Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Skomentuj artykuł

Rusałki należą do najpiękniejszych motyli, które odwiedzają nasze ogrody. Wiele z nich to bardzo pospolite motyle, dzięki którym ogród staje się o wiele ciekawszy. Uprawa odpowiednich roślin kwitnących sprawi, że rusałek w ogrodzie przybędzie, a wśród nich nie zabraknie także rusałki admirał. Wspomniany motyl jest wyjątkowy, różniący się od zdecydowanej większości rusałek ze względu na swój wędrowniczy tryb życia.

W Polsce występuje kilka tysięcy motyli w tym zaledwie kilkadziesiąt gatunków może stać się ozdobą słonecznego ogrodu. Z pewnością do elity motyli należy jeden z największych polskich motyli dziennych rusałka admirał, zaliczana do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae).

Rusałkowate obejmują wiele barwnych motyli, z których część bardzo często spotykana jest w ogrodach. Do rusałkowatych poza rusałką admirał zaliczymy rusałkę pawik, rusałkę pokrzywnik, rusałkę żałobnik, rusałkę wierzbowiec, rusałkę ceik, rusałkę kratkowiec, rusałkę osetnik.
   
Czy wiesz że …

Wśród rusałek warto wymienić także rusałkę laik (Nymphalis vaualbum), gatunek motyla, który w naszym kraju występował jeszcze w połowie XX w . Obecnie jest to gatunek wymarły w naszym kraju, jednak występuje w innych częściach Europy.


Systematyka

Rusałka admirał zaliczana jest do rodziny rusałkowatych Nymphalidae. Jest gatunkiem reprezentującym rodzaj Vanessa. Innym przedstawicielem tego rodzaju jest  rusałka osetnik Vanessa cardui.

Czy wiesz że …

Rusałka pochodzi od łacińskiego słowa rosalia. W mitologii słowiańskiej terminem rusałka określano boginie, które najczęściej przybierały postać pięknych kobiet. 

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Stadia rozwojowe rusałki admirał

Tak jak inne motyle także rusałka admirał zanim zachwyci nas skrzydlatą formą, przechodzi kilka stadiów rozwoju. Pierwszym z nich jest jajo. Dorosłe motyle składają jaja pojedynczo na liściach żywicielskich roślin takich jak np. pokrzywa. Jaja barwy zielonej. Z jaj wylęgają się gąsienice, które żerują na roślinie żywicielskiej, po czym przechodzą w stadium poczwarki, w którym przepoczwarzają się w pięknego motyla.

Dorosły motyl zachwyca barwnymi oraz dużymi skrzydłami. Ich rozpiętość może przekraczać nawet 60 mm. Motyl składa się z głowy, tułowia z nogami i skrzydłami oraz odwłoku. Pokarm pobiera za pomocą rozwijanej ssawki.

Skrzydła czarne, na  przednich skrzydłach  znajduje się  pomarańczowo- czerwona przepaska oraz białe plamy w górnej części. Tylnie skrzydła z pomarańczowym paskiem na brzegu dolnej części. Po złożeniu skrzydeł rusałka admirał nie jest już tak zjawiskowa, barwy są bardziej stonowane, mniej wyraziste.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

Rusałka admirał motylem wędrownym

Vanessa atalanta to motyl wyjątkowy, który przybywa do nas późną wiosną (maj- czerwiec) z cieplejszych regionów Europy- z basenu Morza Śródziemnego. Składają jaja na pokrzywie i już w czerwcu można zaobserwować pierwsze gąsienice, które przeobrażą się w motyle, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice drugiego pokolenia żerują na roślinach żywicielskich w sierpniu i wrześniu, a motyle drugiego pokolenia ukazują się we wrześniu i październiku.

Na okres zimy większość motyli migruje na południe. Część motyli zimuje w Polsce, możemy spotkać je m.in. na strychu oraz w budynkach gospodarskich itp.

Rusałka admirał

Rusałka admirał

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także