Rośliny wodne

Rośliny wodne

1 komentarzy

Z pewnością naturalistyczne ogrody wodne, charakteryzują się najwyższym udziałem roślin w stosunku do powierzchni zbiornika. Nie mniej jednak także w niewielkim oczu wodnym, niezależnie od stylistyki znajdzie się miejsce na rośliny wodne. Poza walorami dekoracyjnymi, rośliny pozytywne wpływają na równowagę wodnego ekosystemu.

Pod pojęciem „rośliny wodne” należy rozumieć rośliny zasiedlające głębię zbiornika, jak również najbliższą, brzegową część ogrodu wodnego.

Rośliny wodne- uwagi wstępne

Uprawa roślin wodnych, to  sposób na wprowadzenie do ogrodu odmiennych gatunków roślin z których powstaną ciekawe kompozycje. Przy trafnie dobranej roślinności, ogród będzie spójny, pełen harmonii, a także bardziej klimatyczny. Ponieważ roślin nadających się do uprawy w zbiorniku wodnym oraz jego najbliższym otoczeniu jest całe mnóstwo, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnych gatunków należy poczytać o ich biologii oraz wymaganiach, a następnie zaplanować nasadzenia. Planowanie pozwoli na szybkie i sprawne zaaranżowanie zbiornika wodnego.

Zróżnicowane strefy roślinne

Przy planowaniu należy uwzględnić konkretne strefy zbiornika wodnego, od strefy głębokiej po strefę brzegową. Przy tworzeniu naturalistycznych zbiorników wodnych warto zadbać o to, aby charakteryzowały się one obecnością wszystkich pięciu stref, do których zaliczamy:

Strefę wody głębokiej- rozpoczyna się  od 40- 50 cm głębokości;
Strefę wody płytkiej- obejmuje fragment zbiornika wodnego, gdzie woda sięga od 10 do 40 cm głębokości.
Strefę roślin szuwarowych i przybrzeżnych- w tej strefie woda sięga do około 10 cm głębokości, przy czym jest ona zmienna.
Strefę bagienną – strefa znajdująca się w obrębie oczka wodnego uzupełniona podłożem, które poprzez bezpośredni kontakt z wodą jest stale wilgotne.
Strefę brzegową – obszar znajdujący się poza zasięgiem materiału uszczelniającego, mający na celu zapewnienie harmonijnego przejścia z ekosystemu wodnego do pozostałej części ogrodu.


Wybrane gatunki roślin, charakterystyczne dla konkretnych stref

- Rośliny strefy głębokiej

a) pływające- m.in. grzybienie (np. odm. „Gold Medal” – o żółtawych kwiatach; „Gonnere” – o białych i pełnych kwiatach; „Yellow Sensation”- o żółtych, dużych kwiatach, „Mayla”- o różowych kwiatach; „Gloriosa”- kwiaty różowe; „Fire Opal- kwiaty różowe; „Colorado”- barwa kwiatów łososiowa; „Albatros”- kwiaty białe; „Pygmaea Alba”-  drobna odmiana o białych kwiatach; „Pink Sensation” – odmiana o różowych kwiatach; „Colossea”- odmiana o dużych, różowych kwiatach), grzybieńczyk, grążel, żabiściek, rdestnica, kotewka orzech wodny, rzęsa wodna, salwina pływająca, rogatek sztywny.

Rośliny wodne

Rośliny wodne

Czy wiesz że …

Dostępne w sprzedaży odmiany grzybieni są bardzo zróżnicowane nie tylko barwą i wielkością kwiatów, ale także zmienną głębokością uprawy, od której zależy optymalny rozwój lilii wodnych. Obok odmian grzybieni, które preferują wyższą głębokość możemy nabyć odmiany karłowe, które należy uprawiać w płytszej wodzie. Te ostanie mogą zostać wykorzystane w płytkich oczkach wodnych, nawet w wersji „mini”, które można spotkać także na balkonie.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Grzybieńczyk

    Grzybieńczyk to przekleństwo stawów. Po 4 latach od posadzenia 3 kupionych sadzonek zarósł mi cały 20arowy staw (o głębokości 3m) ! Nie do usunięcia nie daje się wyrwać, cienkie wicie pękają a korzenie rozrastają się jeszcze bardziej . Na dnie pod piachem powstał cały sprężynujący dywan korzeni. Nie poradziła sobie z nim nawet koparka, pozostałe kawałeczki po dwóch latach zarosły staw ponownie... Przestałem tam jeździć....

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: