Rumianek pospolity uprawa, zastosowanie i właściwości lecznicze

Rumianek pospolity uprawa, zastosowanie i właściwości lecznicze

Skomentuj artykuł

Ziołolecznictwo w Polsce stosowane jest od wielu wieków, dlatego też znana jest duża ilość gatunków roślin, które takie właściwości wykazują. Zdecydowanie jedną z najbardziej znanych jest rumianek pospolity. Nawet jeżeli nie wiemy jak on wygląda, z pewnością słyszeliśmy o jego zdrowotnych walorach. To jednoroczne ziele, pomimo swojej niepozorności, wykorzystywane jest również do produkcji olejków, które mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Przywędrował do nas z terenów Europy południowej i zadomowił się na dobre. Obecnie występuje bardzo licznie w naszej florze i jak sama nazwa wskazuje - jest pospolity.

Opis rośliny

Dorasta maksymalnie do trochę ponad pół metra wysokości. Składa się z mocno porozgałęzianej, ale raczej cienkiej i pustej w środku łodygi, porośniętej pierzastodzielnymi, siedzącymi oraz niedużymi listkami. Bardzo charakterystyczne są kwiatostany, które pojawiają się od czerwca do sierpnia na końcu każdej łodyżki. Zebrane są w koszyczki, składające się z kwiatów żeńskich, brzeżnych w kolorze białym, a także obupłciowych, środkowych, rurkowych o barwie żółtej. Cecha odróżniająca rumianek pospolity od innych gatunków z tego rodzaju to dno kwiatostanowe, które jest wypukłe i puste w środku. Po przekwitnięciu pojawiają się niełupki, o których mało kto wie, ponieważ są bardzo małe i niepozorne, około 0,1 - 0,2 mm długości. Cała roślina odznacza się silnym zapachem i aromatem, po których można ją rozpoznać.


Uprawa

Nasiona rumianku pospolitego bez problemu dostaniemy w każdym lepszym sklepie ogrodniczym i nie zapłacimy za nie więcej niż 3 - 4 zł. Wysiewamy je bezpośrednio do gruntu na wiosnę lub jeszcze jesienią. Nie mają problemu ze wschodzeniem, a zdolność do kiełkowania zachowują przez kilka lat. Pod uprawę przeznaczamy miejsca dobrze wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ gatunek ten jest rośliną długiego dnia. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale najlepiej czuje się w miejscach żyznych, przepuszczalnych i lekko piaszczystych.

Rumianek pospolity

 

Rumianek pospolity

Jako okaz najczęściej wybierający na swoje naturalne środowisko łąki, nie wymaga częstego podlewania i jest w stanie przetrwać nawet większe susze. Starajmy się jednak utrzymywać średnią wilgotność gleby, dzięki czemu rumianek pospolity odwdzięczy nam się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Nawożenie jest zabiegiem zbędnym, szczególnie w przydomowej uprawie.


Roślina raczej szybko wschodzi, szczególnie w czasie wilgotnych wiosen. Wzrost jest raczej szybki, a pierwsze kwiaty mogą pojawiać się już w maju i pozostają na roślinie aż do sierpnia. Następnie zawiązują się niełupki, a w momencie nadejścia pierwszych śniegów wszystkie okazy zamierają. W kolejnym roku wzejdą nasiona, które same się wysiały, jeżeli nie pościnaliśmy kwiatów jeszcze przed przekwitnięciem.

Rumianek pospolity

 

Rumianek pospolity

Zastosowanie

Rumianek pospolity może być bez problemu stosowany jako roślina ozdobna. Wspaniale nadaje się nie tylko do ogródków ziołowych, ale również jako jeden z podstawowych elementów ogrodów w stylu wiejskim. Wysiewany jest również często na zwykłych rabatach kwiatowych. Unikajmy uprawy rumianku w pobliżu zbóż, ponieważ przez rolników traktowany jest jako chwast.

Kwiat ten zachowuje bardzo długo swój aromat, nawet po ścięciu. Z tego właśnie powodu nadaje się do umieszczania w wazonach, a także jako dodatek do kompozycji kwiatowych. Po wysuszeniu prezentuje się dobrze w suchych bukietach.

Głównym jednak celem uprawy rumianku pospolitego jest wykorzystanie jego ziela. W tym celu zbiera się koszyczki kwiatowe, następnie poddaje się je specjalnej obróbce, w czasie której uzyskiwany jest olejek eteryczny, zwany również olejkiem rumiankowym. Dalsze procesy produkcyjne doprowadzają do uzyskiwania kosmetyków, a także preparatów leczniczych. W domowych warunkach można używać świeżych lub wysuszonych kwiatostanów.

Rumianek pospolity

 

Rumianek pospolity

Właściwości

Zbierane ziele rumianku pospolitego zawiera cały szereg substancji wspierających jego działanie. Oprócz olejków lotnych znajdują się w nim również między innymi: związku kumarynowe, cholina, flawonoidy, śluz, sole mineralne, związki żywicowe, goryczka. Dzięki temu możemy mówić o właściwościach rozkurczowych, przeciwzapalnych, przeciwalergicznych i wiatropędnych. Używany jest przede wszystkim w stanach zapalnych skóry, nieżytach żołądka i jelit, wszelkich zmianach skórnych, typu owrzodzenia, hemoroidy, oparzenia, rumień, a także przy uciążliwych miesiączkach, alergiach, zapaleniu spojówek i powiek, bólu zębów. Powszechnie podawany jest również osobom mocno zdenerwowanym lub wyczerpanym psychicznie i fizycznie.


Sposób stosowania

Przez dziesiątki lat korzystania z właściwości leczniczych rumianku pospolitego, wykształcono również wiele metod jego podawania oraz stosowania. Jeżeli nie chcemy korzystać z preparatów przygotowanych przez specjalistyczne firmy i sprzedawanych w aptekach lub sklepach zielarskich, warto zapoznać się ze sposobami, w jakie sami możemy je przygotować.

Herbata rumiankowa - do szklanki wsypujemy łyżkę rumianku i zalewamy gorącą wodą. Przykrywamy np. spodkiem i odstawiamy na kilkanaście minut, aby ziele puściło swój aromat i substancje lecznicze.

Kąpiel rumiankowa - dużą garść kwiatów rumianku wrzucamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Po naciągnięciu przelewamy do wanny i uzupełniamy wodą. Kąpiemy się około 15 minut. Następnie bez spłukiwania pod bieżącą wodą wychodzimy i wycieramy się ręcznikiem.

Rumianek pospolity

 

Rumianek pospolity

Inhalacje rumiankowe - kwiaty zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Po kilku minutach od wyłączanie palnika pochylamy się nad garnkiem i przykrywamy się ręcznikiem w taki sposób, abyśmy mogli wdychać opary. Zabieg wykonujemy ostrożnie, aby nie poparzyć się.

Okłady rumiankowe - ziele przygotowujemy tak samo jak herbatę. Możemy zamiast wody zastosować również mleko. Zanim preparat całkowicie wystygnie, namaczamy nim kompres i przykładamy do skóry.

Rumianek pospolity jest często występującą rośliną, ale nie każdy zna i korzysta z jego właściwości. Nawet nie musimy go uprawiać, gdyż wystarczy wybrać się na łąkę i nazbieramy odpowiednią ilość koszyczków kwiatostanowych. Dodatkowo preparaty przygotowuje się bardzo szybko, a korzyści z nich płynące mogą być całkiem spore.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie