Rojnik - Sempervivum

Rojnik - Sempervivum

4 komentarzy

Przede wszystkim stanowisko dla rojników nie może być narażone na podtopienie, dlatego też idealnym miejscem będą skarpy, podwyższone skalniaki, a także rabaty, które uzupełnimy żwirem oraz szczeliny w płytach chodnikowych. Przed posadzeniem roślin należy oczyścić podłoże  z wszelkich chwastów. To bardzo ważne, ponieważ w okresie późniejszym chwasty staną się poważnym problemem i bez naruszenia rozetek nie będzie mowy o ich usunięciu.

Posadzone rojniki obsypujemy drobnym żwirem i gotowe. Jeżeli sadzenie roślin przypadnie w okresie letnim, to w początkowym okresie po posadzeniu, nim się dobrze nie ukorzenią, będą wymagały podlewania. Oczywiście kontrolujemy wilgotność podłoża, aby nie przedobrzyć z podlewaniem.

Rojniki bardzo szybko się rozrastają, wydają masę rozetek, a po kilku latach także pęd kwiatowy, zakończony kwiatostanem z gwiazdkowatymi kwiatami. Rojniki podczas kwitnienia są bardzo dekoracyjne, przepięknie prezentują się na tle kamieni. Po kwitnieniu rozeta, która wydała kwiat zamiera.  

Rojniki

Rojniki

Rojniki

Rojniki

Rozmnażanie

Rozmnażanie rojników nie jest kłopotliwe. Zazwyczaj rozmnażamy je wegetatywnie poprzez oddzielanie młodych rozetek. Rzadziej stosowanym sposobem jest rozmnażanie generatywne poprzez nasiona. Nasiona są bardzo drobne, tak więc warto ułatwić sobie wysiew mieszając je z piaskiem. Po wysiewie nie zasypujemy nasion, tylko delikatnie dociskamy do podłoża.

Problemy w uprawie

Jeżeli rojniki posadzimy na słonecznym stanowisku w przepuszczalnym podłożu, uzupełnionym żwirem, roślina będzie bezproblemowa. Na zbyt mokrym stanowisku mogą zamierać.

Zastosowanie

Roślina idealna na skalniaki, warto dobierać odpowiednie rośliny towarzyszące, aby podkreślić wyjątkowość nasadzeń. Jeżeli rabata z innymi bylinami będzie dobrze przepuszczalna, można pokusić się o uprawę rojnika także na takim stanowisku. Warto pamiętać, że rojnik najpiękniej prezentuje się w grupie, pojedyncze „wysepki” giną w gąszczu innych nasadzeń. Rojniki ciekawie prezentują się na murkach, a także między szczelinami płyt chodnikowych. Możliwości jest bardzo wiele. Rojniki mogą wzbogacić także kompozycje na balkonie i tarasie. Dobrze rosną w pojemnikach.

Jeżeli posiadamy skarpę, mamy świetną możliwość obsadzenia jej rojnikami. Kompozycja z kamieni urozmaiconych dywanem rozetkowych, wielobarwnych rojników, zachwyci nie jednego miłośnika roślin. Nasadzenia można uzupełnić innymi niskimi roślinami np. skalnicami, rozchodniki itp.

Tworząc ogród na dachu, także pamiętajmy o rojnikach, gdyż są one idealne do tego typu nasadzeń. 
        
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: sempervivus, Tytuł:

    Czy na zdj 6 nie sa przypadkiem eszewerie? Ktos to sprawdza?

  2. Dodał: Urszula, Tytuł: rojnik -choroby

    moje rośliny zamierają,brązowieją i gniją.jak temu zapobiec

  3. Dodał: priya, Tytuł: odmiana faraon

    moja znajoma 'Suzi' kupiła tą roślinę niewiedząc że jest to roślina ogrodowa. To jest odmiana sempervivum 'faraon', czyli rojnik 'faraon'.

  4. Dodał: Natalia, Tytuł: .. komentarz

    piękne kwiaty, zachwycające, zwracające uwage!!!warto zobaczyc ich chodowle

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: