Skuteczne sposoby na komary

Skuteczne sposoby na komary

Skomentuj artykuł

Na ukąszenia komarów jesteśmy narażeni od maja do października. Warto wiedzieć, że świąd i obrzęk to nie jedyne z ich możliwych skutków. Liczne ukąszenia mogą doprowadzić do silnych reakcji alergicznych, a ponadto zdarzają się w Polsce przypadki komarów przenoszących choroby, groźne zwłaszcza dla domowych zwierząt – myksomatozę i dirofilariozę. Aby skutecznie chronić przed ukąszeniami siebie i swoich podopiecznych, warto poznać skuteczne sposoby na komary.

Zapobieganie inwazji

Komary potrzebują do rozmnażania stojącej, płytkiej wody. Jeśli nie chcemy, żeby nasz ogród został opanowany przez chmary kąsających muchówek, usuńmy z niego wszystkie naczynia, w których może gromadzić się deszczówka. Jeśli zbieramy wodę deszczową do podlewania, beczki, do których odpływa, należy przykryć gęstą siatką. Aby komary nie rozmnażały się w oczku wodnym, warto postarać się o kaskadę, ponieważ ruch wody uniemożliwi samicom składanie jaj. Walka z komarami jest najłatwiejsza w większych zbiornikach, w których żyją ryby, żywiące się larwami owadów. Należy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu wokół domu – w dołkach tworzą się bowiem kałuże, w których komary mają idealne warunki do rozmnażania się.

Środki naturalne

Komary można odstraszyć, właściwie planując obsadę roślin w okolicy kącika wypoczynkowego lub pod oknami domu. Mało kto wie, że owady te nie lubią zapachu roślin pomidora. Podobne działanie wykazuje mięta, bazylia, czarny bez, piołun i pelargonia, a w domu – eukaliptus i plektrantus koleusowaty, zwany nawet ze względu na swoje właściwości komarzycą. Jeśli dodatkowo zamontujemy w oknach siatkę o drobnych oczkach, będziemy mogli wieczorami wietrzyć pomieszczenie nie wpuszczając przy tym owadzich intruzów. Drobną siatką można otoczyć też ogrodową altankę. Dobre skutki przynosi również smarowanie się olejkami eterycznymi – miętowym, eukaliptusowym, goździkowym czy lawendowym.

Preparaty biobójcze

Jeśli metody naturalne nie są wystarczające, warto sięgnąć po preparaty chemiczne. Polski rynek oferuje szeroki wybór środków odstraszających komary. Repelenty zawierające DEET, przeznaczone do stosowania na skórę, takie jak spraye Bros, Mugga, Autan i Off, blokują chemoreceptory komarów, dzięki czemu stajemy się dla nich niewidzialni.

Innym rodzajem repelentów są elektrofumigatory, czyli wtyczki, które umieszcza się w gniazdkach elektrycznych. W środku takiego urządzenia znajduje się płyn lub płaski wkład ze środkiem chemicznym, który pod wpływem ciepła wydziela zapach, odstraszający komary. Na rynku można znaleźć zarówno elektrofumigatory do stosowania w domu, jak i produkty przeznaczone do użytku zewnętrznego, np. Bros Elektro.

Ochrona zwierząt

Psy i koty, zagrożone w sposób szczególny dirofilariozą, ochronimy przez ukąszeniami komarów stosując preparaty typu spot-on, takie jak Advantix. Zabieg należy powtarzać co miesiąc przez cały okres występowania komarów. Hodowcy królików w celu zabezpieczenia zwierząt przez śmiertelnie niebezpieczną myksomatozą powinni natomiast co roku przeprowadzać szczepienia ochronne.

Małgorzata Długosz

Bibliografia:
1)    Landowska A., Owady – zło niekonieczne, „Kwietnik”, nr 7/2002, s. 40-41.
2)    Legutowska H., Jakie rośliny odstraszają uporczywe owady?, „Działkowiec”, nr 7/2007, s. 47.
3)    Łassa V., Lato bez much i komarów, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 24/2011, s. 49.
4)    Sygnowska K., Żądlą, kłują, wysysają, „Działkowiec”, nr 8/2009, s. 67.
5)    Zakrzewska A., Ogród bezzz komara, „Kwietnik”, nr 7/2009, s. 36-37.
6)    Produkcja zwierzęca, cz. III, red. T. Nałęcz-Tarwacka, Hortpress, Warszawa 2012, s. 467-468.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: