Sosna pospolita (zwyczajna) - Pinus sylvestris

Sosna pospolita (zwyczajna) - Pinus sylvestris

Skomentuj artykuł

Wymagania
   

Pinus sylvestris jest mało wymagającym gatunkiem, preferującym stanowiska słoneczne. Odporna na suszę oraz mrozy. W przeciwieństwie do Pinus nigrum, nie jest odporna na zanieczyszczenia, tak więc nie uda się na zbyt zanieczyszczonych obszarach, zwłaszcza tych silnie uprzemysłowionych. Bardzo tolerancyjna wobec podłoża. Poradzi sobie na większości gleb, także na podłożu piaszczystym, kamienistym, ubogim w składniki odżywcze.

Zastosowanie
   

Ze względu na swoją dekoracyjność, wynikającą z pokroju, igieł, kory oraz małych wymagań, warto zaprosić ją do ogrodu. Najlepiej wybrać jedną z wielu odmian jakie dostępne są w sprzedaży. Gatunek można posadzić w większych ogrodach. Nadaje się do nasadzeń krajobrazowych i naturalistycznych, do parków itp. Może być sadzona w grupach, ale najpiękniej prezentuje się jako soliter. Gatunek powszechnie wykorzystywany w leśnictwie.
   

Ze względu na właściwości drewna, a więc jego miękkość, a zarazem dobrą wytrzymałość oraz sprężystość, znalazło ono powszechne zastosowanie przy produkcji mebli oraz w budownictwie.

 

Odmiany

Z odmian ogrodowych Pinus sylvestris warto wymienić

• ‘Aurea’ – odmiana o stożkowym pokroju, mniejszych rozmiarach, charakterystyczna ze względu na żółte przebarwienie igieł w okresie zimowym.

• ‘Beuvronensis’ – sprawdzona, wolno rosnąca odmiana, charakteryzująca się kulistą formą i zwartym pokrojem. Ze względu na niewielkie przyrosty doskonale nadaje się do uprawy w pojemniku oraz do ogrodów skalnych i na wrzosowiska.

• ‘Fastigiata’- odmiana o zwartym i kolumnowym pokroju, doskonała jako soliter oraz w towarzystwie z formami płożącymi.

• ‘Pumila’- odmiana wolno rosnąca o kulistym pokroju, osiągająca do około 2 m wysokości.

• ‘Watereri’ – jest bardzo popularną odmianą, charakteryzującą się powolnym wzrostem oraz półkolistym pokrojem w starszym wieku. Osiąga do kilku metrów wysokości.

• ‘Globosa Viridis’- odmiana tworząca w młodym wieku kuliste kształty, z czasem uzyskując piramidalną formę. Wolno rośnie, osiągając po 10 latach około 1- 1,5 m wysokości.

Uwagi
   

Sosna zwyczajna należy do drzew długowiecznych, które mogą przeżyć do kilkuset lat.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także