Rabarbar ogrodowy

Rabarbar ogrodowy

Skomentuj artykuł

Nawożenie kluczem do sukcesu

W związku z tym, że warzywo wytwarza bardzo dużo masy zielonej, oczywistym jest, że potrzebuje dokarmiania. Pamiętajmy, że podstawą przy jego nawożeniu jest stosowanie nawozów organicznych. Nawozy mineralne mogą stanowić uzupełnienie nawożenia organicznego.

Nim przystąpimy do sadzenia warzywa, podłoże dobrze jest nawieźć dobrze rozłożonym obornikiem, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę gleby, sprawiając, że stanie się ona bardzo chłonna, lepiej absorbująca wodę. Z pewnością wpłynie to na kondycję rośliny, zwłaszcza w okresie największego zapotrzebowania na wodę.

Rabarbar nawozimy w okresie wiosennym, przed rozpoczęciem wegetacji, po zbiorach oraz w okresie jesiennym. W okresie wiosennym można zastosować kompost, podobnie jesienią, a po zbiorach zastosować nawóz mineralny, zgodnie z zaleceniami producenta. Co dwa lata, w okresie jesiennym można nawieźć go obornikiem.

Dobrze nawieziony rabarbar będzie szybko rozrastał się i bardzo dobrze plonował.

Rabarbar ogrodowy 

 

Zbiór rabarbaru

Plony w pierwszym roku uprawy są niewielkie, dlatego zbioru dokonuje się najczęściej w drugim bądź trzecim roku uprawy. Zbiór rozpoczyna się w maju i czerwcu, choć można go nieco przyśpieszyć, stosując ściółkowanie podłoża np. słomą bądź okrycie folią czy też agrowłóknioną. Najwyższe plony uzyskuje się między czwartym a ósmym rokiem uprawy. Zbiory w drugim roku uprawy można ograniczyć do miesiąca, aby za bardzo nie osłabiać rośliny. W następnych latach, przy dobrze rozrośniętych roślinach, zbiory mogą trwać nawet do połowy lipca. Ogonki należy wyłamywać, a nie ścinać. Zbioru dokonujemy najczęściej raz w tygodniu, wybierając te ogonki, których wysokość osiągnęła około 25 cm długości. 

 

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: