Przycinanie krzewów

Przycinanie krzewów

Skomentuj artykuł

Zabieg przycinania krzewów ozdobnych stanowi podstawę ich pielęgnacji, warunkującej zdrowy i estetyczny wygląd. Z pewnością odpowiednim cięciem pozbędziemy się nieestetycznych, chorych i uszkodzonych części roślin, pobudzimy krzewy do rozkrzewiania się, nadamy im  określoną wielkość, wpłyniemy na zdrowotność roślin, intensywność kwitnienia oraz owocowania.

Przeprowadzenie prawidłowego cięcia może przerażać przede wszystkim młodego niedoświadczonego ogrodnika- amatora, który dopiero rozpoczyna przygodę z ogrodem i uprawą krzewów. W początkowym okresie warto zapoznać się z podstawowymi, a zarazem ogólnymi zasadami cięcia oraz potrzebami poszczególnych roślin na tej płaszczyźnie. Pamiętajmy, że nie wszystkie krzewy wymagają cięcia, a jak wymagają to termin przeprowadzenia zabiegu u konkretnych roślin może się różnić.

Myślę, że poznanie  biologii oraz potrzeb w zakresie pielęgnacji posiadanych w ogrodzie roślin jest podstawą i niezbędnym etapem przygotowującym do umiejętnego przycinania krzewów we własnym ogrodzie.

Narzędzia do cięcia

Nie ma mowy o profesjonalnym cięciu bez posiadania odpowiednich narzędzi do cięcia. Należy podkreślić, że skuteczne i efektywne cięcie ma miejsce wyłącznie wówczas, kiedy korzystamy z dobrych narzędzi ogrodniczych. Nie raz miałem okazję korzystać z marnej jakości narzędzi, które po krótkim czasie nadawały się do wyrzucenia. Nie dość, że stosowanie ich wydłużało czas cięcia to jeszcze mogło doprowadzić do zróżnicowanych zakażeń. Tylko ostre narzędzia tnące można stosować w ogrodzie. One mają ciąć, a nie miażdżyć i zwiększać prawdopodobieństwo zainfekowania rośliny przez otaczające je patogeny.


Wybrane narzędzia do cięcia krzewów

Sekator jednoręczny- uniwersalne narzędzie doskonałe do wykonania zróżnicowanych cięć, a przy prawidłowym stosowaniu także bezpieczne. Nadaje się do cięcia cieńszych gałęzi i pędów.

Sekator oburęczny- narzędzie przeznaczone do cięcia grubszych gałęzi

Piłka ogrodnicza- narzędzie, które sprawdzi się przy cięciu grubszych i twardych gałęzi, zwłaszcza przy cięciu odmładzającym.
Rodzaje cięcia


W zależności od potrzeby możemy wykonać różne cięcia

Cięcie po posadzeniu – dotyczy przede wszystkim krzewów o sezonowym ulistnieniu. Jest ono bardzo istotne i nie tylko wpłynie na lepsze przyjęcie się rośliny, ale także mamy możliwość wpłynięcia na przyszły wygląd uprawianego przez nas krzewu. Usuwamy całkowicie słabe, chore oraz krzyżujące się pędy, a zdrowe warto przyciąć na wysokość około trzech- pięciu pąków, dzięki czemu krzew ładnie się zagęści. Poza tym cięcie po posadzeniu pozwoli zachować proporcję pomiędzy częścią nadziemną a podziemną.

Cięcie zdrowotne- ma na celu usunięcie chorych oraz uszkodzonych pędów.

Cięcie pielęgnacyjne formujące (regulujące)- mające na celu nadanie określonego przez nas kształtu, wysokości, pobudzenie do kwitnienia itp. Tego typu cięcie można określić także jako cięcie podstawowe.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: