Skimia Skimmia

Skimia Skimmia

Skomentuj artykuł

W ogrodowych nasadzeniach nie powinno zabraknąć zimozielonych krzewów. Z pewnością wśród krzewów zawsze zielonych królują różanecznik, azalia, pieris oraz laurowiśnia. Zróżnicowanie jest olbrzymie i warto sięgać po gatunki mniej znane, co nie znaczy, że nie warte uwagi. Coraz większą popularnością cieszy się skimia, a szczególnie skimia japońska, niewielki krzew, uprawiany w gruncie bądź też traktowany jako roślina doniczkowa.

Rodzaj Skimmia obejmuje gatunki krzewów i niewielkich drzew, których naturalne siedliska występują na kontynencie azjatyckim m.in. w Japonii, na Tajwanie, w Wietnamie, Chinach oraz na Filipinach. Zazwyczaj uprawiana jest skimia  japońska (Skimmia japonica)  i to właśnie ona stanowi podstawowy gatunek spotykany w ogrodach, a także mieszkaniach. To właśnie jej został poświęcony niniejszy artykuł.

Z pozostałych gatunków rodzaju warto wspomnieć o Skimmia laureola, Skimmia anquetilia. Nie zapominajmy także o mieszańcach np. Skimmia x confusa w odmianie „Kew Green”.

Skimmia japońska uprawiana jest już od XIX w, a jej naturalne siedliska występują w Japonii, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie gatunku.

WAŻNE: Skimmia należy do roślin trujących, tak więc pod żadnym pozorem nie zostawiajmy małych dzieci całkiem samych w jej towarzystwie, gdyż wszystkie jej części są trujące.

Budowa krzewu

Krzew w naszym klimacie,  może osiągać około 1,5 m wysokości. Warto jednak wiedzieć, że w swoich ojczystych stronach skimia japońska osiąga do kilku metrów wysokości. Część podziemną stanowi płytki system korzeniowy, a część nadziemna  charakteryzuje się zwartym pokrojem, mniej lub bardziej kulistym. Pędy zdrewniałe,  kruche, liście skórzaste, błyszczące, gładkie, zimozielone. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna się kwitnienie rośliny. Pąki kwiatowe ukazują się dużo wcześniej, stanowiąc  w okresie zimowym oryginalną dekorację. Zależnie od posiadanej odmiany zebrane w grona kwiatostany mogą być mniej lub bardziej wybarwione (odcienie różu). Należy zaznaczyć, że skimia japońska zaliczana jest do tzw. roślin dwupiennych, a  więc na jednym osobniku są kwiaty męskie, a na drugim żeńskie. Gdy skimia przekwitnie na osobnikach żeńskich ukazują się czerwone owoce, oczywiście wówczas jeżeli będziemy uprawiać osobnika żeńskiego i męskiego. Kwiaty odmian męskich intensywniej pachną.

W punktach handlowych można nabyć także Skimmia japonica subsp. reevesiana, bardzo oryginalną odmianę obupłciową, która jest dekoracyjna z kwiatów oraz owoców.
   

Skimia – Skimmia

Skimia – Skimmia

Skimia w ogrodzie

Chcąc uprawiać skimmie japońską w ogrodzie, należy zapewnić jej warunki zbliżone do tych, jakie występują w podgórskich lasach Japonii, w których można ją spotkać. Przede wszystkim wymagają półcienia oraz podłoża o kwaśnym odczynie pH 4,5- 5,5. Brak kwaśnego podłoża jest przyczyną większości problemów w uprawie, tak więc nie warto próbować uprawiać krzewu w podłożu alkalicznym, bo i tak z tego nic nie będzie. W większości ogrodów nie posiadamy podłoża o tak niskim pH, więc nie obędzie się bez jego wymiany. Możemy wymienić podłoże na specjalistyczne, przeznaczone dla różaneczników, azali itp., albo samemu sporządzić mieszając ziemią ogrodową z przekompostowanymi trocinami, ściółką leśną itp. Pamiętajmy, że roślina wymaga bardzo próchniczego podłoża, na zbyt gliniastym warto uzupełnić je materiałem, który zapewni wyższą przepuszczalność podłoża. Unikniemy wówczas mokrego podłoża, co nie sprzyja zdrowotności rośliny, zwłaszcza w okresie zimowym.

Poza tym stanowisko powinno być bardzo zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów. W takich warunkach roślina będzie lepiej rosła i dobrze przetrwa okres zimy.

Przy zakupie zwracajmy uwagę na zdrowotność roślin. Liście powinny być zielone , zdrowe bez zmian chorobowych, plam świadczących najczęściej o obecności chorobotwórczych patogenów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także