Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Skomentuj artykuł

Zakup rośliny

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian śliwy wiśniowej. Rośliny najlepiej nabywać w centrach i sklepach ogrodniczych, cieszących się dobrą opinią. Można udać się również na zakupy,  bezpośrednio do szkółki, oferującej śliwę wiśniową. Nabycie roślin ze szkółki daje nam możliwość zakupu nie tylko dobrej jakości materiału do nasadzeń, ale także zaczerpnięcia rzetelnej wiedzy na temat uprawy pozyskanej rośliny. Taka wizyta jest dobrym rozwiązaniem,  kiedy planujemy założenie żywopłotu i potrzebujemy większej ilości roślin. Na takie nasadzenia najlepiej nabywać rośliny z gołymi korzeniami, które są tańsze , co w przypadku tylu roślin, pozwoli na zaoszczędzenie znacznych  środków finansowych.

Większość materiału szkółkarskiego dostępna jest w pojemnikach.  Rośliny zakupione w takiej formie lepiej się aklimatyzują na nowym stanowisku i zazwyczaj po posadzeniu nie ma strat w nasadzeniach.

Poza tym, rośliny można nabyć z gołymi korzeniami bądź z bryłą korzeniową owiniętą płótnem. Rośliny w takiej formie są tańsze, ale do nabycia wczesną wiosną i późną jesienią. Materiał szkółkarski dostępny w pojemnikach, umożliwia sadzenie roślin przez większą część roku.
Nabywając roślinę zwracajmy uwagę na zdrowotność systemu korzeniowego, pędów, a także liści, jeżeli zakupy będą poczynione późną wiosną. Warto zaznaczyć, że śliwa wiśniowa nie jest podatna  na choroby i szkodniki.

W przypadku zakupu roślin w okresie bezlistnym starajmy się je nabywać w  takich punktach sprzedaży, w których będziemy mieli gwarancję, że zakupiony okaz będzie tym, który faktycznie chcieliśmy nabyć.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Przygotowanie podłoża

Podłoże należy oczyścić z wszędobylskich chwastów. W razie potrzeby uzupełniamy je piaskiem, aby stało się bardziej przepuszczalne bądź też kompostem, dla podniesienia żyzności i poprawy struktury.

Sadzenie

W przypadku roślin z odkrytym systemem korzeniowym należy uważać, aby nie doszło do ich przesuszenia. Po nabyciu roślin, powinny zostać od razu posadzone. Jeżeli możliwość posadzenia sadzinek, przesunie się w czasie, rośliny należy zabezpieczyć, najlepiej bryłę korzeniową przysypać wilgotnym podłożem w zacienionym miejscu. Przed posadzeniem śliwy wiśniowej moczymy ją przez kilka godzin, a dopiero wówczas sadzimy, we wcześniej wykopany dołek. Powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Na spodniej stronnie sypiemy żyźniejsze podłoże, a dopiero wówczas ustawiamy roślinę. Już na tym etapie jak jest taka konieczność wbijamy palik, którego celem będzie zapewnienie stabilności posadzonej rośliny, zwłaszcza w wietrzne dni. Po posadzeniu, roślinę obficie podlewamy, a w przypadku zbytniego opadnięcia podłoża, uzupełniamy braki.
Jeżeli chcemy uzyskać zwarty żywopłot, sadzonki sadzimy w odstępach 30- 50 cm.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Podlewanie

Śliwa ałycza wymaga umiarkowanej wilgotności. Podlewanie wskazane po posadzeniu i w razie potrzeby w okresie późniejszym. Starsze okazy nie wymagają podlewania, gdyż dość dobrze sobie radzą w okresie suszy. Podlewanie nie powinno być gwałtowne.  Lepiej podlewać rzadziej, ale obficie. Gdy rośliny podlewane są niewielką ilością wody, zwłaszcza w okresie suszy, woda nawet nie dotrze do korzeni. W takim wypadku najlepiej podlewać konewką, powoli lejąc wodę w obrębie pnia. Po posadzeniu, wokół rośliny warto wykonać zagłębienie tzw. misę, aby woda nie spływała po bokach, a faktycznie wsiąkła w  podłoże i została wykorzystana przez roślinę.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: