Rośliny wodne

Rośliny wodne

1 komentarzy

b) podwodne- m.in. moczarka kanadyjska, wywłócznik kłosowy, rdestnica kędzierzawa.

- Rośliny strefy płytkiej -  m.in. kosaciec żółty, strzałka wodna, pałka drobna, przęstka pospolita, bobrek trójlistny, jeżogłówka, oczeret bagienny, pałka szerokolistna, tatarak zwyczajny, żabieniec babka wodna.

- Rośliny strefy szuwarowej- m.in. kroplik, knieć błotna, czermień błotna, mięta wodna, niezapominajka błotna.

- Rośliny strefy bagiennej- m.in. tarczownica tarczowata, wiązówka, sadziec,  paprocie, krwawnica pospolita, tawułki, kosaciec syberyjski. 

- Rośliny strefy przybrzeżnej- m.in. rodgersja, liliowce, hosty, paprocie, trawy ozdobne, irysy, wierzby, tojeść kropkowana, bergenia sercowata, parzydło leśne, klon palowy.

Roślin, które z sukcesem można uprawiać w oczku wodnym, na jego skraju bądź w najbliższym otoczeniu jest bardzo dużo, tak więc nikt nie powinien mieć problemu z doborem roślin i stworzeniem przejrzystego, harmonijnego przejścia ze środowiska wodnego do lądowego.

Rośliny wodne

Rośliny wodne

Czym kierować się przy wyborze i zakupie roślin wodnych ?

Przy wyborze zwracajmy uwagę przede wszystkim na stylistykę ogrodu,  ostateczne rozmiary roślin, ich  ekspansywność oraz morfologię i trudność uprawy. Poza tym na samym początku należy ustalić jaka ilość roślin będzie niezbędna do pełnego zagospodarowania oczka wodnego.

Kiedy i jak sadzić rośliny wodne ?

Późna wiosna to okres, kiedy robi się coraz cieplej,  woda w zbiornikach wodnych  nagrzewa się, oczko wodne zaczyna tętnić życiem. To odpowiedni czas, aby w oczku wodnym posadzić nowe rośliny, a także podzielić i rozmnożyć uprawiane już gatunki i odmiany .

Rośliny wodne w dużej części uprawiane są i sprzedawane w pojemnikach, dlatego też sadzenie roślin można przedłużyć także na kolejne miesiące okresu wegetacyjnego.

Zazwyczaj w centrach ogrodniczych ciężko jest zdobyć rośliny wodne, dlatego warto korzystać z oferty sklepów internetowych, zdobywać nowe rośliny z wymiany z innymi pasjonatami, a także pozyskiwać rośliny z naturalnych siedlisk, jeżeli dany gatunek nie jest pod ochroną.

Rośliny wodne

Rośliny wodne

Ważne

Grzybienie białe  spotykane w naturalnym środowisku objęte są ochroną, tak więc nie można pozyskiwać ich z naturalnych siedlisk.

Rośliny możemy posadzić w specjalnych, ażurowych koszach, dostępnych w centrach ogrodniczych. Są one idealnym rozwiązaniem. Rośliny sadzimy w jałowe ,piaszczysto- gliniaste podłoże. Aby ziemia nie usypywała się z ażurowego kosza, wcześniej wyścielamy go jutą, częściowo uzupełniamy podłożem, sadzimy roślinę dosypując resztę podłoża. Wierzch podłoża w koszu, uzupełniamy żwirem. W przypadku tak ekspansywnych roślin jak pałka wodna, stosujemy pojemniki o pełnych i masywnych ściankach.

Jeżeli staw jest duży, w stylu naturalistycznym, możemy pokusić się o swobodne posadzenie roślin na uzupełnionym podłożem dnie stawu.

Jak już wspomniałem podczas wiosennego sadzenia roślin, można je dzielić. Rośliny wodne rozmnażamy przede wszystkim poprzez podział, jednak można rozmnożyć je także poprzez sadzonki, a także generatywnie poprzez nasiona. Sposób rozmnażania dostosowujemy do konkretnego gatunku uprawianej rośliny.

Rośliny wodne

Rośliny wodne

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Grzybieńczyk

    Grzybieńczyk to przekleństwo stawów. Po 4 latach od posadzenia 3 kupionych sadzonek zarósł mi cały 20arowy staw (o głębokości 3m) ! Nie do usunięcia nie daje się wyrwać, cienkie wicie pękają a korzenie rozrastają się jeszcze bardziej . Na dnie pod piachem powstał cały sprężynujący dywan korzeni. Nie poradziła sobie z nim nawet koparka, pozostałe kawałeczki po dwóch latach zarosły staw ponownie... Przestałem tam jeździć....

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: