Ścieżki i dróżki w ogrodzie

Ścieżki i dróżki w ogrodzie

3 komentarzy

Szczególnie chętnie do utwardzania ścieżek, alejek oraz podjazdów wykorzystuje się kamień naturalny, który może występować w różnej formie. Te ponad czasowe kruszywo- zawsze w modzie, sprawdzi się niezależnie od stylu panującego w ogrodzie. Doskonały zarówno w wiejskich i romantycznych rozwiązaniach, jak również nowoczesnych. Drobny kamień w postaci żwiru może mieć formę o łagodnych kształtach- żwir, jak również nieregularne i kanciaste formy- gruz i tłuczeń. Możemy skorzystać także z większych kamieni ciętych na plastry, „kocich łbów”. Zależnie od naszych upodobać można stworzyć naprawdę ciekawe kamienne wzory i desenie.
   

Żwirowa scieżka ogrodowa

W głębi ogrodu do utwardzenia można zastosować drewno. Szczególnie pięknie prezentuje się ścieżka wyłożona okrągłymi plastrami uzyskanymi poprzez pocięcie na kawałki pniaka. Może nie mają zbyt długiej trwałości- w przeciwieństwie do kamienia, ale są bardzo estetyczne i ogród zyskuje specyficznego klimatu. Biorąc pod uwagę miękki materiał na wyłożenie ścieżki, to warto wspomnieć o korze. Ten nietrwały materiał szczególnie pięknie prezentuje się na tle iglaków, dla których stanowi ciekawe tło. Z czasem kora ulega rozkładowi, więc wymaga uzupełnienia. Warto zaznaczyć, że ten materiał nie nadaje się na często uczęszczane ścieżki, a przede wszystkim na niewielkie dróżki wijące się gdzieś w głębi ogrodu.
   

Wszelkie betonowe nawierzchnie to „sztuczność” wprowadzona do ogrodu. Przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie, łatwość zakupu oraz ze względu na atrakcyjną cenę. Pamiętajmy o tym, że betonowe nawierzchnie nie są naturalne , tak więc nie będą w pełnej spójności z ogrodowymi kompozycjami. Oczywiście mnogość barw, wzorów i form pozwala na tworzenie wymyślnych i trwałych ścieżek oraz podjazdów.
   

Przy planowaniu ścieżek i pozostałych ciągów komunikacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Jedną z nich jest szerokość ścieżek, która powinna wynieść około 120- 150 cm. Taka szerokość jest niezbędna, aby bez problemu mogły przejść obok siebie dwie osoby. Taka szerokość jest wymagana przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych. Natomiast dróżki, znajdujące się w głębi ogrodu mogą mieć szerokość już na poziomie 50- 60 cm. Nie ma konieczności poświęcać zbyt wiele miejsca na mniej uczęszczane dróżki. W przypadku podjazdów należy stosować bardziej trwałe nawierzchnie odporne na spore naciski. Przy większych powierzchniach zaistnieje konieczność odprowadzenia wody opadowej np. poprzez studzienki czy też inne rozwiązania. Starajmy się także unikać prostych linii, które są nienaturalne i psują całościowy efekt, zwłaszcza jeżeli szczególną uwagę zwracamy na naturalność. Nie można także przesadzać z ilością utwardzonych ścieżek. Faktem jest, że całość ogrodu powinna być dostępna odwiedzającym, ale przecież nie ma konieczności, aby wszędzie można było dojść po utwardzonej nawierzchni. Spacer po trawniku jest również bardzo atrakcyjny! Główne ścieżki zwłaszcza w strefie wejściowej warto oświetlić np. za pomocą ekologicznych lamp solarnych. Dzięki oświetleniu mamy możliwość bezproblemowej komunikacji po newralgicznych częściach posesji.
   

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: daisy1114, Tytuł: gnejs

    Firma z Wołomina oferuje korę kamienną - gnejs idealnie nadający się na ścieżki, dróżki i inne tego typu w ogrodach przydomowych. Za niewielkie pieniądze można mieć coś na prawdę ładnego. Obsługa w firmie bardzo przyjemna i sprawna, towar dowieziony samochodem dostosowanym do warunków ogrodowych i rozładowany.

  2. Dodał: basia, Tytuł: można łatwiej :)

    a ja zamiast się męczyć zamówiłam kamien w firmie mm dom i ogrod, panowie przywiezli, przygotowali, ulozyli :) a ja tylko ciesze się efektami :)

  3. Dodał: Elizka, Tytuł: Trudne scieżki

    Ja w swoj ogród włożyłam mnóstwo wysiłku, czasy i też pieniędzy, ale było warto. Część rzeczy wyszukałam przez internet, zamówiłam kamienie i żwir, co było najmniej problematyczne, bo dowieźli mi "zakupy" do domu. Resztę aranżacji już musiałam zrobić sama. Układanie i utwardzanie było chyba najcięższe.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: