Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Skomentuj artykuł

Róże wielkokwiatowe to obecnie najczęściej uprawiane róże. Mimo, że uznawane są za bardziej kapryśne, a ich piękno w dużej mierze zależne jest od aury, chętnych nie brakuje. Doskonałe do ogrodu, niezastąpione na kwiat cięty. Przy zapoznaniu się z podstawowymi zasadami uprawy róż wielkokwiatowych, zyskamy większe szanse na sukces, a duże, barwne kwiaty, sprawią, że ogród stanie się jeszcze elegantszy. Róże szlachetne to królewskie kwiaty, w każdym ogrodzie powinien znaleźć się okaz z tej elitarnej grupy krzewów.

Róże wielokwiatowe występują obecnie w olbrzymiej ilości odmian, mniej lub bardziej kapryśnych. Pamiętajmy, że do tej grupy zaliczymy liczne mieszańce herbatnie. W sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian odporniejszych na niekorzystne warunki pogodowe, a także choroby i szkodniki, dzięki czemu uprawa mieszańców staje się o wiele mniej absorbująca. Poza mieszańcami grupę róż wielkokwiatowych uzupełniają róże herbatnie Rosa Tea, pięknie pachnące o zapachu przypominającym aromat chińskiej herbaty. Powstały w wyniku połączenia odmian chińskich z różami Noissetea i burbońskimi. Ze względu na większą wrażliwość zostały wyparte przez mieszańce herbatnie. Do tej grupy zaliczymy także remontantki, a więc róże powtarzające kwitnienie, bardziej odporne na mrozy.

Piękno róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe zachwycają przede wszystkim kwiatami, które już w fazie pąka, wyglądają niezwykle malowniczo. Pąki kwiatowe są wydłużone, a rozwinięte kwiatostany potrafią osiągać bardzo duże rozmiary. Dostępne odmiany występują w olbrzymiej ilości barw oraz odcieni. Krzewy charakteryzują się wzniesionym pokrojem, pędy sztywne, sięgające nawet 1,5 m wysokości (zazwyczaj osiągają do jednego metra wysokości). Na tle ciemnych liści bardzo wyraziście prezentują się kwiatostany, ukazujące się już w czerwcu. Róże wielkokwiatowe powtarzają kwitnienie. 


Róża wielkokwiatowa w wielu odsłonach

Do najpiękniejszych róż wielkokwiatowych zaliczymy:

„Blue Girl”-przepiękna odmiana o lawendowych kwiatach z przebarwiającym się środkiem kwiatostanu.

„Black Magic”- odmiana i intensywnie czerwonych kwiatostanach.

„Pascali” odmiana o dużych kremowobiałych kwiatach.

„Acapella”- odmiana o wiśniowo- czerwonych, pachnących kwiatach, na zewnątrz bardziej srebrzystych. Osiąga do około metra wysokości.

„Nostalgie”- jedna z piękniejszych odmian, osiągająca do około 80- 90 cm wysokości. Jej duże kwiaty wewnątrz kremowe, na zewnątrz czerwone. Dodatkowo wewnętrzne, kremowe płatki w środkowej części kwiatostanu są czerwono obrzeżone.

„Allgold”- niska odmiana o intensywnie żółtych kwiatostanach.

„Erotika”- odmiana o czerwonych, półpełnych kwiatach, przekraczająca metr wysokości.

„Lolita”-odmiana osiąga do około metra wysokości. Jej zaletą są duże, miodowo-żółte, pachnące kwiaty.

„Monica”- odmiana sięgająca jednego metra wysokości o pięknych kwiatach w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy.

„Gold Glow”- odmiana osiąga do około jednego metra wysokości, charakteryzująca się cytrynowożółtymi kwiatami.

„Chopin” jej wysokość dochodzi do powyżej metra wysokości. Charakteryzuje się zmienną barwą, w fazie pąka żółtawe, następnie kremowe do białych.

Casanova”– odmiana przekraczająca metr wysokości o dużych kwiatach , których średnica dochodzi nawet do 15 cm. Kwiaty kremowo- żółte, delikatnie pachną.

„Carina”-odmiana o dużych, różowych, pełnych kwiatach. Jej wysokość przekracza metr wysokości.

„Double Delight”-odmiana o pięknie wybarwionych kwiatach. Środek kremowy. Natomiast płatki oddalające się od środka czerwono obrzeżone.

„Komet”- odmiana o czerwonych kwiatach.

„Mainzer Fastnacht”- odmiana o liliowych, pełnych i pachnących kwiatach.

„Peace”- znana jako „Gloria Dei”piękna odmiana o dużych kremowych kwiatach z różowymi smugami. Jej wysokość osiąga około jednego metra.

„Sunny Sky” odmiana o pełnych, żółtych kwiatach, której wysokość sięga 1,2 m.

„Irena”- odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach.

„Watykan”-wysoka odmiana o żółtych i pachnących kwiatach.

„Citrina”- odmiana o żółtych kwiatach.

„Cariba”- odmiana bardzo oryginalna o dwubarwnych, czerwono żółtych kwiatach, składających się na kwiatostan.

„Golden Silk” odmiana żółtych i pachnących kwiatach.

„Magdalena”- odmiana o dużych i pomarańczowych kwiatach.

„Wonderful”- odmiana o czysto żółtych kwiatach.

„Polarstern”- odmiana o kremowobiałych kwiatach.

„Whisky”- odmiana o bursztynowożółtych kwiatach.

Stanowisko

Róże wielkokwiatowe wymagają stanowiska słonecznego, zacisznego, na którym obficie kwitną. Unikamy stanowisk zacienionych, gdyż rośliny będą słabo kwitły a także staną się jeszcze bardziej podatne na liczne choroby. Optymalne podłoże dla róży wielkokwiatowej to próchnicza gleba, wzbogacona dużą dawką kompostu, dzięki któremu stanie się zasobniejsza, lepiej będzie magazynować wodę, a składniki pokarmowe nie będą narażone na zbytnie wymywanie w czasie opadów deszczu. Podłoże powinno być dostatecznie wilgotne, aby roślina prawidłowo się rozwijała i obficie kwitła. Dla ograniczenia parowania wody z podłoża warto je ściółkować, dzięki czemu unikniemy także nadmiernej ekspansji chwastów.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Uprawa

Przed zakupem róży wielkokwiatowej należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić, głęboko uprawić, a także w razie potrzemy wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Róże świetnie sobie radzą na podłożu próchniczym, piaszczysto- gliniastym, ponieważ nie znoszą stojącej wody.

Róże w okresie wiosennym i jesiennym dostępne są z odkrytym systemem korzeniowym, a także z niewielką ilością ziemi, zabezpieczone m.in. jutą bądź folią.  Poza tym przez cały rok dostępne są krzewy, sprzedawane w pojemnikach. Dają one nam możliwość skutecznego sadzenia, także w innych terminach okresu wegetacyjnego. Róże z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego oraz jesienią po zakończeniu okresu wegetacyjnego.

Wybierając krzewy zwracamy uwagę na ich zdrowotność, system korzeniowy, a także ilość pędów. Najlepiej jak zakupiona sadzonka ma dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz trzy i więcej zdrowych, silnych pędów nadziemnych, zielonych, bez zmian na skórce.

Kupujemy rośliny ze sprawdzonych punktów sprzedaży oraz oznaczone.

Rośliny o nagich korzeniach, przed posadzeniem należy kilka godzin moczyć w wodzie, poza tym przed posadzeniem zależnie od potrzeby możemy przyciąć korzenie, maksymalnie na długość 20 cm. Poza tym usuwamy korzenie uszkodzone. Róże sadzimy w taki sposób, aby miejsce szczepienia znajdowało się kilka centymetrów w podłożu, aby lepiej je chronić przed zmarznięciem w okresie zimy.
   
Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Z zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać w okresie wegetacyjnym  to:

Nawożenie- pierwsze nawożenie możemy zastosować przy sadzeniu, wzbogacając je kompostem. Nie używamy w pierwszym roku po posadzeniu nawożenia mineralnego. Podłoże zasobne wystarczy roślinie do zaadaptowania się na nowym stanowisku. Nawożenie w pierwszym roku po posadzeniu prowadzi do rozwoju części nadziemnej i słabego rozrostu korzeni, które zamiast penetrować podłoże będą utrzymywać się bliżej powierzchni, a tym samym będą bardziej narażone na przesuszenie, przemarzanie itp. Najlepiej stosować nawóz o spowolnionym działaniu, który uwalnia składniki odżywcze zależnie od potrzeb rośliny dzięki zmiennym czynnikom atmosferycznym.

Pierwszą dawkę nawozu dostarczamy roślinie w marcu, a więc wczesną wiosną, a drugą w czerwcu. Po tym terminie nie stosujemy nawozów azotowych, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć, a roślina będzie bardziej narażona na przemarznięcie. Warto stosować nawozy przeznaczone dla róż, gdyż składem dostosowane są one do potrzeb tych królewskich roślin.

Podlewanie – podstawowy zabieg pielęgnacyjny niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny. Niezbędne w okresie suszy. Przeprowadzamy je najlepiej wczesnym rankiem, podlewając roślinę obficie, tak aby woda miała możliwość dotrzeć do systemu korzeniowego. Lepiej rzadziej podlewać, a bardziej obficie. Przy podlewaniu, strumień wody kierujemy bezpośrednio na podłoże, aby nie natrafił on na liście, które po zmoczeniu, są bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych.

Spulchnianie podłoża- pozwala napowietrzyć podłoże, co sprzyja roślinie. Po spulchnieniu dobrze jest zastosować nawóz.

Usuwanie chwastów- przy ściółkowaniu podłoża będą pojawiać się sporadycznie oraz pojedynczo.

Ściółkowanie- aby ograniczyć ekspansję chwastów oraz parowanie wody róże ściółkuje się np. korą. Warstwa kory powinna wynieść co najmniej 5 cm grubości.

Cięcie – patrz: Jak ciąć róże wielkokwiatową.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów – polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu nie dopuszczamy do wytworzenia owoców,  a roślina ma więcej energii na powtórzenie kwitnienia. Przekwitłe kwiaty tniemy razem z kawałkiem pędu.

Okrywanie na okres zimy – w uprawie róży wielkokwiatowej bardzo ważne jest zabezpieczenie rośliny na okres zimy poprzez tzw. kopczykowanie. Do kopczykowania warto wykorzystać kompost, wióry, trociny, a nawet ziemię. Wysokość takiego zabezpieczenia powinna wynieść do 20 cm. Poza tym na wierzchu możemy ułożyć gałązki roślin iglastych.

Jak ciąć różę wielkokwiatową

Cięcie róży wielkokwiatowej nie jest zawiłe. Zabieg cięcia przeprowadzamy w okresie wiosennym, kiedy nabrzmiewają pąki, wówczas dokładnie widzimy, które części uległy przemarznięciu. Wszystkie pędy ścinamy na wysokość 4- 5 oczek. Poza tym usuwamy wszystkie uszkodzone pędy, chore, zainfekowane tniemy w zdrowej części pędu. Cięcie powinno być ukośne, około pół centymetra nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Do cięcia wykorzystujemy sprzęt dobrej jakości (sekator ręczny). Ważne jest, aby był bardzo ostry, co zagwarantuje nam, że miejsce cięcia będzie gładkie, a tym samym nie będzie zbytnio narażone na infekcję. Zabieg cięcia wykonujemy w słoneczną pogodę.
   

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Najczęstsze problemy w uprawie róży wielkokwiatowej

Róże wielkokwiatowe są bardzo wymagające, dlatego też należy otoczyć je szczególną opieką. Aby zdrowo rosły należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, a także pielęgnować zgodnie z ich wymaganiami.

W przypadku błędnej pielęgnacji bądź jej zaniechania może dojść do szybkiego starzenia się roślin, wymarzania, a także nękania przez liczne choroby oraz szkodniki.

Chorobom grzybowym sprzyja zacienione stanowisko, zbytnie zagęszczenie, deszczowe lato itp. Choroby fizjologiczne wynikają przede wszystkim z błędów w pielęgnacji.
   
Do podstawowych chorób róży zaliczymy:

Czarna plamistość róży- choroba grzybowa bardzo często porażająca róże. O jej obecności świadczą czarne plamki pojawiające się na blaszce liściowej. Choroba doprowadza do żółknięcia i opadania liści. Palimy porażone liście, a krzew należy kilkakrotnie opryskać stosując np. Score 250 SC, Amistar 250 SC.

Mączniak rzekomy- choroba objawia się ciemnymi plamami na liściach, od spodu pokryte są one mączystym nalotem. Porażone liście należy usuwać, a roślinę warto opryskać kilkakrotnie (co 7 dni) różnymi fungicydami np. Amistar 250 SC, Proplant 722SL, Mildex 711,9 WG.

Rdza róż- choroba grzybowa objawia się rdzawymi zmianami na spodniej stronie liścia. Doprowadzają one do żółknięcia i opadania liści. Chorobę zwalczamy usuwając porażone liście, a roślinę opryskujemy preparatem grzybobójczym np. Domark 100 EC, Score 250 SC.

Mączniak prawdziwy- poraża liście, pędy, pąki, charakteryzuje się mączystym nalotem. Silnie porażone pędy usuwamy, a krzew opryskujemy stosując odpowiedni środek np. Amistar 250 SC, Score 250 SC, Domark 100 EC.

Szara pleśń- choroba grzybowa doprowadzająca do gnicia pąków oraz kwiatów. Choroba objawia się szarawym nalotem, który zaobserwujemy m.in. na kwiatach i pąkach kwiatowych. Usuwamy porażone części roślin, a następnie należy wykonać oprysk środkiem grzybobójczym np. Amistar 250 SC, Teldor 500 SC.

Do podstawowych szkodników róży należą:

Mszyca – szkodnika zwalczamy stosując Pirimor 500 WG.

Skoczek różany- biały szkodnik, żerujący na spodniej stronie blaszki liściowej. Szkodnika zwalczamy stosując m.in. Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS.

Przędziorek chmielowiec- przędziorek doprowadza do żółknięcia i opadania liści. Na liściach zaobserwujemy delikatną pajęczynkę. Szkodnika zwalczamy stosując np. Magus 200 SC bądź Karate Zeon 050 CS.

Bruzdownica pędówka- powoduje więdniecie pędów. Larwa żeruje wewnątrz pędu. Porażone pędy należy ścinać do zdrowego miejsca, a usunięte fragmenty rośliny spalić.

Nimułka różana – jej larwy żerują w charakterystycznie zwiniętych liściach. Liście należy usuwać i palić.

Pienik ślinianka – szkodnika zwalczymy stosując np. Decis 2,5 EC.

Przy niedoborze składników pokarmowych także dochodzi do zmian. Przykładem choroby fizjologicznej jest chloroza objawiająca się żółknięciem liści, doprowadzająca do zahamowania wzrostu rośliny. Może mieć ona różne podłoże m.in. zbyt zasadowe, w którym roślina nie może przyswoić żelaza. W takim wypadku należy obniżyć pH podłoża oraz dostarczyć roślinie żelaza w formie rozpuszczalnej.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Jak rozmnożyć różę wielkokwiatową

Różę wielkokwiatową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, ale podstawową metodą rozmnażania róż wielkokwiatowych jest okulizacja, a więc szczepienie róży szlachetnej na podkładce np. z dzikiej róży.

Przy rozmnażaniu róży poprzez sadzonki zielne, uzyskamy rośliny z własnym systemem korzeniowym. Sadzonki pobieramy w okresie letnim. Wybieramy pędy kwitnące, usuwamy kwiaty, sadzonkę uzyskujemy z środkowej części pędu. Sadzonka powinna posiadać 2- 3 węzły. Dolne liście usuwamy, sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy ją w przepuszczalnym podłożu w pojemniku- doniczce. Pojemnik chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Sadzonki należy nakryć folią, szybą itp., aby zapewnić stałą wilgotność. Należy pamiętać o przewietrzaniu. Ukorzenianie sadzonki przy sprzyjających warunkach będzie trwać około 3- 4 tygodni. Ukorzenione sadzonki, okres zimy powinny spędzić w jasnym, chłodnym miejscu, ale zabezpieczonym przed mrozem.

Szczepienie róży polega na zaszczepieniu róży szlachetnej na podkładce  z dzikiej róży. W okresie letnim, na podkładce, tuż nad nasadą korzeni, umieszczamy pąk z tarczką (pozyskany ze zrazu pobranego z róży szlachetnej) oraz zabezpieczamy np. rafią. Wiosną należy ściąć pędy dzikiej tuż nad miejscem szczepienia, aby umożliwić szlachetnej części rośliny bujny rozwój. Problemem w przypadku róż szczepionych jest ukazywanie się silnych pędów z podkładki, które wyrastają poniżej miejsca szczepienia. Pędy należy wycinać, aby nie zdominowały rośliny i odebrały jej szlachetnego charakteru.

Zastosowanie róży wielkokwiatowej

Róże wielkokwiatowe są podstawą ogrodów różanych, a także mogą stanowić uzupełnienie rabat. Pięknie zaprezentują się w grupie na tle trawnika.

Przy tworzeniu kompozycji z różami należy pamiętać, że róże są podstawowym elementem rabaty. Charakteryzują się tak wysoką dekoracyjnością, że towarzystwem dla róż mogą być rośliny o delikatnej urodzie, bardziej stonowanej, która nie będzie konkurowała z różą o pierwszeństwo na rabacie.

Sprawdzone kompozycje z różami, to różane rabaty ograniczone niskim żywopłotem z bukszpanu bądź z pachnącej lawendy wąskolistnej.

Udanym towarzystwem dla róż są rośliny o srebrzystych liściach, a także o niebieskich i fioletowych kwiatach. Z powyższego wynika że dobrym towarzystwem dla róży wielkokwiatowej będzie czyściec wełnisty, przywrotnik ostroklapowy, krwawnik, lawenda, szałwia, lilie, czosnki, starzec, ostróżki, bodziszki, gipsówka, różne gatunki dzwonków, perowskia, bylica oraz kocimiętka.

Przemyślane zestawienia róż wielkokwiatowych z wspomnianymi roślinami, sprawią, że rabaty będą klimatyczne, inspirujące, jedyne w swoim rodzaju.

Róża kwiatowa to także jeden z najbardziej popularnych krzewów, którego kwiaty stanowią podstawę asortymentu kwiaciarni na płaszczyźnie kwiatów ciętych. Doskonale sprawdzają się w tej roli, długo utrzymują świeżość, a także w dużej części przepięknie pachną.

Uwagi końcowe

Róże  to niezwykłe rośliny, bardzo cenne i szczególnie traktowane przez człowieka. Uprawiane od tysięcy lat niezmiennie zachwycają. Na stałe wpisały się w kulturę i symbolikę. Bardzo często motyw róży wykorzystywany jest w literaturze, symbolice, architekturze itp. Róża to symbol cierpienia i miłości.  Wręczenie bukietu z róż jest najbardziej wymownym gestem, wyrażającym nasze uczucia, dlatego też róża to podstawowa roślina, dostępna w kwiaciarniach. Różane ogrody to romantyczność, sielskość, miejsce, gdzie zmysły nie zaznają spokoju.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz