Pomidory w ogrodzie

Pomidory w ogrodzie

3 komentarzy

Pomidory należą do roślin psiankowatych, a cenimy je za bardzo smaczne i wartościowe owoce. Zawartość licznych substancji, pozytywnie wpływających na nasz organizm oraz niska kaloryczność sprawiają, że pomidorów nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Uprawiane w ogrodach pomidory, pochodzą od Lycopersicon esculentum, a więc pomidora zwyczajnego, którego ojczyste strony występują w Ameryce Południowej. Warzywo dostarczające nam tak cennych owoców, obecnie występuje w olbrzymiej ilości zmiennych odmian. Zależnie od potrzeby można dobrać odpowiednią odmianę. Pomidor należy do tej samej rodziny co ziemniak czy też papryka.  Aby  pomidory dobrze plonowały  należy uprawiać je zgodnie z wymaganiami oraz otoczyć należytą opieką, gdyż należą do roślin wymagających.

Kilka uwag o budowie

Pomidor należy do roślin zielnych, jednorocznych o pierzastych, omszonych liściach, osadzonych na pędach, zależnie od odmiany od 30- 40 cm do prawie 200 cm długości. Zależnie od odmiany, już od czerwca mogą ukazywać się kwiatostany, złożone z licznych kwiatów. W okresie letnim ukazują się owoce, bardzo zróżnicowane, których kształt, barwa, wielkość, smak, uzależnione są od danej odmiany.


Wymagania klimatyczno- glebowe

Jak już wspomniano, pomidor naturalnie występuje w ciepłym klimacie, dlatego też wymaga odpowiedniego stanowiska. Pomidory możemy uprawiać w gruncie, szklarni, a także w tunelu foliowym. Uprawa pod osłonami, chroni pomidory przed wieloma chorobami grzybowymi, deszczem, wiatrem itp., sprawiając, że uprawiane pomidory lepiej rosną, szybciej dojrzewają, mają lepsze warunki do rozwoju.

W uprawie gruntowej pomidorom zapewniamy stanowisko zaciszne, osłonięte przed wiatrem, słoneczne. Najlepsze efekty w uprawie, uzyskamy na podłożu piaszczysto- gliniastym, zasobnym, z dużą zawartością próchnicy. Zasobność podłoża możemy poprawić, wzbogacając je nawozami organicznymi. Odczyn podłoża może być lekko kwaśny, a prawidłowe pH powinno mieścić się w granicach 5,5- 6,5.

Na słonecznych stanowiskach pomidory szybciej rosną, kwitną, a także owocują.

Pomidory to rośliny bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Optymalna temperatura dla tych roślin wynosi około 18-25°C, przy czym dolna granica, tyczy się temperatury w nocy, natomiast w dzień, temperatura powinna się wahać w granicach 22-25°C.
   

Pomidory w ogrodzie

Pomidory w ogrodzie

Uprawa pomidorów

Zanim rozpoczniemy uprawę pomidorów, należy odpowiednio przygotować podłoże, niezależnie od tego czy pomidory będą uprawiane w gruncie, czy też pod osłonami. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, w okresie jesiennym, podłoże należy wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem bądź też kompostem. Przy zbyt ciężkim podłożu, jego przepuszczalność zwiększamy, uzupełniając podłoże piaskiem. Stanowisko powinno być dobrze uprawione, przekopane, spulchnione i oczyszczone z chwastów.

Pamiętajmy, że pomidory każdego roku, uprawiamy na innym stanowisku, nigdy po roślinach psiankowatych m.in. ziemniakach. Plantacja pomidorów nie może także graniczyć z roślinami psiankowatymi.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Jolanta, Tytuł: artykuł super

    Witam serdecznie i dziękuję za wspaniały opis uprawy pomidorów. Ja mam to warzywko pod osłoną i mam problem a mianowicie na czubku rośliny liście skręcają się robiąc istny kołtun co to może być?. Pozdrawiam.

  2. Dodał: Paulina, Tytuł: tunel foliowy

    mnie też artykuł się podoba, sama mam w ogródku pomidory i na pewno przyda mi się ten artykuł, dlatego go zapisuję. Pochwalę się przy okazji że hoduję moje pomidorki w tunelu i jestem bardzo zadowolona. Tylko nie wiem co to może być za choroba lub po prostu taki urok pomidora. A mianowicie na dole pomidora pojawiają się szare pierścienie

  3. Dodał: Zbigniew adres e-mail zseweryn41@interia.pl, Tytuł: Porada bardzo dobra

    Artykul b.ciekawy.Przy okazji jezeli mozna zapytac,jaka to choroba i czym ewentualnie zwalczyc,dolne liscie krzakow pomidora zwijaja sie i zmieniaja barwe na bledsza.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: