Runianka - Pachysandra

Runianka - Pachysandra

Skomentuj artykuł

Podłoże które preferuje runianka to bardzo próchnicze, wilgotne, świeże i przepuszczalne gleby, dlatego też przed posadzeniem warto odpowiednio przygotować stanowisko pod runiankę, aby cieszyć się zwartym zimozielonym kobiercem.

Rośliny sprzedawane są w pojemnikach, także terminy  sadzenia znacznie się wydłużyły i mamy możliwość tworzenia kompozycji przez większą część roku. Warto jednak, zwłaszcza zimozielone gatunki sadzić w terminach, które pozwolą im odpowiednio dobrze ukorzenić się przed nadejściem zimy, dzięki czemu lepiej przezimują.

Przed posadzeniem roślin stanowisko należy dokładnie oczyścić, aby rośliny w początkowym okresie nie musiały konkurować z wszędobylskimi chwastami. Gdy się rozrosną, stworzą tak gęsty kobierzec, że z chwastami nie będziemy mieli żadnego problemu.

Zbyt jałowe podłoże uzupełniamy kompostem. Wzbogaci on podłoże w bezpieczną ilość składników pokarmowych oraz poprawi jego strukturę. Stanie się ono bardziej chłonne, dłużej utrzyma wilgoć, co dla zimozielonej runianki jest bardzo korzystne.

Aby kobierzec był zwarty na jeden metr kwadratowy warto sadzić około 16 roślin. Po posadzeniu runiankę podlewamy, starsze osobniki wówczas, jeżeli mamy do czynienia z przedłużającą się suszą. Młode okazy będą bardziej wrażliwe póki się dobrze nie ukorzenią. Aby ograniczyć parowanie wody, warto wyściółkować podłoże.

Roślinie możemy nadać bardziej zwarty pokrój, jeżeli wiosną delikatnie ją przytniemy.

Rozrośnięte okazy można z powodzeniem rozmnażać poprzez podział bądź sadzonki zielne.

Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny jednak na otwartych przestrzeniach w bezśnieżne zimy może przemarzać. Dlatego też warto zadbać o zaciszne stanowisko. W śnieżne zimy radzi sobie doskonale.

Runianka japońska idealna na zielone kobierce

Pachysandra terminalis przez ostanie lata zyskała dużą popularność i bardzo chętnie sadzona jest także w ogrodach przydomowych. Jest gatunkiem zalecanym do ogrodów zacienionych, niezwykle klimatycznych, gdzie trawnik zastępowany jest roślinami okrywowymi, preferującymi takie stanowiska. Gatunek poradzi sobie także w pełnym cieniu jednak odmiana o pstrych liściach powinna być sadzona w miejscach gdzie jest dość jasno, wówczas ładniej się wybarwia. Z doświadczenia zauważyłem, że dobrze sobie radzi na bardziej suchym podłożu, jednak nie zmienia to faktu, że na wilgotnym podłożu ma lepsze warunki do intensywniejszego rozwoju.

Jako roślina okrywowa ładnie komponuje się z roślinami o odmiennej fakturze liści  a także w innym odcieniu zieleni. W jej towarzystwie sprawdzą się bardzo dekoracyjne funkie, iglaki np. cis. Świetnie będzie  prezentowała się na dużej powierzchni pod koronami drzew, jednak pamiętajmy o tym, aby gatunki drzew charakteryzowały się głębokim systemem korzeniowym.

Niezwykle klimatycznie prezentują się półcieniste zakątki z marmurową rzeźbą na cokole, wokół której zieleni się kobierzec runianki japońskiej z paprociami hostami. To niezwykle udane połączenie. Warto także sadzić runiankę w zacienionych zakątkach posesji przy fundamentach domu, schodach, na wysepkach u podnóża wysokiego drzewa itp.    
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie