Róże doniczkowe

Róże doniczkowe

4 komentarzy

Do nawożenia stosujmy specjalne nawozy do róż zgodnie z dawkami podanymi przez producenta. W zasadzie nawozi się je co 2 tygodnie do miesiąca od wiosny do sierpnia. Po kwitnieniu różę doniczkową możemy wynieść na balkon bądź do ogrodu. Chodzi o to, aby przenieść ją w miarę chłodne pomieszczenie na okres spoczynku. Dobrze byłoby, aby róże okres zimy spędziły w chłodniejszym pomieszczeniu np. w ogrodzie zimowym. Dobrym miejscem może być także ogród, gdzie należy ją zadołować i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Wiosną można ją przyciąć i przesadzić do troszkę większej doniczki- zwiększamy ją o jeden numer. Rozmnażamy je poprzez sadzonki pędowe i liściowe z oczkiem pobrane wiosną. Sadzimy je np., w doniczkach wypełnionych mieszanką próchniczej ziemi z piaskiem. Podłoże nie może być ciężkie, musi być bardziej luźne i przepuszczalne. Takie sadzonki chronimy przed bezpośrednim słońcem, powinny być lekko cieniowane. Musimy utrzymywać stałą wilgotność podłoża.
   

Rzesza fanów róż miniaturowych systematycznie się powiększa. Wynika to z faktu, że tak naprawdę ta grupa róż nie należy do trudnych w uprawie. Jeżeli zastosujemy się do  powyższych rad na pewno jej kwitnienie będzie nas cieszyć przez wiele sezonów. Róża doniczkowa, jak każda roślina będzie bezproblemowo się rozwijać wówczas, jak będzie miała zapewnione optymalne warunki. Często jednak tak nie jest. Są one albo przesuszane albo przelane, poparzone od promieni słonecznych. Zbyt wysoka temperatura zdecydowanie wpływa na obniżenie odporności rośliny na choroby i szkodniki. Uważajmy na nie, gdyż w krótkim czasie mogą zniszczyć ten miniaturowy krzew. Róża miniaturowa dość często pada ofiarą mszyc i przędziorków, a więc szkodników. Z chorób narażona jest na mącznika prawdziwego. Bardzo łatwo go zdiagnozować, gdyż objawia się mączastym nalotem na liściach i kwiatach. Róże doniczkowe należy kilkakrotnie opryskać odpowiednim fungicydem. Jeżeli na roślinie zaobserwujemy czarne plamy z żółtą obwódką, to oznaka, że róża została zaatakowana przez czarną plamistość. Porażona roślina zrzuca liście. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób róż. Przy zbyt ciepłym i suchym stanowisku liście róży ulegają przebarwieniom i się zawijają. Niedobór nawozu powoduje przebarwienia na liściach, które stają się bladozielone. Można także zaobserwować delikatne czerwone plamy. Niedobory magnezu objawiają się m.in. bladnięciem liści od środka, a jaśniejsze plamy na liściach wzdłuż nerwów, może być objawem chlorozy. Natomiast przesuszenie powoduje oklapnięcie liści, ale nie opadanie. Po obfitym podlaniu roślina powraca do formy.
   

Ciekawe odmiany róż miniaturowych to m.in. "Amber", "Champagner" o żółtych kwiatach. Różane odcienie prezentują odmiany "Ramona Hit", "Lady" oraz "Diamant" o pełnych kwiatach.

4 komentarzy

  1. Dodał: Malgorzata, Tytuł: ortografia sie klania

    po dwoch dniach a nie dwuch przepraszam ale ten blad ortograficzny strasznie kole w oczy

  2. Dodał: Marlena, Tytuł: Nie rozumiem..

    Po dwuch dniach od zakupu opadły jej prawie wszystkie listki, jest nie tak??

  3. Dodał: janek, Tytuł: glupie kwiaty

    trzeba ja kupic i tyle aha i nie moga bycw wodzie swieconej aklsjifjsohdjdfhngik duhfigj fkhgkhdur

  4. Dodał: miłiśniczka, Tytuł: piękne kwiaty:)

    Mam je w domu czerwone i białe dzięki odpowiedniej pielęgnacji kwitną długi czas. U mnie kwitną mnw od lipca do końca października.Mają dosyć duże i delikatne kwiaty które nieraz ścinałam i do 2 tyg wyglądają jak świeże.bardzo polecam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże

Koniecznie zobacz: