Porzeczka alpejska- Ribes alpinum

Porzeczka alpejska- Ribes alpinum

Skomentuj artykuł

Porzeczki kojarzą się z krzewami owocowymi m.in. porzeczką czerwoną i czarną. Należy wiedzieć, że rodzaj skupia także inne gatunki, z których wybrane gatunki traktowane są jako rośliny ozdobne.  Z pewnością najpopularniejszym gatunkiem porzeczki ozdobnej jest porzeczka czarna, ale wartą uwagi jest także porzeczka alpejska. Dawniej częściej uwzględniana  przy doborze krzewów, dziś niewielu o niej pamięta, ale nadal znajduje się w ofercie wielu szkółek i warto zapoznać się z tym krzewem.

Kilka uwag o rodzaju

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum) zaliczana jest do rodzaju Ribes, obejmującego około 150 gatunków roślin krzewiastych z rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Reprezentantki rodzaju spotykane są w dużej części świata. Także w otaczającym nas krajobrazie, w stanie dzikim, poza porzeczką alpejską możemy spotkać kilka gatunków rodzaju:

    Agrest pospolity- Ribes grossularia
    Porzeczka skalna- Ribes petraeum
    Porzeczka czarna- Ribes nigrum
    Porzeczka zwyczajna – Ribes rubrum

Do odmian traktowanych jako rośliny ozdobne należą przede wszystkim:

    Porzeczka alpejska – Ribes alpinum
    Porzeczka złota- Ribes aureum
    Porzeczka krwista – Ribes sanguineum

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju:

    Porzeczka biała – Ribes niveum
    Porzeczka amerykańska – Ribes americanum
    Porzeczka japońska – Ribes fasciculatum

Porzeczki ozdobne nie należą do wymagających, tak więc ich uprawa jest mało absorbująca. Pamiętajmy, aby zapoznać się z wymaganiami danego gatunku, w celu zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju danej rośliny.


Czy wiesz że …

Do rodzaju Ribes zaliczany jest także agrest pospolity (Ribes grossularia). To właśnie od niego pochodzą liczne odmiany owocowe agrestu uprawiane w  ogrodach. W przeciwieństwie do porzeczek, charakteryzuje się kolczastymi pędami.

Pochodzenie

Ribes  alpinum jest gatunkiem  występującym przede wszystkim  na terenach górzystych Europy, także w Sudetach i Karpatach.

Porzeczka alpejska – budowa

Pokrój-  zwarty krzew, osiągający  do około 1-1,5 (2) m wysokości, pędy łukowato wygięte.

Liście- niewielkie (2-5 cm długości) trójklapowe lub pięcioklapowe, zielone, wcześnie się rozwijają (kwiecień), na jesień przebarwiają się w odcieniach barwy żółtej.

Kwiaty- niepozorne, zielonkawo żółte, rozdzielnopłciowe, zebrane w grona, ukazujące się pod koniec kwietnia i w maju.

Owoce-  niewielkie, czerwone, mdłe, bez znaczenia, jeżeli chodzi o dekoracyjność, podobnie jak kwiaty.

Odmiany porzeczki alpejskiej 

Najpopularniejszą odmianą porzeczki alpejskiej jest odm. "Schmidt", charakteryzująca się zwartym pokrojem. Osiąga do około metra wysokości, małe przyrosty roczne, kwiaty żółtawe. Idealna do nasadzeń żywopłotowych.

"Pumilum"- jest niższa, a jej wysokość, dochodzi do około metra wysokości.

"Dima"- osiąga do dwóch metrów wysokości i półtora metra szerokości. Może stanowić zielony akcent w ogrodzie, a także w parku itp.

"Aureum"- w początkowym okresie wegetacji liście żółtawe, później zielone.

"Compactum"- odmiana zwarta i niska, nie przekraczająca metra wysokości.

Wymagania porzeczki alpejskiej

Porzeczka jest krzewem o małych wymaganiach. W zasadzie niewiele jej potrzeba do prawidłowego wzrostu. Roślina niezwykle tolerancyjna, która poradzi sobie na suchym, jak i wilgotnym podłożu, także piaszczystym.  To żelazna roślina, doskonała do  uprawy w formie żywopłotu na stanowisku słonecznym, a także zacienionym.

Porzeczka alpejska

Porzeczka alpejska

Jak pielęgnować porzeczkę alpejską ?

Porzeczka alpejska może stanowić zielony akcent nasadzeń m.in. w ogrodzie. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę tej rośliny nie musimy poświęcać jej za wiele czasu, przy minimalnej pielęgnacji odpłaci się prawidłowym wzrostem oraz zwartym pokrojem.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także