Robaki w czereśniach oprysk czereśni

Robaki w czereśniach oprysk czereśni

Skomentuj artykuł

Często zdarza się, że w czereśniach znajdujemy białe robaki - są to larwy nasionnicy trześniówki. Ta niewielka muchówka jest jednym z najgroźniejszych szkodników czereśni i wiśni, w szczególności ich późnych odmian. Owad ten powoduje robaczywienie czereśni. W miejscu złożenia jaj owoce miękną, a ich skorka staje się lekko wklęsła. Zwalczanie tego szkodnika jest dość trudne, a opryski wykonywane na działkach i w ogrodach przydomowych często są mało skuteczne. Aby oprysk czereśni dał dobre efekty należy go przeprowadzić w odpowiednim terminie, warto też zapoznać się z cyklem rozwojowym owada.

Cykl rozwojowy szkodnika

Owad większość życia spędzają w ziemi. Larwy po zakończeniu żerowania opuszczają owoce, spadają z drzewa i w wierzchniej warstwie gleby tworzą bobówkę. W tej formie zimują do wiosny, a dokładniej przełomu maja i czerwca, kiedy to przepoczwarzają się i jako dorosłe osobniki rozpoczynają wylot. Można je rozpoznać po charakterystycznych, czarnych paskach na przezroczystych skrzydłach oraz trójkątnej, żółtej tarczce na grzbiecie. Samice nacinają skórkę niewielkiego owocu i w tym miejscu składają jajo. W jednym owocu umieszczone jest zawsze jedno jajo. Samica może ich złożyć od 100 do 250 tak, więc ilość zarobaczonych owoców jest ogromna. Białe, beznogie larwy wykluwają się po 10 – 14 dniach i rozpoczynają żer w dojrzewających owocach.

Zwalczanie chemiczne

Gdy zauważymy robaki w czereśniach jest już stanowczo za późno na ich zwalczanie. Oprysk czereśni, aby był naprawdę skuteczny, powinno się przeprowadzać w okresie wylotu dorosłych osobników. Przypada on najczęściej od połowy maja do końca lipca, ale nie można określić go jednoznacznie, gdyż zależy to od wielu czynników takich jak temperatura, wilgotność czy rodzaj gleby. W tym celu pomocne mogą być żółte pułapki lepowe dostępne w centrach ogrodniczych. Wabią i odławiają dojrzałe owady, powinno się je kontrolować, co 2 -3 dni, a gdy zauważymy na nich szkodniki możemy przystąpić do ich chemicznego zwalczania. Jest to metoda skuteczna, ale w produkcji na większą skalę, gdyż ciężko jest ustalić próg zagrożenia dla kilku drzewek. W takim wypadku pomocna może być informacja, że masowy wylot nasionnicy przypada podczas kwitnienia robinii akacjowej, popularnej akacji.


Uprawa czereśni

Uprawa czereśni

Oprysk wykonujemy po około 7 – 10 dniach od momentu pełnego kwitnienia akacji. W miarę pojawiania się szkodnika dobrze jest go powtórzyć jeszcze 1-2 razy. Odpowiedni do tego celu będzie jeden z preparatów: Basudin 600 EW, Calypso 480 SC, Decis 2,5 EC, Diazol 500 EW, Fastac 100 EC, Mospilan 20 SP. Środki te możemy stosować do oprysku zarówno czereśni, jak i wiśni. Pamiętajmy, że opryskujemy jedynie późno dojrzewające odmiany. Skuteczne będzie również zwalczanie larw znajdujących się w glebie. Wykonujemy wtedy opryski gleby, wykorzystać możemy preparat Nurelle D550 EC lub Dursaban 480 EC. Najlepsze rezultaty daje wykonanie tego zabiegu pod koniec sierpnia lub na początku września. Innym terminem jest późna wiosna na krótko przed wylotem owadów.

Czereśnie - odmiany, uprawa i przycinanie

Robaki w czereśniach - oprysk czereśni

Inne metody

Dość trudny do ustalenia termin chemicznego zwalczania sprawia, że często jest ono zupełnie nieskuteczne. Dlatego dobrze jest się zapoznać z innymi metodami walki z nasionnicą. Metody naturalne są nie tylko bezpieczniejsze dla środowiska, ale również dają zadowalające skutki. Jednym ze sposobów jest usuwanie wierzchniej warstwy ziemi pod drzewami. Nie zaszkodzi też głęboko przekopać ten obszar. Zbieramy podłoże na głębokość przynajmniej 5 cm, gdyż właśnie w tej warstwie zimują larwy. Należy poczekać z tym aż owoce dojrzeją, by larwy zdążyły je opuścić i zagrzebać się w ziemi. Równie skuteczną metodą jest okrycie gleby pod drzewami gęsta siatką, gazą lub włókniną. Najlepiej zrobić to już w maju tak, aby muchówki nie mogły wylecieć. W połowie maja możemy rozwiesić żółte pułapki lepowe, dobrze by zawierały one środek wabiący. Będą one służyć nie tylko do sygnalizacji, ale również pozwolą nam odłowić jak najwięcej szkodników. Gdy zaobserwujemy dużą ilość robaków w czereśniach, dobrze jest zebrać owoce, nawet te niedojrzałe. Zarobaczone owoce najlepiej jest spalić, zapobiegnie to rozrastaniu się populacji nasionnicy. Ponadto, na jesieni dokładnie wygrabiamy wszystko, co opadnie z drzew i również palimy. Wybierając młode drzewka zdecydujmy się na odmiany wczesne, gdyż robaczywienie występuje głównie na odmianach późnych.

Wyżej opisane metody chemiczne i niechemiczne są skuteczne w walce z robakami w czereśniach, jak również w wiśniach. Pamiętajmy, że chemiczny oprysk czereśni i wiśni jest efektywny jedynie, gdy przeprowadzimy go we właściwym terminie. Ze względu na minimum 14 dniowy okres karencji może być stosowany jedynie do odmian późniejszych.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także