Renkloda

Renkloda

Skomentuj artykuł

Druga część lata to czas, kiedy stragany na rynkach obsypują się różnego rodzaju owocami. W naszym kraju bardzo często są to śliwki, a wśród nich dwie najbardziej popularne - węgierka i renkloda. O ile ta pierwsza jest doskonale kojarzona przez każdego, nawet mało znającego się na sadownictwie ogrodnika, o tyle o tej drugiej nie zawsze pamiętamy. Renkloda, a dokładniej renkloda ulena to jedna z odmian śliwy domowej, która wytwarza bardzo soczyste, liczne, zielono - żółte owoce, za które tak bardzo jest ceniona. W naszym kraju uprawiana jest oficjalnie już od ponad dwudziestu lat, a ilość jej zastosowań nie ma granic.

Renkloda - charakterystyka

Ten kultywator śliwy domowej odznacza się przede wszystkim bardzo silnym i dość szybkim wzrostem. Już po kilku latach od rozpoczęcia uprawy możemy podziwiać mocno rozgałęzioną koronę renklody. Drzewo osiąga nawet 4,5 metra wysokości. Jego gałęzie nabierają czasami, szczególnie za młodu, delikatnie fioletowego zabarwienia. Pojawiają się na nich eliptyczne i raczej sztywne liście, połyskujące w kolorze ciemnej zieleni.

Główną atrakcją są oczywiście owoce, które powstają bardzo licznie z samozapylających się kwiatów. Mają kulisty kształt i są raczej duże, nawet ponad 50 g. Posiadają zielono - żółtą skórkę oraz żółty, bardzo soczysty miąższ. Dzięki dużej aromatyczności, znalazły wiele zastosowań w kuchni. Pestka bardzo dobrze odstaje, co jest dużym ułatwieniem przy drylowaniu. Śliwki renklody osiągają pełną dojrzałość przeważnie w sierpniu, rzadziej na początku września. Zbiory przeprowadzane są kilkakrotnie, ponieważ owoce dojrzewają nieregularnie. Jeżeli przeoczymy odpowiednią porę, przejrzałe sztuki bardzo silnie przyciągają osy, które mogą nam znacznie utrudnić zrywanie śliwek.



Uprawa i pielęgnacja renklody

Zakup drzewka

Podobnie jak w przypadku zakupu każdego innego drzewka owocowego, nie kierujemy się ceną, a jakością. Rośliny mają być przede wszystkim zdrowe i nieporażone, co nie zawsze łatwo wychwycić, ale kilka uważniejszych spojrzeń pozwoli nam to określić z dużym prawdopodobieństwem. Po drugie zwróćmy uwagę na etykietę, na której wypisane są takie informacje jak producent oraz informacje o szkółce, z której drzewko pochodzi, a także jakość oraz informacje o odmianie, a bardzo często również zdjęcie dojrzałych owoców. Ceny w zależności od wielkości i ilości sadzonek oraz miejsca zakupu wahają się od kilkunastu złotych za sztukę.

Renkloda

Renkloda

Sadzenie śliwy

Drzewa renklody najlepiej czują się na stanowisku słonecznym o glebie średnio żyznej. Nie wymagają częstego podlewania, a wilgotność gleby utrzymujemy na średnim poziomie. Sam proces sadzenia nie różni się zbytnio od sadzenia innych drzewek owocowych. Najpierw wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek, w którym umieszczamy korzenie śliwy. Następnie zasypujemy je ziemią, którą bardzo dobrze ugniatamy dookoła pnia. Ostatnim krokiem jest obfite dostarczenie wody, dzięki czemu roślina łatwiej się przyjmie i szybciej przyzwyczai do nowych warunków uprawy. Przy sadzeniu większej ilości drzew należy zachować rozstaw minimum 2,5 x 4,0 metra.

Renkloda

Renkloda

Podlewanie i nawożenie renklody

Jak już wspominaliśmy wcześniej, odmiana ta nie wymaga częstego podlewania, a w przypadku dużych drzew powinny poradzić sobie nawet bez dostarczania wody przez nas. Zabieg ten wykonać możemy jedynie w okresach dużej suszy, aby śliwa za bardzo nie ucierpiała. Do nawożenia używamy nawozów azotowych, które w pierwszym roku uprawy dostarczamy dwukrotnie - w pierwszej połowie maja i pod koniec czerwca, w drugim roku pozostawiamy tylko pierwsze nawożenie, natomiast w kolejnych latach nie musimy już tego robić wcale. Zalecane jest ściółkowanie kompostem jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów.

Przycinanie i formowanie drzewek

W przypadku drzewek owocowych, bardzo ważne jest ich prawidłowe cięcie oraz formowanie. W drugim roku uprawy wycinamy wszystkie gałązki poniżej planowanej dolnej części korony. Jeżeli jednak nasza sadzonka nie posiada jeszcze rozgałęzień, musimy poczynić kroki, aby takie wytworzyła. W tym celu ucinamy przewodnik około 15 - 25 cm ponad miejscem, w którym mają zaczynać się konary. Jeżeli boczne odrosty osiągną już 20 cm, odginamy je w bok, aby nadać im prawidłowy kierunek. Kolejne lata nie są już tak skomplikowane, a zabiegi w zakresie przycinania ograniczają się do usunięcia pędów obumarłych, chorych, połamanych, a także tak zwanych wilków.

Renkloda

Renkloda

Oprysk śliwy

Śliwa domowa to roślina, która bardzo chętnie jest odwiedzana przez niektóre szkodniki, dlatego też warto jest odpowiedni się przed nimi zabezpieczyć. Przede wszystkim stosujemy pierwszy oprysk na przełomie marca i kwietnia, co dwa - trzy lata, jeszcze zanim zaczną rozwijać się pąki kwiatowe. Ma on na celu zabezpieczenie się przed mszycami oraz misecznikiem śliwowym. Jeżeli na swojej uprawie zaobserwujemy owocnicę żółtorogą, zwaną również osą śliwkową, musimy podjąć decyzję o kolejnym oprysku. Tym razem używamy Azotoxu, którym pokrywamy drzewa pod koniec okresu kwitnienia, kiedy większość płatków już opadła, ale jeszcze nie wszystkie. Przed przędziorkiem oraz szarą zgnilizną może zabezpieczyć nas 2% roztwór siarkowo-wapienny, który nanosimy przed kwitnieniem oraz zaraz po przekwitnieniu.


Pamiętajmy, iż nie stosujemy wszystkich oprysków na raz, gdyż nie jest to całkiem zdrowe dla naszych owoców. Wykorzystujemy tylko te, które w naszym przypadku są konieczne. Może okazać się, że niektóre okazy renklody rosnące w naszym ogrodzie od wielu lat, nigdy nie były pryskane, a jednocześnie nie ima się ich żadna choroba, ani nie podjadają szkodniki.

Zastosowanie owoców renklody

Renkloda to odmiana, której owoce charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Mogą być nie tylko spożywane na surowo, ale również dodawane do ciast, deserów i kompotów, przetwarzane na dżemy i inne przetwory na zimę. Ponadto jest jednym z najlepszych produktów na moszcz, z którego wykonuje się niezwykle smaczne i aromatyczne wino śliwkowe.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: