorzystując m.in. łupinki orzechów włoskich, buraki ćwikłowe, kapustę czerwoną, cebulę jak również dodatkowo udekorować, stosując bardzo różnorodne techniki. 

Baranka

Zajączka

Materiałów do stworzenia stroika warto także poszukać w domu. Wszelkiego rodzaju koszyki, szklane bądź ceramiczne pojemniki, naczynia mogą stanowić idealną podstawę dla przyszłej ozdoby.        
Zależnie od naszej wyobraźni możemy stworzyć ciekawe rozwiązania, odpowiadające nam oraz naszej rodzinie.

Jak wykonać prosty stroik wielkanocny ?

Przykładem prostej dekoracji wielkanocnej, będzie stroik wykonany m.in., z brzozowych gałązek i mchu. To bardzo stonowane i oszczędne w materiały rozwiązanie, ale doskonale wpisujące się w świąteczny klimat. Z pewnością znajdzie uznanie wśród osób preferujących naturalizm i prostotę.

Stroiki wielkanocne
Stroiki wielkanocne

Materiały

- tekturowa podstawka
- brzozowe gałązki
- mech
- jaja 
- stokrotki
- wstążka
- klej
- drut
- sekator

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wielkanoc