Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów

Skomentuj artykuł

Krokusy to niezwykle barwne i radosne akcenty wiosennego przebudzenia, a także  jesiennego ogrodu. Szczególnie pięknie prezentują się wczesną wiosną, kiedy ogród wybudza się z zimowego snu.  Nie przeszkadza im nawet śnieg,  gdyż ogrzane słonecznym spojrzeniem, ukazują piękno swych barwnych kwiatostanów. Wyróżniamy około 100 gatunków roślin, zaliczanych do rodzaju Crocus, ale tylko nieliczne są powszechnie uprawiane w ogrodach.

Crocus należy do roślin wieloletnich, u których część podziemną stanowi organ spichrzowy, zwany bulwą, a część nadziemną wąskie, trawiaste liście oraz barwne, kielichowate kwiaty. Kwitnące rośliny towarzyszą nam wiosną oraz jesienią. Zazwyczaj skupiamy się na gatunkach i odmianach wiosennych, nie zwracając uwagi na gatunki jesienne. Warto to zmienić i zadbać o większe zróżnicowanie krokusów w ogrodzie.

Wybrane gatunki rodzaju z uwzględnieniem pory kwitnienia

Gatunki wiosenne ( III-IV ) – Crocus angustifolius (krokus wąskolistny), Crocus chrysanthus (szafran złoty), Crocus imperati (szafran cesarski), Crocus tommasinianus (szafran Tommasiniego), Corcus vernus (szafran wiosenny), Crocus sieberi (szafran Siebera), liczne mieszańce.

Gatunki jesienne (IX-X) - Crocus medius (szafran średni), Crocus dativus (szafran uprawny), Crocus speciosus (szafran okazały), Crocus ochroleucus (szafran bladożółty), Crocus kotschyanus  syn. Crocus Donatus (szafran turecki (pasiasty).


Czy wiesz że …

W Polsce, w stanie dzikim, występuje jeden gatunek rodzaju. Jest to szarfan spiski (Crocus scepusiensis) , którego możemy podziwiać m.in. w Tatrach oraz Karpatach Zachodnich. Już od marca można ujrzeć polany, które „toną” w potoku kwitnących krokusów. Ta niewielka roślina to jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny, objęty ochroną !

Terminy sadzenia

Gatunki wiosenne – od drugiej połowy września do pierwszej połowy października.
Gatunki jesienne – pierwsza połowa sierpnia.

Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów - cebulki

Wymagania krokusów

Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem roślin,  krokusom należy wybrać odpowiednie stanowiska od słonecznych do lekko półcienistych. Zwróćmy uwagę na podłoże, które powinno być przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Na takim podłożu krokusy będą dobrze rosły i rozmnażały się. Warto podkreślić, że bulwki krokusa są jednoroczne, a więc bulwa mateczna zamiera, pozostawiając liczne bulwki potomne. Co kilka lat, w drugiej połowie czerwca, a więc w momencie, kiedy liście krokusów już zaschną, wykopuje się bulwki, dzieli, przechowuje i w sierpniu ponownie wysadza na miejsce stałe.
 

Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów - wiosenne wschody

Sadzenie krokusów wiosennych

Krokusy wiosenne kupujemy późnym latem oraz jesienią tak aby zdążyć posadzić je w wymaganym terminie. W celu rozmnożenia krokusów, można je wykopać w drugiej połowie czerwca, podsuszyć i oczyścić, przeznaczając do posadzenia najbardziej dorodne bulwy. Do momentu posadzenia, przechowujemy je w przewiewnym miejscu, w którym temperatura wynosi około 20°C

Przed posadzeniem, stanowisko dla krokusów powinno być oczyszczone z chwastów oraz innych zanieczyszczeń. Podłoże spulchnione, najlepiej wzbogacone dobrze przerobionym kompotem. Dopiero wówczas przystępujemy do sadzenia bulwek, które powinno sadzić się w grupach od kilku do kilkunastu sztuk, aby spotęgować piękno kwitnących krokusów.

Głębokość sadzenia bulw dostosowujemy do ich wielkości, a więc wyniesie ona  5- 10 cm.
Przed posadzeniem krokusów, bulwy należy zaprawić odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Sadzenie krokusów - krokusy w doniczce

Sadzenie krokusów - krokusy w doniczce

Sadzenie krokusów jesiennych

Z krokusami jesiennymi postępujemy podobnie jak w przypadku krokusów wiosennych, pamiętając o optymalnym terminie na ich posadzenie.

Po posadzeniu 

W okresie bezśnieżnej , mroźnej zimy warto lekko okryć krokusy, aby lepiej się ukorzeniły i przezimowały. Poza tym utrzymujemy podłoże w dobrej kulturze.

Sadzenie krokusów - krokusy

Sadzenie krokusów - krokusy

Pędzenie krokusów

Mimo że kwiaty krokusów są nietrwałe, zwłaszcza w mieszkaniu, niektórzy podejmują się pędzenia  tych roślin, aby już w lutym, w mieszkaniu powitać barwne piękno tych niezwykle dekoracyjnych kwiatów.

Bulwki sadzimy od października do listopada, jeżeli chcemy, aby zakwitły w lutym- marcu.  Należy je posadzić w przepuszczalne podłoże i przechowywać w temperaturze poniżej 10°C. Dobrym miejscem na przechowywanie cebul jest piwnica. Około stycznia krokusy przenosimy na widny parapet, nie narażając roślin na wyższe temperatury. Po około miesiącu od przeniesienia, powinny ukazać się pierwsze kwiaty.

Sadzenie krokusów - krokusy

Sadzenie krokusów - krokusy

Krokusy w ogrodzie

Podejmując się uprawy krokusów w ogrodzie, pamiętajmy że w przypadku gatunków wiosennych, należy je sadzić z innymi wiosennymi gatunkami, aby spotęgować piękno wiosennego przebudzenia. Po przekwitnięciu krokusy zostawią puste miejsca, tak więc w ich towarzystwie powinny zostać posadzone rośliny, które wypełnią po nich lukę.

Krokusy bardzo ładnie komponują się z roślinami skalnymi, kamiennymi elementami ogrodu oraz innymi wcześnie kwitnącymi bylinami wiosennymi np. narcyzami, przylaszczkami, pierwiosnkami, przebiśniegami. Powinny być sadzone także u podnóża krzewów.


W przypadku krokusów jesiennych, będą one stanowić  ciekawe uzupełnienie rabaty z kwitnącymi już zimowitami.

Krokusy wspaniale prezentują się na uprawiane na trawniku, jednak w tym wypadku należy pamiętać, że trawnik przycinamy dopiero jak liście krokusów zaczną więdnąć i zasychać.
Łąkę z krokusami w roli głównej, najlepiej zakładać od podstaw. Jeżeli marzy nam się tylko kilka kęp krokusów, możemy wówczas szpadlem ponacinać trawnik, odchylić darń, spulchnić podłoże, posadzić krokusy, następnie ponownie nakryć darnią.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz