Rośliny wodne

Rośliny wodne

1 komentarzy

Pielęgnacja roślin wodnych

Posiadając oczko wodne z dużą ilością roślin, należy kontrolować ich rozrost, zwłaszcza, że wiele gatunków popularnych i uprawianych w oczkach wodnych jest niezwykle ekspansywna. Podział roślin co dwa, trzy lata pozwala także na wymianę podłoża, od którego także zależy wygląd uprawianych okazów.

W ciągu sezonu monitorujmy  rośliny  pod względem obecności szkodników i chorób, na które także narażone są  rośliny wodne. Najczęściej atakują mszyce. Walczymy z nimi spłukując je strumieniem wody bądź ręcznie usuwamy. Z pewnością niepożądanym mieszkańcem oczka wodnego będzie szarynka grzybieniówka, zjadająca blaszkę liściową grzybieni. W przypadku jej obecności, usuwamy silnie porażone liście oraz wyłapujemy szkodnika. Zastosowanie skutecznej chemii w przypadku zwalczania szkodników w oczku wodnym jest niemożliwe, podobnie w przypadku chorób. Choroby zwalczamy usuwając porażone liście.
Wiele roślin wymaga także przycinania np. pałki wodne.

Znaczenie roślin w ogrodzie wodnym

Rośliny w ogrodzie wodnym to nie tylko piękno. Poza funkcją dekoracyjną, odgrywają one inną ważną rolę, przyczyniając się do osiągnięcia w oczku równowagi biologicznej. Warto  podkreślić, że rośliny uprawiane w zbiorniku wodnym pobierają z niego składniki pokarmowe, które zamieniane są w tlen. Pozyskując z wody m.in. azotany, rośliny znacząco ograniczają namnażanie się glonów, które powodują zielenienie wody.  Wiele z roślin wodnych słynie z właściwości napowietrzających wodę.

Ilość roślin, zwłaszcza w małym zbiorniku powinna być znacząca, bo tylko wówczas będziemy w stanie skutecznie walczyć z glonami. Aby uzyskać równowagę biologiczną w oczku wodnym, rośliny wodne powinny zajmować 2/3 zbiornika wodnego.

Wybrane rośliny o właściwościach oczyszczających wodę

Moczarka kanadyjska- Elodea canadensis

Pałka wąskolistna- Typha angustifolia

Wywłócznik kłosowy- Myriophyllum spicatum

Tatarak zwyczajny- Acorus calamus

Kosaciec żółty- Iris pseudacorus

Sit- Juncus

Trzcina pospolita- Phragmites australis

Uwagi końcowe

Rośliny wodne to niezbędny element każdego oczka wodnego. Poza dekoracyjnością oraz oczyszczaniem wody pełnią także inne istotne funkcje. To dzięki nim oczko wodne zasiedlane jest przez liczne drobne zwierzęta, które w gąszczu roślin znajdują doskonałe warunki do życia, mając idealne schronienie oraz miejsce do rozmnażania się. Zadbajmy o to, aby nasadzenia były zróżnicowanie, a przy tym spójne, harmonijne współgrające z pozostałą roślinnością ogrodu.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Grzybieńczyk

    Grzybieńczyk to przekleństwo stawów. Po 4 latach od posadzenia 3 kupionych sadzonek zarósł mi cały 20arowy staw (o głębokości 3m) ! Nie do usunięcia nie daje się wyrwać, cienkie wicie pękają a korzenie rozrastają się jeszcze bardziej . Na dnie pod piachem powstał cały sprężynujący dywan korzeni. Nie poradziła sobie z nim nawet koparka, pozostałe kawałeczki po dwóch latach zarosły staw ponownie... Przestałem tam jeździć....

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: