Sauny ogrodowe

Sauny ogrodowe

3 komentarzy

Jeżeli mamy możliwości możemy sami zbudować saunę ogrodową. Nie ma w tym nic zawiłego. Nawet proste konstrukcje spełnią swoją rolę. Decydując się na saunę, warto od razu pomyśleć o kilku niezbędnych pomieszczeniach. Poza samą kabiną łaźni, warto pomyśleć o przebieralni, wc oraz pomieszczeniu na beczkę saunową, która miałaby za zadanie chłodzić uczestników sesji po wizycie w saunie. Bez dobrego pieca nie ma mowy o dobrze funkcjonującej łaźni. Obecnie w sprzedaży mamy możliwość skorzystania z pieców elektrycznych, których cena wynosi średnio kilka tysięcy złotych. Do uniwersalnej sauny ogrodowej w zupełności wystarczy piec opalany drewnem. Przy wyborze pieca należy kierować się przede wszystkim:

 

  •  jakością  materiału z jakiego jest zbudowany (najlepsze są te ze stali nierdzewnej);
  •  czas w którym uzyskamy wymaganą temperaturę;
  • pojemność wsadu kamiennego;
  • w przypadku pieca elektrycznego także energooszczędność.


Sauny najlepiej wykonać od zewnątrz z drzewa iglastego np. świerka czy modrzewia Z pewnością klasycznym będzie tutaj świerk skandynawski, z którego wykonuje się tradycyjne sauny fińskie. Ponieważ sauna jest pomieszczeniem, które poddawane jest pod działanie wysokich wahań temperatur oraz wilgoci, tak ważny jest dobór odpowiedniego materiału, oczywiście najwyższej klasy. Na wykorzystanym materiale nie powinny znajdować się sęki i inne nierówności. Powinien być doskonale wyszlifowany. Deski zewnętrzne powinny być łączone, najlepiej za pomocą metody pióro- wpust i to podwójnie. Grubość desek zależnie od warunków może wynieść do kilku centymetrów grubości- do około 70 mm. W przypadku konieczności, konstrukcję można ocieplić wełną mineralną. Wewnątrz powinny  znaleźć się, najlepiej trzy poziomy ławek, drewniana chochla i pojemnik, do ewentualnego polewania kamieni. Całość musi być łączona w taki sposób, aby nie było żadnej możliwości kontaktu skóry człowieka z metalem. Przy wykonaniu wewnętrznych elementów doskonale sprawdzi się abachi, a więc drewno o jasnym zabarwieniu, charakteryzujące się niskim przewodnictwem ciepła. Jest ono powszechnie wykorzystywane w tego typu konstrukcjach. Można także do wykończenia wykorzystać drewno z drzew liściastych takich jak osika. Wnętrze sauny należy zakonserwować olejkiem parafinowym. Koniecznie należy dbać o higienę pomieszczenia i starać się, aby całe wnętrze wykonane zostało z drewna.


Sauna ogrodowa wpisuje się w małą architekturę ogrodową, która wcale nie musi być nudna, o niskich walorach estetycznych. Przy samodzielnej budowie możemy stworzyć miejsce szczególne, które wpisze się w ogólny styl ogrodu, sprawi, że nabierze on nowego wymiaru, a poza tym będzie tak dobroczynne i po pracy w ogrodzie może stanowić miejsce odpoczynku i podniesienia naszej odporności.

3 komentarzy

  1. Dodał: Klaudyna, Tytuł: uwielbiam!

    Miłością do sauny zaraziłam się w Finlandii. A w Polsce zaraziłam się miłością do niestandardowego urządzania ogrodów :) to tylko dzięki architektowi ogrodu mam teraz balię do ziołowej i piwnej kąpieli, na długie zimy w PL - idealna!

  2. Dodał: Atom , Tytuł: korzystanie z sauny

    Hmmm, a ja przeczytałem, że jeżeli ma się przewlekłe problemy zdrowotne, przed skorzystaniem z sauny należy skonsultować się z lekarzem i to jest słuszna uwaga, bo nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem :)

  3. Dodał: Czeslaw, Tytuł: Szlachetne zdrowie!

    Sauna to wspaniała rzecz. Traktujac sprawe uczciwie powinniście napisać w jakich przypadkach są przeciwwskazania korzystania z niej, a kiedy wręcz nie wolno korzystać. PRIMUM NION NOCERE szanowna redakcjo !

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: