Sadzenie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych

Skomentuj artykuł

Oczywiście wybieramy okazy zdrowe, nie przesuszone o zdrowym i dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym. Drzewa dwuletnie mają już pędy boczne, a więc szybciej zaowocują, natomiast jednoroczne, zazwyczaj z jednym pędem, później zaowocują, ale lepiej się przyjmują. Pędy powinny być grube bez zastrzeżeń.

Etykieta

Podstawą przy zakupie drzew owocowych jest nabywanie ich z etykietą. Na etykiecie zawarte są informacje dzięki którym dowiemy się min. jaką odmianę zakupiliśmy, jaka jest klasa jakości materiału,  kto jest producentem, jaka podkładka została wykorzystana. To ważne informacje, które wiele nam powiedzą o oferowanych drzewach owocowych oraz potwierdzają ich jakość.

Sadzenie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych

Kiedy sadzić ?

W przypadku większości drzew owocowych idealnym okresem na sadzenie drzew z gołymi korzeniami jest późna jesień. Spowodowane jest to podwyższoną wilgotnością podłoża, przygotowywaniem się roślin do spoczynku. Drzewa sadzimy aż do pierwszych przymrozków. Okres wiosenny wymaga od rośliny nie tylko szybkiego przyjęcia się, ale także  rozwoju, gdyż wiosną rozpoczyna się wegetacja. Jest to duże obciążenie dla drzewa owocowego. Nie mniej jednak wiosna to dobry czas na sadzenie drzew owocowych bardziej wrażliwych na zimowe przemarzanie: m.in. brzoskwini, moreli, czereśni. Rośliny kupowane w pojemnikach sadzimy niemalże przez cały rok.

Przygotowanie podłoża

Jeszcze przed zakupem drzewek, należy odpowiednio przygotować podłoże. Stanowisko odchwaszczamy i przygotowujemy pod konkretny gatunek. W razie potrzeby podłoże można wzbogacić kompostem, aby sprzyjał lepszej aklimatyzacji drzewa owocowego w nowych warunkach.

Etapy sadzenia drzew owocowych

• Drzewka przed posadzeniem należy moczyć przez około 2- 3 godziny w pojemniku z wodą.

• Przed posadzeniem zbyt długie oraz uszkodzone korzenie można przyciąć.

• Wielkość wykopanego dołka powinna być  dopasowana do konkretnego drzewka. Wierzchnia warstwa ziemi, na głębokość około szpadla jest żyzna, tak więc oddzielamy ją od podłoża znajdującego się głębiej.

• Wykopany dołek zruszamy na każdej ściance, następnie sypiemy mieszankę podłoża z kompostem.

• Kolejną czynnością jest wbicie w podłoże palika, który podczas wiatru zapewni drzewku stabilność.

• Następnie na kopczyku próchniczego podłoża układamy korzenie i zasypujemy je żyznym podłożem, pochodzącym z wierzchniej warstwy.

• Przy sadzeniu drzew, korzystnym będzie zorganizowanie sobie pomocy drugiej osoby, która ułatwi i przyśpieszy sadzenie.

• Drzewko należy posadzić głębiej niż rosło w szkółce o około 2- 3 cm.

• Obficie podlewamy i uzupełniamy niedobory podłoża.

• Poza tym ściółkujemy posadzone drzewko  oraz obficie podlewamy.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także