Rzepa biała

Rzepa biała

3 komentarzy

Rzepa biała (Brassica rapa) jest bardzo wartościowym warzywem,  które jednak od lat nie gości już na naszych stołach. Kiedyś niezwykle popularna i chętnie jadana, uprawiana w Polsce jeszcze w początkach XX wieku (była nawet bohaterką jednej z bajek Tuwima), dzisiaj już nieco zapomniana. A niewątpliwie warto wrócić do jej uprawy, przede wszystkim ze względu na wysoką wartość odżywczą jaką posiadają bulwy korzeniowe oraz liście. Nie bez powodu kojarzy się to warzywo z krzepą i siłą, co odzwierciedlają nawet niektóre przysłowia polskie, gdyż bogactwo witamin oraz innych cennych składników pokarmowych jest w niej zaskakująco duże. Rzepa to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka, służące zarówno celom kulinarnym jak i dokarmianiu zwierząt hodowlanych. Regularnie spożywane wzmacnia organizm i wzbogaca go w cenne dla zdrowia związki organiczne.

Wartości odżywcze

W warzywie znajdują się w znacznej ilości przede wszystkim mikro oraz makroelementy (potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, cynk, fosfor), a także witaminy ( wit. z grupy B, wit. C, prowitamina A). Spożywanie warzywa poleca się więc przede wszystkim osobom osłabionym oraz cierpiącym na niedobór witamin i soli mineralnych, a także ciężko pracującym i narażonym na wyczerpanie fizyczne. Rzepa ma też zbawienny wpływ na układ pokarmowy, wspomagając trawienie i zapobiegając zaparciom. Sok pomaga łagodzić stany zapalne gardła i błony śluzowej jamy ustnej. Z soku można również przyrządzić okład na skórę głowy dotkniętą łupieżem oraz na zniszczone, słabe i wypadające włosy.


Zastosowanie w kuchni

W kuchni warzywo daje się przyrządzać na wiele różnych sposobów. Bardzo młode rośliny spożywa się wraz z liśćmi na surowo w postaci chłodnika lub dodając je do surówek i sałatek. Nieco starsze gotuje się, smaży lub zapieka. Liście przyrządza się podobnie jak szpinak, a zgrubiałe bulwy korzeniowe dodaje do sosów, gulaszu, zup czy potrawek. Przygotowuje się z nich również bardzo dobre puree, które smakuje nie gorzej niż klasyczne, ziemniaczane.

Rzepa biała

 

Rzepa biała

 

Rzepa biała

 

Rzepa biała

Wymagania uprawowe

Właściwie nie ma przeszkód, aby rzepa ponownie zagościła na naszych grządkach, gdyż to warzywo stosunkowo łatwe w uprawie i całkiem dobrze przystosowane do naszego klimatu. Przyglądając się rzepie, trudno skojarzyć ją z kapustą, mimo, że należy do tej samej rodziny. Wyglądem bardziej przypomina raczej rzodkiewkę i ma zbliżone do niej wymagania uprawowe. Oczekuje stanowisk widnych oraz żyznych, piaszczysto-gliniastych i stosunkowo wilgotnych gleb o obojętnym odczynie pH. W przypadku powtarzających się okresów suszy, zgrubienia korzeniowe są małe i niezbyt dobrze wykształcone, w związku z czym zaleca się nawadnianie upraw w miarę potrzeby. Lepiej jest jednak podlewać rzepę rzadziej (np. raz w tygodniu), ale obficie, niż codziennie, a po trochu, co jest związane ze specyfiką rozwoju części podziemnej.

Rzepa biała

 

Rzepa biała

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: geez, Tytuł: szkocka dieta

    W Szkocji to warzywo jest bardzo popularne,uzywa sie go jako skladnik do zup i gulaszy a moim faworytem jest ugotowana i ugnieciona mieszanka z marchewka i odrobina masla jako zastepstwo lub dodatek do ziemniakow przy obiedzie.

  2. Dodał: mariolka, Tytuł: surowka z rzepy

    A ja przyrzadzilam bardzo smaczna surowke z tartej bialej rzepy, marchewki, selera i soku z cytryny.

  3. Dodał: Renatka, Tytuł: Dzięki za informacje

    Nic nie wiedziałam o tym warzywie. Kupiłam w markecie z ciekawości, ale też zupełnie nie wiedząc co z nią zrobię. Myślałam, że w razie czego skosztują jej moje myszoskoczki. Teraz wiem, że mogę się z nimi podzielić i to z dużą korzyścią dla zdrowia. Pozdrawiam R.:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: