Przycinanie porzeczek

Przycinanie porzeczek

1 komentarzy

Porzeczki tak jak wszystkie inne rośliny sadownicze wymagają regularnego (corocznego) cięcia. Krzewy te najlepiej owocują na młodych pędach – porzeczki czarne na jednorocznych i dwuletnich, a porzeczki czerwone i białe na pędach dwu i trzyletnich. Zbyt stare oraz chore pędy  trzeba wyciąć aby niepotrzebnie nie zagęszczały korony. Polepsza to dostęp światła co ma niebagatelny wpływ na kolor i smak dojrzewających owoców.

Przycinanie porzeczki czarnej (Ribes nigrum)

Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po posadzeniu roślin (na jesieni). Krzewy przycinamy nisko, tuż nad ziemią pozostawiając 3-4 pąki, tzw. oczka. Tak nisko przycięte krzewy obsypujemy cienką warstwą kory sosnowej lub torfu (aby zabezpieczyć pąki i system korzeniowy przed zimowym mrozem). Jeśli spóźniliśmy się i nie wykonaliśmy cięcia jesienią możemy przeprowadzić je wczesną wiosną – ważne aby zrobić to jeszcze przed ruszeniem wegetacji porzeczki. Na wiosnę z pąków szybko zaczną wyrastać młode pędy - to z nich będziemy budować szkielet krzewu. Najlepiej pozostawić 4-6 najsilniejszych, wyprostowanych pędów. W kolejnym roku przycinamy je na wysokości 40-50cm aby zaczęły się rozgałęziać. W kolejnych 2-3 latach usuwamy jedynie pędy, które nie rosną pionowo oraz te które są krzywe, chore, słabe, cienkie, poziome i rosnące do wnętrza korony. Po 4 latach powinniśmy uzyskać już gęstą i rozłożystą koronę o kulistym kształcie.



Porzeczka czarna osiąga pełnię owocowania w czwartym roku po posadzeniu. Najlepiej owocuje na pędach jednorocznych i dwuletnich, które wyrosły na starszych pędach głównych (szkieletowych). Czteroletnie krzewy są już mocno rozgałęzione, a wewnątrz korony wzajemnie się zacieniają. Poza tym porzeczki znacznie gorzej owocują na starych pędach. Aby odmłodzić roślinę i zachować ciągłość owocowania wycinamy (tuż przy ziemi) wszystkie 4 letnie pędy (czyli takie, które owocowały już 3-krotnie, są one charakterystyczne gdyż są najgrubsze i mają najciemniejszą korę). Pozostawiamy najsilniejsze młode pędy – 4-6 pędów jednorocznych oraz 3-5 pędy dwu lub trzyletnie. Po cięciu powinno pozostać 8-10 pędów w wieku od 1 roku do 3 lat. Przycinając krzewy regularnie (corocznie) podczas jednego zabiegu usuwamy jedynie 5-6 starych pędów (około 20% całości). Regularne cięcie nie wpływa znacząco na obniżenie plonów w kolejnym roku gdyż wycinając stare pędy robi miejsce dla młodszych). Jeśli jednak zaniedbaliśmy nasze krzewy to po mocnym cięciu (50% pędów) plon może być znacznie obniżony nawet przez 2 sezony. Cięcie przeprowadzamy najlepiej tuż po zbiorach owoców, ale można także je wykonać w okresie spoczynku (jesienią, zimą lub bardzo wczesną wiosną).

Porzeczki

Porzeczki


Porzeczki

Porzeczki

Przycinanie porzeczki czerwonej (Ribes rubrum) i białej (Ribes niveum)

Porzeczki czerwone i białe również przycinamy nisko tuż po posadzeniu. W pierwszym roku po posadzeniu pozostawiamy 4-5 najsilniejszych pędów, a w drugim przycinamy je na wysokości 40-50 cm. W kolejnych 2-3 latach usuwamy jedynie pędy słabe i rosnące poziomo. Porzeczki czerwone i białe najlepiej owocują na krótkopędach rosnących na pędach dwu i trzyletnich. Na pędach pięcioletnich owocowanie jest znacznie słabsze, dlatego też krzewy wymagają regularnego (corocznego) odmładzania. Cięcie odmładzające porzeczek czerwonych i białych jest podobne do cięcia czarnych, różni się jedynie tym że zostawiamy więcej starszych pędów – po cięciu mamy 8-10 pędów, jednak nie tylko jednorocznych, dwu i trzyletnich (tak jak u porzeczki czarnej) ale także czteroletnie. Cięcie najlepiej wykonać latem, tuż po zbiorze owoców.



Zasady cięcia porzeczek – pamiętaj!

• Krzewy porzeczek sadzimy na jesieni i przycinamy nisko nad ziemią aby w kolejnych latach utworzyły kilkupędową rozgałęzioną koronę.

• Porzeczki czarne najlepiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, a porzeczki czerwone i białe na pędach dwu i trzyletnich.

• Cięcie odmładzające wykonujemy latem, tuż po zbiorze owoców. Wycinamy stare pędy – czteroletnie (porzeczka czarna) i pięcioletnie (porzeczki czerwone i białe).

• Cięcie sanitarne wykonujemy regularnie w ciągu sezonu. Usuwamy wszystkie pędy chore, słabe, rosnące poziomo oraz niepotrzebnie zagęszczające koronę.

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: tate, Tytuł: porzeczka czarna

    przycinanie ok brakuje tylko jednego nie zdiec owocow a przycinanych krzewow

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: