Rozplenica japońska - elita wśród traw

Rozplenica japońska - elita wśród traw

Skomentuj artykuł

Trawy ozdobne zyskują coraz więcej miłośników. Ogrody wypełniają się dekoracyjnymi gatunkami traw, wśród których bardzo często króluje rozplenica japońska. Podczas kwitnienia pojawiają się zwiewne niczym baletnice kwiatostany, które sprawiają, że średniej wielkości rozplenica staje się jedną z najpiękniejszych traw jakie mamy możliwość uprawiać w ogrodach. Bez wątpienia w okresie jesiennym nie można przejść obojętnie obok tej niezwykle dekoracyjnej piórkówki.

Rodzaj Pennisetum zaliczany jest do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) i obejmuje liczne gatunki traw z których wiele stało się cenionymi roślinami ozdobnymi. Wśród nich możemy wyróżnić okazy zimujące w naszym klimacie oraz wrażliwe, które kwalifikują się do uprawy w pojemniku. Tak uprawiane doskonale sprawdzają się jako rośliny tarasowe oraz balkonowe.

Bez wątpienia jedną z najpiękniejszych reprezentantek rodzaju jest rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroide) zwana piórkówką japońską. Najpopularniejsza z rozplenic gości w wielu naszych ogrodach.

Jak sama nazwa wskazuje rozplenica japońska pochodzi z dalekiej Japonii.


Kila uwag o budowie

 

Pennisetum alopecuroide zależnie od odmiany może osiągać zmienną wysokość, zazwyczaj osiąga do około 60- 90 cm, jednak można trafić na odmiany niższe, a także na takie, których wysokość może sięgać powyżej metra. Pokrój kaskadowy, tworzy półkoliste kępy, składające się z wąskich liści, lekko przewieszających się. Barwa liści zielonkawa w okresie jesieni liście przebarwiają się na żółto. Liście bardzo późno wybijają po zimie. Około sierpnia rozpoczyna się kwitnienie, bardzo widowiskowe, sprawiające, że rozplenica  japońska uznawana jest za jedną  najbardziej widowiskowych traw. Kwiatostany zwarte, walcowate w formie kłosa, przypominające szczotkę do kurzu, przy sprzyjających warunkach sięgające nawet do 20 cm długości. Barwa kwiatostanów zmienna, początkowo zazwyczaj jaśniejsze, później ciemniejsze w odcieniach purpury, różu, czerwieni, brązu. Kwiatostany utrzymują się do nadejścia mrozów, po czym  rozsypują się.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany
Uwagi

‘Compressum’

Odmiana osiąga do 60 cm wysokości.

‘Little Honey’

Niska odmiana sięgająca 30 cm wysokości o kremowo- białych kwiatostanach.

‘Little Bunny’

Karłowa odmiana o zielono- białych kwiatach.

‘Weserbergland’

Niska odmiana.

‘Hameln’

Osiąga do 90 cm wysokości, kwiaty zielono- białe, później brązowawe.

‘Herbstzauber’

Odmiana podczas kwitnienia może przekraczać metr wysokości.

‘Black Beauty’

Jedna z najpiękniejszych odmian, sięgająca metra wysokości o ciemnych, wyrazistych kwiatostanach.

‘Foxtrot’

Odmiana sięga 1,5 m wysokości i charakteryzuje się ciemnymi kwiatostanami.

‘Magic’

Odmiana sięga 60- 70 cm wysokości.

‘Paul’s Giant’

Wysoka odmiana sięgająca nawet do 2 m wysokości o dekoracyjnych zielono- bordowych kwiatach.

‘Piglet’

Odmiana o białawych kwiatostanach, średniej wysokości.

Stanowisko

Przy doborze stanowiska zwracajmy uwagę na to, aby było zaciszne oraz słoneczne do półcienistego. Na zbyt zacienionym stanowisku będzie słabiej kwitła. Podłoże przepuszczalne, piaszczyste, zdrenowane.

Rozplenica japońska

 

Rozplenica japońska

Uprawa i pielęgnacja

Piórkówka japońska tak jak pozostałe trawy nie należy do absorbujących w uprawie. Przy minimalnej pielęgnacji oraz zapewnieniu jej jak najbliższych optymalnym warunkom będzie obficie kwitła i będzie królować w ogrodzie przez wiele lat.

Zakupioną sadzonkę należy posadzić w zacisznym miejscu w ogrodzie- słonecznym do półcienistego. Jeżeli podłoże jest zbyt ciężkie nie obędzie się bez piasku, żwiru, tylko dobrze zdrenowane podłoże umożliwi roślinie przetrwanie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zbytnia wilgotność podłoża doprowadza do wymarzania całych roślin. Na zbyt piaszczystych, jałowych stanowiskach podłoże warto wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Tylko dostatecznie zasobne podłoże pozwoli uzyskać zdrowe, dorodne i obficie kwitnące rośliny.

 

Rozplenica japońska

 

Rozplenica japońska

Trawy najlepiej sadzić w okresie wiosennym, aby zdążyły się dobrze ukorzenić. Przy mocno zbitej bryle korzeniowej warto ją rozluźnić, aby roślina mogła szybciej się zaaklimatyzować na nowym stanowisku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie