Sasanka zwyczajna - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Sasanka zwyczajna - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Niektóre kwiaty są na tyle popularne, że słyszało o nich każde dziecko. Jedną z takich roślin są właśnie sasanki, a wśród nich jeden z jej gatunków - sasanka zwyczajna. Jest dość prosta z wyglądu, ale niezwykle urokliwa i stanowi ozdobę każdego miejsca, w którym została posadzona lub występuje naturalnie. Jaka szkoda, że nie przetrwała próby czasu i w naszym kraju występuje już tylko i wyłącznie jako bylina uprawna. Na szczęście każdy z nas bez problemu może sobie zafundować sasankę zwyczajną w ogrodzie, dlatego też dziś poznamy ją dokładniej, by w przyszłości jej pielęgnacja nie przysporzyła nam problemu.

Sasanka zwyczajna - charakterystyka

Sasanka zwyczajna charakteryzuje się swoimi oryginalnymi, owłosionymi liśćmi i łodygami, które sprawiają, iż osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Te pierwsze posiadają delikatniejsze, bardziej jedwabiste włoski i rozwijają się dosyć późno, gdyż dopiero mniej więcej w okresie, kiedy zaczyna się kwitnienie. Łodyżki również oryginalne, bezlistne, z długimi srebrnymi włoskami, wyrastają bezpośrednio z dość mocno rozbudowanych kłączy. Na ich szczytach pojawiają się pojedyncze, ale za to sporej wielkości kwiaty. Mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany - fioletowe, białe, czerwone lub przeróżne odcienie tych barw. Składają się z delikatnie filcowanych, lekko owłosionych z zewnątrz płatków, które początkowo tworzą dzwonkowatą formę, po czym otwierają się najmocniej jak potrafią, by przyjąć wygląd charakterystyczny dla sasanki i odsłonić swe żółte pręciki. Po przekwitnieniu pojawia się równie oryginalny owocostan, przypominający kulę z długimi włoskami.

Uprawa sasanki zwyczajnej

Najprostszym sposobem na uzyskanie nowych roślina sasanki zwyczajnej jest wysiew nasion, które bez problemu dostaniemy w każdym lepszym sklepie ogrodniczym. Można również posłużyć się tymi, które zawarte są w owocostanach roślin już u nas mieszkających, jednak ze względu na ich bardzo krótką przydatność do siewu, należy to uczynić zaraz po zebraniu. Rozmnażanie przez podział kłaczy jest raczej trudne dla początkujących ogrodników i w wielu przypadkach kończy się na obumieraniu pobranych sadzonek.

Stanowisko uprawy powinno być przede wszystkim słoneczne, gdyż kwiat ten jest wielkim miłośnikiem światła naturalnego, ale toleruje również delikatny półcień. Gleba nie jest bez znaczenia, a najlepiej czuje się w ziemi wapiennej i lekkiej. Ponieważ zbyt duża ilość wody może wpływać negatywnie na rozwój tego kwiatu, warto zadbać o odpowiednią przepuszczalność podłoża. Doskonale czuje się w skalnych ogrodach, a nawet na skalniakach.

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Gatunek ten należy do bylin, czyli grupy roślin wieloletnich. Oznacza to, że raz zasiana pozostanie na jednym stanowisku przez wiele lat, jeżeli zapewnimy jej optymalne warunki do corocznego rozwoju. Niestety nie jest zimozielona, więc w miejscu jej uprawy zimą zobaczymy tylko i wyłącznie śnieg. Na szczęście jest jednym z wcześniejszych kwiatów wiosennych, dzięki czemu mamy możliwość podziwiania jego piękna już w marcu i kwietniu. Później pojawiają się puchate kulki z nasionami, które również posiadają walory ozdobne.

W czasie uprawy sasanka zwyczajna nie musi być podlewana praktycznie wcale. Niewielkie ilości wody dostarczamy jedynie w okresach wyjątkowo suchych, kiedy nawet takie rośliny jak ta mogą mieć problemy z zaopatrzeniem się z odpowiednią jej ilością.

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Zastosowanie

Jak już wspominaliśmy wcześniej, sasanka jest rośliną idealną do ogrodów skalnych, alpinariów oraz na skalniaki. Jednak nie tylko tam wspaniale się prezentuje. Możemy ją siać również na rabatkach wiosennych, a także klombach z dobrym dostępem do światła. Ich wartość dekoracyjna znacznie rośnie, jeżeli stanowią zwartą kępę, w skład której wchodzi po kilkanaście sztuk tych kwiatów.

Gatunek wymarły

Sasanka zwyczajna przez dłuższy czas występowała na terenie Polski naturalnie. Zajmowała stanowiska na słonecznych zboczach gór, w niektórych lasach sosnowych, a także na łąkach. Jednak z czasem jej populacja się zmniejszała, przez co została objęta ścisłą ochroną. Zabiegi te niestety nie przyniosły pożądanego efektu i od jakiegoś czasu jest gatunkiem uznawanym za wymarły i zaginiony. Na szczęście bez problemu dostaniemy nasiona sasanki w sklepach ogrodniczych.

Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Inne gatunki sasanek

Warto zapoznać się również pokrótce z innymi gatunkami sasanek, dzięki czemu będziemy mieli większe rozeznanie wśród tego rodzaju kwiatów.

Sasanka wiosenna - gatunek z bardzo ciekawym kwiatem, z zewnątrz fioletowo-niebieskim, natomiast w środku białym, dodatkowo dzwonkowato zwisającym.

Sasanka alpejska - gatunek z białym kwiatem i delikatnie niebieskoszarym miejscem jego utwierdzenia. W połowie łodygi wyrastają trzy zielone listki, które jesienią zmieniają barwę.

Sasanka otwarta - gatunek z kwiatami mniejszymi od sasanki zwyczajnej, niebiesko-fioletowymi, bardzo szeroko otwartymi, co jest cechą charakterystyczną tej rośliny.

Sasanka słowacka - gatunek o kwiatach liliowych lub filetowych, filcowanych na zewnętrznej części. Liście pojawiają się dopiero po kwitnieniu.

Sasanka łąkowa - gatunek o kwiatach dzwonkowatych, fioletowych, z zewnętrznej strony mocno owłosionych na szaro. Połączenie tych kolorów wygląda ciekawie, szczególnie z równie silnie owłosionymi łodygami w gęstych kępach.

Czy wiesz, że…

Wszystkie części tej rośliny zawierają substancje trujące. Co prawda nie jest to środek silny, ale jego spożycie może powodować kilka niepożądanych efektów ubocznych, takich jak mdłości, odurzenie, a nawet paraliż ośrodkowego układu nerwowego. Czasami towarzyszy im nadmierne pobudzenie.

Sasanka zwyczajna

 

Sasanka zwyczajna

Może uprawa tej rośliny nie należy do najprostszych, ale wkładając odrobinę wysiłku, możemy liczyć na bardzo przyjemne efekty w postaci pięknie kwitnących kwiatów. Sasanka zwyczajna nie powinna być pod żadnym pozorem pomijana przy doborze gatunków do naszego przydomowego ogródka. Jeżeli zdecydujemy się na wysianie kilku nasionek, możemy liczyć na przepiękny efekt wiosną, a obok jej uroczych kwiatów nikt nie przejdzie obojętnie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie