Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

11 komentarzy

Róże wielkokwiatowe to obecnie najczęściej uprawiane róże. Mimo, że uznawane są za bardziej kapryśne, a ich piękno w dużej mierze zależne jest od aury, chętnych nie brakuje. Doskonałe do ogrodu, niezastąpione na kwiat cięty. Przy zapoznaniu się z podstawowymi zasadami uprawy róż wielkokwiatowych, zyskamy większe szanse na sukces, a duże, barwne kwiaty, sprawią, że ogród stanie się jeszcze elegantszy. Róże szlachetne to królewskie kwiaty, w każdym ogrodzie powinien znaleźć się okaz z tej elitarnej grupy krzewów.

Róże wielokwiatowe występują obecnie w olbrzymiej ilości odmian, mniej lub bardziej kapryśnych. Pamiętajmy, że do tej grupy zaliczymy liczne mieszańce herbatnie. W sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian odporniejszych na niekorzystne warunki pogodowe, a także choroby i szkodniki, dzięki czemu uprawa mieszańców staje się o wiele mniej absorbująca. Poza mieszańcami grupę róż wielkokwiatowych uzupełniają róże herbatnie Rosa Tea, pięknie pachnące o zapachu przypominającym aromat chińskiej herbaty. Powstały w wyniku połączenia odmian chińskich z różami Noissetea i burbońskimi. Ze względu na większą wrażliwość zostały wyparte przez mieszańce herbatnie. Do tej grupy zaliczymy także remontantki, a więc róże powtarzające kwitnienie, bardziej odporne na mrozy.

Piękno róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe zachwycają przede wszystkim kwiatami, które już w fazie pąka, wyglądają niezwykle malowniczo. Pąki kwiatowe są wydłużone, a rozwinięte kwiatostany potrafią osiągać bardzo duże rozmiary. Dostępne odmiany występują w olbrzymiej ilości barw oraz odcieni. Krzewy charakteryzują się wzniesionym pokrojem, pędy sztywne, sięgające nawet 1,5 m wysokości (zazwyczaj osiągają do jednego metra wysokości). Na tle ciemnych liści bardzo wyraziście prezentują się kwiatostany, ukazujące się już w czerwcu. Róże wielkokwiatowe powtarzają kwitnienie. 


Róża wielkokwiatowa w wielu odsłonach

Do najpiękniejszych róż wielkokwiatowych zaliczymy:

„Blue Girl”-przepiękna odmiana o lawendowych kwiatach z przebarwiającym się środkiem kwiatostanu.

„Black Magic”- odmiana i intensywnie czerwonych kwiatostanach.

„Pascali” odmiana o dużych kremowobiałych kwiatach.

„Acapella”- odmiana o wiśniowo- czerwonych, pachnących kwiatach, na zewnątrz bardziej srebrzystych. Osiąga do około metra wysokości.

„Nostalgie”- jedna z piękniejszych odmian, osiągająca do około 80- 90 cm wysokości. Jej duże kwiaty wewnątrz kremowe, na zewnątrz czerwone. Dodatkowo wewnętrzne, kremowe płatki w środkowej części kwiatostanu są czerwono obrzeżone.

„Allgold”- niska odmiana o intensywnie żółtych kwiatostanach.

„Erotika”- odmiana o czerwonych, półpełnych kwiatach, przekraczająca metr wysokości.

„Lolita”-odmiana osiąga do około metra wysokości. Jej zaletą są duże, miodowo-żółte, pachnące kwiaty.

„Monica”- odmiana sięgająca jednego metra wysokości o pięknych kwiatach w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy.

„Gold Glow”- odmiana osiąga do około jednego metra wysokości, charakteryzująca się cytrynowożółtymi kwiatami.

„Chopin” jej wysokość dochodzi do powyżej metra wysokości. Charakteryzuje się zmienną barwą, w fazie pąka żółtawe, następnie kremowe do białych.

Casanova”– odmiana przekraczająca metr wysokości o dużych kwiatach , których średnica dochodzi nawet do 15 cm. Kwiaty kremowo- żółte, delikatnie pachną.

„Carina”-odmiana o dużych, różowych, pełnych kwiatach. Jej wysokość przekracza metr wysokości.

„Double Delight”-odmiana o pięknie wybarwionych kwiatach. Środek kremowy. Natomiast płatki oddalające się od środka czerwono obrzeżone.

„Komet”- odmiana o czerwonych kwiatach.

„Mainzer Fastnacht”- odmiana o liliowych, pełnych i pachnących kwiatach.

„Peace”- znana jako „Gloria Dei”piękna odmiana o dużych kremowych kwiatach z różowymi smugami. Jej wysokość osiąga około jednego metra.

„Sunny Sky” odmiana o pełnych, żółtych kwiatach, której wysokość sięga 1,2 m.

„Irena”- odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach.

„Watykan”-wysoka odmiana o żółtych i pachnących kwiatach.

„Citrina”- odmiana o żółtych kwiatach.

„Cariba”- odmiana bardzo oryginalna o dwubarwnych, czerwono żółtych kwiatach, składających się na kwiatostan.

„Golden Silk” odmiana żółtych i pachnących kwiatach.

„Magdalena”- odmiana o dużych i pomarańczowych kwiatach.

„Wonderful”- odmiana o czysto żółtych kwiatach.

„Polarstern”- odmiana o kremowobiałych kwiatach.

„Whisky”- odmiana o bursztynowożółtych kwiatach.

Stanowisko

Róże wielkokwiatowe wymagają stanowiska słonecznego, zacisznego, na którym obficie kwitną. Unikamy stanowisk zacienionych, gdyż rośliny będą słabo kwitły a także staną się jeszcze bardziej podatne na liczne choroby. Optymalne podłoże dla róży wielkokwiatowej to próchnicza gleba, wzbogacona dużą dawką kompostu, dzięki któremu stanie się zasobniejsza, lepiej będzie magazynować wodę, a składniki pokarmowe nie będą narażone na zbytnie wymywanie w czasie opadów deszczu. Podłoże powinno być dostatecznie wilgotne, aby roślina prawidłowo się rozwijała i obficie kwitła. Dla ograniczenia parowania wody z podłoża warto je ściółkować, dzięki czemu unikniemy także nadmiernej ekspansji chwastów.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Uprawa

Przed zakupem róży wielkokwiatowej należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić, głęboko uprawić, a także w razie potrzemy wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Róże świetnie sobie radzą na podłożu próchniczym, piaszczysto- gliniastym, ponieważ nie znoszą stojącej wody.

Róże w okresie wiosennym i jesiennym dostępne są z odkrytym systemem korzeniowym, a także z niewielką ilością ziemi, zabezpieczone m.in. jutą bądź folią.  Poza tym przez cały rok dostępne są krzewy, sprzedawane w pojemnikach. Dają one nam możliwość skutecznego sadzenia, także w innych terminach okresu wegetacyjnego. Róże z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego oraz jesienią po zakończeniu okresu wegetacyjnego.

Wybierając krzewy zwracamy uwagę na ich zdrowotność, system korzeniowy, a także ilość pędów. Najlepiej jak zakupiona sadzonka ma dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz trzy i więcej zdrowych, silnych pędów nadziemnych, zielonych, bez zmian na skórce.

Kupujemy rośliny ze sprawdzonych punktów sprzedaży oraz oznaczone.

Rośliny o nagich korzeniach, przed posadzeniem należy kilka godzin moczyć w wodzie, poza tym przed posadzeniem zależnie od potrzeby możemy przyciąć korzenie, maksymalnie na długość 20 cm. Poza tym usuwamy korzenie uszkodzone. Róże sadzimy w taki sposób, aby miejsce szczepienia znajdowało się kilka centymetrów w podłożu, aby lepiej je chronić przed zmarznięciem w okresie zimy.
   
Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy.

Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Z zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać w okresie wegetacyjnym  to:

Nawożenie- pierwsze nawożenie możemy zastosować przy sadzeniu, wzbogacając je kompostem. Nie używamy w pierwszym roku po posadzeniu nawożenia mineralnego. Podłoże zasobne wystarczy roślinie do zaadaptowania się na nowym stanowisku. Nawożenie w pierwszym roku po posadzeniu prowadzi do rozwoju części nadziemnej i słabego rozrostu korzeni, które zamiast penetrować podłoże będą utrzymywać się bliżej powierzchni, a tym samym będą bardziej narażone na przesuszenie, przemarzanie itp. Najlepiej stosować nawóz o spowolnionym działaniu, który uwalnia składniki odżywcze zależnie od potrzeb rośliny dzięki zmiennym czynnikom atmosferycznym.

Pierwszą dawkę nawozu dostarczamy roślinie w marcu, a więc wczesną wiosną, a drugą w czerwcu. Po tym terminie nie stosujemy nawozów azotowych, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć, a roślina będzie bardziej narażona na przemarznięcie. Warto stosować nawozy przeznaczone dla róż, gdyż składem dostosowane są one do potrzeb tych królewskich roślin.

Podlewanie – podstawowy zabieg pielęgnacyjny niezbędny do prawidłowego rozwoju rośliny. Niezbędne w okresie suszy. Przeprowadzamy je najlepiej wczesnym rankiem, podlewając roślinę obficie, tak aby woda miała możliwość dotrzeć do systemu korzeniowego. Lepiej rzadziej podlewać, a bardziej obficie. Przy podlewaniu, strumień wody kierujemy bezpośrednio na podłoże, aby nie natrafił on na liście, które po zmoczeniu, są bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych.

Spulchnianie podłoża- pozwala napowietrzyć podłoże, co sprzyja roślinie. Po spulchnieniu dobrze jest zastosować nawóz.

czytaj dalej...

11 komentarzy

 1. Dodał: viagra, Tytuł:

  http://cottoncandylover.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=664285 http://www.bottegavini.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=648 http://provensid.com.ar/SACIF/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1451 http://www.bvslogic.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=190463 http://www.alkhair-yemen.org/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=79411 http://leipzig-jakartalist.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=21106 http://jennielou.com/en/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=9334 http://www.timberage.ee/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=33452 http://zobahanmalayer.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1314 http://www.eice.es/instalaciones_mantenimiento/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=116675 http://www.jobnordekspressen.dk/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=134344 http://xn----7sbb5atddhcuu3b.xn--p1ai/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=198859 http://pretecsi.com/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1144 http://techniqueauto.ch/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=26648 http://royalfoodmarket.us/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=19789 http://www.awbnetwork.org/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=6659 http://www.ceraunavoltapavullo.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=360479 http://www.agriturismo-spigno.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=230294 http://internationalhairforum.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=16905 http://www.pierluigipiu.it/component/k2/itemlist/user/248081 http://www.myphamcaocapxachtay.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=658648 http://www.seaviews.be/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=17952 http://www.plugingeorgia.com/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=83054 http://www.byutiful.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2534100 http://ceramica.com.bd/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=10994 http://www.viaggiconlascossa.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=115814 http://clinicapablocano.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=26373 http://www.atlantagatewaylimo.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1275 http://montgodental.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=20098 http://www.unet.edu.ve/parroquia_universitaria/index.php/component/users//?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1497741 http://www.admissionsoverseas.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=780 http://shahrdarizarabad.ir/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=964 http://www.laptechtheitstore.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=8551 http://www.sifarmastore.com/cms/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=270264 http://tecnomyl.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=172411 http://www.agriverdesa.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=313323 http://www.lineage2italia.it/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=8180 http://www.tagsorrento.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=320159 http://www.acopiadoras.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=252133 http://www.mli-training.co.za/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1159 http://tsnparking.com/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7475 http://www.southern-africa-travel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=487615 http://www.jmc.utfsm.cl/casino/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=44116 http://www.polouniversitariogrosseto.it/sito/component/users//?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4750 http://geo-print.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=18321 http://globalservices-sarl.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=424262 http://www.worldlinkfze.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=371 http://jumeirabeachdental.com/component/k2/itemlist/user/557419 http://bodysport.hu/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=100358 http://www.vetriolovenerdisanto.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1029711

 2. Dodał: JefferyUnsabRI, Tytuł:

  ???????????! ??????? ? ??? ????! ??? ??????? ?? ???? ?????????: http://techrize.ru/news/2970-na-ps-500-kv-shahty-v-rostovskoy-oblasti-ustanovleny-2-vypryamitelnye-ustanovki-plavki-gololeda.html ?? ?? 500 ?? ????? ? ?????????? ??????? ??????????? 2 ?????????????? ????????? ?????? ???????? http://techrize.ru/news/26584-nelzya-izdevatsya-nad-pamyatyu-kak-v-rossii-i-na-ukraine-otreagirovali-na-glumlenie-mirotvorca-nad-glagolevoy.html http://techrize.ru/news/22745-samolet-minoborony-rf-poterpel-krushenie-v-chernom-more.html ??? ????? ??????????? ?? ???? ????? ???: ?????? ?? ????? ????????? ?????????? ??? ??????? ?????????

 3. Dodał: dsbyxyMX, Tytuł:

  buy viagra 25mg comprare viagra online in contrassegno http://canadan-pharmacy.com

 4. Dodał: AgustinLexFY, Tytuł:

  1435 http://bit.ly/2u1KzQl http://bit.ly/2u3O3Bx http://bit.ly/2u30C0b http://bit.ly/2u2rblY http://bit.ly/2u3zTQV http://bit.ly/2u69Atw http://bit.ly/2u2ZF7X http://bit.ly/2u31KRt http://bit.ly/2u4ex5Z http://bit.ly/2u4qRTS 8023

 5. Dodał: viagra without doctor, Tytuł:

  viagra without a prescription - http://viagrawithoutdoctorprescr.today/#6495 viagra without a doctor viagra without a doctor's prescription viagra without prescription viagra without a prescription viagra without a doctor prescription

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: