Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek

1 komentarzy

Pisząc we wstępie myślałam o tego typu sadzonkach, że to one rzadko się nie przyjmują.

Gdy nie możemy pozwolić sobie na taki zakup powinniśmy zadbać o to, aby sadzonki uzyskane z własnych rozłóg krzaczków truskawek czy w inny sposób, (od znajomych, kupione na targu, w sklepie),  posiadały:  kilka zdrowych nie uszkodzonych liści, co najmniej trzy oraz odpowiednio rozwinięte korzonki, więcej niż trzy i nie były zwiędnięte ani zaatakowane przez szkodniki czy choroby. Taka sadzonka powinna stanowić nie za małą, silną roślinkę, która po posadzeniu do ziemi w miarę szybko się zaklimatyzuje i zacznie rozrastać.

Warto wiedzieć, że …….

Stanowiska, na których  rosną truskawki powinny być regularnie pielone, a gleba spulchniana.

Jeśli roślina ma pozostać na drugi rok ucinamy młode pędy, które zabierają roślinie matecznej substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Rośliny, które posadzimy na wiosną lub latem, na następny rok obdarzą nas pierwszymi owocami. Jednak najwięcej owoców uzyskamy w drugim roku po posadzeniu.

Zbiór truskawek i krótkie przechowywanie ….

Truskawki zbieramy pod koniec czerwca. Są  bardzo delikatne dlatego przy zbiorze nie urywamy samej truskawki, lecz chwytamy  ją razem z szypułką.  Owoce należy zbierać rano, gdy są jędrne. Nie zbieramy truskawek, gdy pada deszcz, ponieważ szybko gniją.

Truskawki staramy się przechowywać jak najkrócej, gdyż szybko się psują. Trzymamy je w ciemnym, chłodnym miejscu na przykład w piwnicy lub w lodówce. Przy czym te z lodówki mają gorszy smak. Truskawki można postawić, także w chłodniejszym i cienistym miejscu na balkonie lub tarasie.

Podlewanie i pielęgnacja …

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu zwłaszcza młodych sadzonek. Należy, także zwrócić uwagę na fakt, że więcej wody rośliny potrzebują,  gdy wytwarzają owoce.

Zakupione sadzonki truskawek zawsze po przywiezieniu do domu przed wsadzeniem do ziemi podlewamy i stawiamy w cieniu. Staramy się jak najszybciej wsadzić je do ziemi i wtedy podlewamy solidnie po raz drugi.

Poza tym, gdy jest ciepło i słonecznie oraz długo nie padają deszcze to obowiązkowo podlewamy rośliny.

Choroby i szkodniki …

Truskawki atakują między innymi: mączniak, biała plamistość oraz choroby korzeniowe.

Chorobom korzeniowym można w łatwy sposób  prawie całkowicie zaradzić, wystarczy podwyższyć miejsce, na którym będą rosły truskawki o około trzydzieści centymetrów. Wtedy podłoże na którym rośnie roślina szybciej wysycha i ociepla się, co powoduje, że choroby rzadziej atakują korzenie.

Agnieszka Krakowiak

1 komentarzy

  1. Dodał: wp222, Tytuł: Letko czy na pewno?

    Lekka? Raczej bym nie powiedział. No chyba, że ktoś używa środki chemiczne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce