Rośliny dwuletnie

Rośliny dwuletnie

Skomentuj artykuł

Grupa roślin ozdobnych rozmnażana w sposób generatywny, a więc z nasion, które wymagają dwóch sezonów wegetacyjnych, aby osiągnąć pełen rozwój, a więc w pierwszym okresie wytwarzają organy wegetatywne a w drugim kwitną, wytwarzają nasiona i obumierają. Chyba najbardziej popularnym przedstawicielem tej grupy jest bratek ogrodowy, wszechobecny w wiosennych aranżacjach ogrodowych, działkowych, zieleńcach, balkonach, tarasach itd.

 

Rośliny dwuletnie nie są trudne w uprawie, mimo wielu gatunków proces uprawy jest zbliżony. Wysiewamy je w zimnym inspekcie lub na rozsadniku od maja do sierpnia, biorąc pod uwagę długość cyklu uprawy poszczególnych roślin w naszym kraju (strefa klimatyczna) oraz moment kwitnienia, który powinien wypaść w najbardziej odpowiednim momencie. Dokonując wysiewu bierzmy pod uwagę zróżnicowane długości cyklów wegetacyjnych, aby rośliny zdążyły wykształcić odpowiednie organy a tym samym zdołały przezimować. Okres od wysiewu do okresu kwitnienia jest zróżnicowany i może trwać nawet 12-13 miesięcy (malwy, dziewanna, naparstnica).

 

Terminy siewu poszczególnych gatunków:

- maj- pierwsza dekada czerwca: malwa, dziewanna, naparstnica, goździk ogrodowy;

- druga dekada maja- druga dekada czerwca: goździk brodaty, lak pachnący, miesięcznica

   letnia;

- czerwiec-pierwsza dekada lipca- szczeć draparska, niezapominajka, stokrotka;

- lipiec-sierpień- bratek

 

Zanim podejmiemy się wysiewu nasion, należy przygotować podłoże, które winno być pulchne, odleżałe, gruzełkowate, odpowiednio wilgotne, wolne od chwastów. Nasiona rozsiewamy rzędowo, rzutowo bądź punktowo również na miejsca stałe, przy czym należy wówczas je przerywać (szczeć, miesięcznica, mak). Przy wysokiej temperaturze i dostatecznej wilgotności nasiona wschodzą do 14 dni. Siewki (3-5 liści) można rozsadzać na zagony zapasowe w rozstawie 10-30 cm i w razie potrzeby nawieźć wieloskładnikowym nawozem.

 

Zimowanie tych roślin w naszych warunkach klimatycznych nie jest trudne, gdyż większość roślin z tej grupy znakomicie zaadaptowało się w naszych warunkach, choć niektóre np. dzwonki w ostre, bezśnieżne zimy mogą przemarzać tak, więc warto je okryć na zimę np. gałązkami igliwia, pamiętając, że dokonujemy tego w momencie zmarznięcia już wierzchniej warstwy podłoża a odkrywamy jak najwcześniej, aby nie uszkodzić liści.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona kwiatów – KLIKNIJ TUTAJ

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: