Sadzonki bukszpanu rozmnażanie bukszpanu

Sadzonki bukszpanu rozmnażanie bukszpanu

Skomentuj artykuł

Bukszpan to jedna z najlepszych roślin, nadających się na żywopłoty i obwódki. Jest nie tylko gęsty i zimozielony, ale przede wszystkim doskonale znosi cięcie i formowanie. Można z niego tworzyć wysokie, trwałe żywopłoty (z odmian wysokich), niskie obwódki rabat (z odmian niższych), a także mniej lub bardziej wyszukane rzeźby i figury ogrodowe np. atrakcyjne kule, ciekawe postacie zwierząt, figury geometryczne, a nawet ludzi i przedmioty.

Metody rozmnażania

Jeśli chcemy w ogrodzie posiadać jedynie pojedyncze okazy tych atrakcyjnych krzewów, możemy po prostu kupić sadzonkę w centrum ogrodniczym. Kiedy jednak postanowimy wykonać z bukszpanu żywopłot lub obwódki rabat, jedna roślina nam nie wystarczy, a zakup tak wielu sadzonek może okazać się dość kosztowny, gdyż bukszpan rośnie bardzo wolno, a jego produkcja wymaga sporo czasu. Dlatego też najlepiej spróbować rozmnożyć roślinę samodzielnie, wybierając jedną z kilku metod.

W naszym klimacie bukszpan zwykle nie zawiązuje nasion, a więc z reguły rozmnaża się go wegetatywnie, za pomocą sadzonek, odkładów lub przez podział. Odmiany można również szczepić na gatunku, jednak jest to metoda dość trudna i wykorzystywana głównie przez szkółkarzy.

Rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych

Pobieranie pędów na sadzonki powinniśmy zaplanować na późne lato i jesień (VIII-IX) lub ewentualnie na bardzo wczesną wiosnę, jeszcze przed rozpoczęciem pełnej wegetacji. Warto jednak pamiętać, że termin jesienny jest lepszy, gdyż istnieje mniejsze ryzyko wyschnięcia i zaparzenia sadzonkowanych pędów.

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Ze zdrowych, dorodnych, dostatecznie zdrewniałych i ładnie rozkrzewionych bukszpanów, należy pobrać ok. 10 cm. odcinki pędów szczytowych, oczyścić ich podstawę z listków i niezbyt głęboko umieścić w wilgotnym podłożu, złożonym z mieszanki piasku i torfu w stosunki 1:1, którego odczyn zbliżony jest do lekko kwaśnego (pH. 5,1-5,7). Następnie należy ustawić doniczkę lub skrzynkę z sadzonkami w chłodnym inspekcie lub nieogrzewanej szklarni np. pod stołami. W czasie ukorzeniania, konieczne jest zacienienie sadzonek, gdyż słońce mogłoby doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Dla szybszego ukorzenienia, można się wspomóc specjalnym preparatem stymulującym ten proces tzw. ukorzeniaczem, chociaż i bez niego sadzonki powinny ukorzenić się całkiem dobrze. Pobierając pęd należy jednak zwrócić uwagę, żeby u jego podstawy pozostał fragment kory starszego pędu (stopka), co znacznie ułatwi jego ukorzenianie. Należy też pamiętać, aby sadzonek nie umieszczać w podłożu zbyt gęsto i zbyt głęboko, bo łatwo ulegają zagniwaniu. Z tego samego powodu trzeba zachować umiar przy podlewaniu oraz regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym znajdują się pojemniki z sadzonkami. Ukorzenianie pędów trwa kilka miesięcy, dlatego można je wysadzać na miejsce stałe (w rozstawie ok. 25 x 20 cm.) dopiero późną wiosną następnego roku. Aby uzyskać z nich żywopłot, należy je sadzić w rowkach co 10-15 cm. (na obwódki) lub co 15-20 cm. (na wysoki żywopłot).

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Rozmnażanie za pomocą odkładów

Kolejną metodą rozmnażania bukszpanu są odkłady. Aby w ten sposób uzyskać młode rośliny, należy późną jesienią lub wczesną wiosną obsypać krzewy kopczykami ziemi, pod którymi latem pędy zaczną tworzyć korzonki. Aby ziemia nie wyschła, należy systematycznie nawadniać rośliny lub obłożyć kopczyki ściółką (np. z kory). Jesienią można ziemię rozgarnąć, pobrać ukorzenione sadzonki i wysadzić je na miejsce stałe.

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Sadzonki bukszpanu – rozmnażanie bukszpanu

Rozmnażanie za podziału

Niewielkie krzewy bukszpanu można również rozmnożyć przez podział. Zabieg przeprowadza się wczesną wiosną lub późnym latem (VIII – do końca IX), dzieląc rozrośnięte krzewy na kilka mniejszych sadzonek, które od razu wysadza się na miejsce stałe.

Sadzenie i pielęgnacja

Aby ukorzenione sadzonki dobrze się przyjęły, należy posadzić je we właściwy sposób i odpowiednio pielęgnować. Na miejscu stałym wykopujemy otwór (sadzonka nie powinna wystawać, ani nie powinna być umieszczona zbyt głęboko), po czym umieszczamy w nim sadzonkę w taki sposób, aby jej korzenie nie były podwinięte. Następnie wlewamy do środka nieco wody, zasypujemy dołek i ponownie podlewamy rośliny. Młode sadzonki powinniśmy często kontrolować, sprawdzając poziom wilgotności gleby. Zadanie ułatwi nam ściółka, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i wzrostowi chwastów, a zimą dodatkowo ochroni młode jeszcze korzenie przed dużymi spadkami temperatur (np. kora sosnowa lub dobrze rozłożony kompost). Młode rośliny należy też osłaniać przed intensywnym słońcem, które może poparzyć ich listki lub spowodować wysuszenie.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.     „Działkowiec” 08/09 „Bukszpan nie tylko na obwódki” str. 12/13 dr M. Monder
2.    „Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych” A. Bärteles PWRiL W-wa 1982r.
3.    „Mój piękny ogród” 04/2007 „Bukszpany nie tylko kuliste” str. 25/28 dr P. Bąblewski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie