Rośliny doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe cieniolubne

Skomentuj artykuł

Wiele roślin doniczkowych, do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga sporej ilości światła. Nie wszyscy jednak posiadamy na tyle słoneczne mieszkania, aby móc spełnić te oczekiwania. Dlatego zamiast całkowicie rezygnować z uprawy roślin, poszukajmy gatunków, które w półcieniu lub cieniu radzą sobie naprawdę dobrze. Są to zwykle rośliny, których naturalne siedliska znajdują się w miejscach bardzo słabo oświetlonych jak np. dolne partie lasów.

Niezastąpione paprocie

Wśród roślin które dobrze znoszą niedostatek światła, z pewnością znajdują się paprocie. To niezwykle liczna rodzina, do której zalicza się aż ponad 10 000 gatunków. W naturze zamieszkują najczęściej dolne partie wilgotnych lasów, a więc w sposób naturalny przystosowały się do słabej ilości światła. W ich przypadku zbyt słoneczne stanowisko może nawet niekiedy spowodować kłopoty związane z poparzeniami bądź odbarwieniami liści. W miejscu półcienistym dobrze poradzą sobie między innymi: zanokcica, nefrolepis, Platycerium tzw. „Łosie rogi” czy widliczka. Jednak wszystkie potrzebują sporo wilgoci i to zarówno w podłożu jak i w powietrzu (najbardziej widliczka), a ten warunek nie zawsze uda się spełnić. Poza tym trzeba uważać, aby z podlewaniem nie przesadzić, gdyż stojąca w podstawce woda może spowodować gnicie korzeni.



Romantyczne pnącza

Inną grupą dobrze radząca sobie w miejscach niedostatecznie oświetlonych są bluszcze. Ich ulistnione pędy zwisające kaskadami z donicy, wyglądają naprawdę bardzo malowniczo. Są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż paprocie, gdyż nie mają aż tak dużych potrzeb w stosunku do wilgotności i lepiej znoszą nieco przesuszone powietrze naszych mieszkań. Mimo to trzeba mieć na uwadze, że odmiany pstre potrzebują więcej światła niż zielone, gdyż w przeciwnym razie mogą stracić swoje ubarwienie.

Rośliny doniczkowe cieniolubne – sansewieria

Rośliny doniczkowe cieniolubne – sansewieria

Rośliny doniczkowe cieniolubne – zamiokulkas

Rośliny doniczkowe cieniolubne – zamiokulkas

Wytrzymałe piękności

Jedną z najlepszych i jednocześnie najwytrzymalszych roślin, dobrze znoszących miejsca półcieniste, jest z pewnością sansewieria. Nie wymaga wiele wody ani światła i jest dość odporna na typowe szkodniki roślin doniczkowych. Z najczęstszych błędów uprawowych jakie zwykle popełniamy, najbardziej może jej zaszkodzić nadmierne podlewanie. Inne niedociągnięcia znosi natomiast dużo lepiej (np. niedostatek wody, miejsca cieniste, suche powietrze). Jednak również w jej przypadku, podobnie jak u bluszczy, odmiany barwne (np. z żółtym obrzeżem liści) oczekują więcej światła. W przeciwnym, wypadku staną się całkiem zielone. Równie dużą tolerancję na trudne warunki, wykazuje aspidistra wyniosła, znana jako „żelazny liść”. Pokrojem przypomina nieco skrzydłokwiaty, ale jej liście są sztywniejsze i bardziej skórzaste, a także wyrastają na krótszych ogonkach. Kolejną wytrzymałą rośliną, dobrze radzącą sobie z niedostatkiem światła oraz wody jest bardzo popularny w ostatnich latach zamiokulkas. Jego piękne, duże, błyszczące liście, będą z pewnością niezwykłą dekoracją każdego wnętrza, o ile nie zostaną ustawione w bezpośrednim słońcu. Zamiokalkusy mają również ciemną stronę natury, ponieważ w ich tkankach znajdują się różne substancje toksyczne, mogące wywołać podrażnienia skóry i błon śluzowych. Wprawdzie nie są one wydzielane do atmosfery, ale podczas przesadzania lub usuwania starych liści, należy zachować pewną ostrożność, a prace wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Rośliny doniczkowe cieniolubne – monstera

Rośliny doniczkowe cieniolubne – monstera

Rośliny doniczkowe cieniolubne – skrzydłokwiat

Rośliny doniczkowe cieniolubne – skrzydłokwiat

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie