Róże.

Róże.

Skomentuj artykuł

Te piękne rośliny nazywane są królowymi ogrodów i każdy, kto w swoim ogrodzie posiada choćby jeden krzew, przyzna rację wypowiadającemu te słowa. Są to rośliny stosunkowo proste w uprawie, a przestrzegając kilku podstawowych zasad oraz regularnie eliminując szkodniki róż oraz stosując odpowiednie preparaty, które pozwolą uniknąć lub usunąć choroby róż, praktycznie każdy może cieszyć się widokiem tych kwiatów.

Stanowisko:

Wybierając stanowisko, gdzie krzewy będą posadzone należy stwierdzić czy jest wilgotne czy też suche, gdyż kwiaty posadzone we wspomnianych miejscach będą rozwijać się dużo gorzej lub wcale, a także będą zapadać na choroby róż czy też trapić je będą najróżniejsze szkodniki róż. Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe, a jeżeli tak nie jest należy dostarczać różom podstawowych składników pokarmowych. Aby zapewnić różom optymalny poziom składników pokarmowych koniecznych do kwitnienia (potas, fosfor) należy zastosować Nawozy kolorowe Plus do róż . Natomiast w sezonie wegetacyjnym najlepiej jest dostarczać roślinie składniki już rozpuszczone w wodzie. W tym celu można zastosować Nawóz rozpuszczalny do róż . Odczyn gleby powinien być od lekko kwaśnego do obojętnego. Przed posadzeniem glebę należy bardzo starannie uprawić i spulchnić lub zastosować do sadzenia gotową, odpowiednio przygotowaną Ziemię do róż . Róże mogą rosnąć zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słonecznych jednak lepsze efekty można uzyskać na tych ostatnich.


Wymagania:

Róże mają duże wymagania pokarmowe. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie każdej jesieni nawozów organicznych (np. kompost). Nawozy mineralne należy stosować szczególnie w okresie kwitnienia tj. w maju i czerwcu. Ważne jest tu stosowanie w nawozach potasu (K) i fosforu (P), które to składniki bezpośrednio wpływają na kwitnienie. Najwięcej wody róże potrzebują wiosną oraz na przełomie czerwca i lipca. Jeśli nie padają deszcze rośliny powinno się podlewać 2-3 razy w tygodniu. Należy unikać zwilżania liści gdyż wówczas mogą pojawiać się choroby. Corocznie należy usuwać zbędne pędy, a pozostałe przycinać. Sposób cięcia zależy od odmiany i typu krzewu. Na czas zimy róże należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami okrywając krzewy. W razie wystąpienia uszkodzeń spowodowanych przez niskie temperatury czy też suszę należy zastosować biostymulator Asahi SL . Chcąc zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także obrony przed atakami ze strony patogenów i szkodników dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów Agricolle koncentrat lub w formie gotowej do użycia Agricolle Spray

Najczęściej wystepujące choroby :

Mączniak prawdziwy róży (Sphaerotheca pannossa). Jedna z najczęściej występujących chorób pochodzenia grzybowego na róży. Pierwsze objawy w postaci białego nalotu pojawiają się w maju. Porażone liście są zdeformowane, a ich brzegi lekko zwijają się ku dołowi. Gdy choroba wystąpi w dużym nasileniu może dojść do zahamowania kwitnienia i opadania liści. Porażone rośliny gorzej znoszą niekorzystne warunki panujące podczas zimy. Powinno się grabić opadłe, porażone liście, a następnie je spalić. Przy dużym nasileniu objawów powinno się wycinać porażone pędy. Należy również zastosować ochronę chemiczną stosując preparaty Score 250 EC oraz Topsin M 500 SC .

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także