Pomidory w ogrodzie

Pomidory w ogrodzie

3 komentarzy

- Choroby pomidora

Alternarioza pomidora – jedna z wielu chorób grzybowych. Porażeniu ulegają owoce, pędy oraz liście. Na roślinie zaobserwujemy zmiany w formie licznych plam. U porażonych roślin, dochodzi do zasychania liści, a owoce ulegają zgniliźnie. W przypadku pojawienia się pierwszych zmian, należy wykonać oprysk środkiem grzybobójczym. Można zastosować m.in. Gwarant 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG.

Zaraza ziemniaka- choroba grzybowa, doprowadza do zasychania liści oraz uszkodzeń owoców. Na liściach widoczne szare przebarwienia, a na owocach brunatne plamy. W wyniku zmian owoce pomidora tracą swoją wartość konsumpcyjną. Chorobę zwalczamy wykonując oprysk. Ze środków zwalczających zarazę ziemniaka warto wymienić Amistar 250 SC.

Szara pleśń- na porażonych roślinach owoce pomidorów ulegają zgniliźnie. Porażone rośliny oraz całą plantację należy opryskać środkiem grzybobójczym.

Antraknoza – w wyniku choroby, porażeniu ulega cała roślina, wodniste plamy na owocach, w konsekwencji prowadzą do zgnilizny. W przypadku porażenia rośliny, należy zastosować środek grzybobójczy np. Amistar 250 SC.

Septorioza pomidora – na porażonej roślinie zaobserwujemy liczne, drobne, brunatne plamy. Chorobę zwalczamy środkiem grzybobójczym.

Rak bakteryjny pomidora -  konsekwencją choroby bakteryjnej jest więdnięcie roślin. W przypadku wystąpienia choroby, należy m.in. usuwać i palić porażone rośliny.

Pozostałe choroby to m.in. mączniak prawdziwy, zgorzel siewek, zgnilizna pierścieniowa, zgorzel podstawy pomidora.

- Szkodniki pomidora

Mszyce – w przypadku pojawienia się szkodników można zastosować środek owadobójczy np. Pirimor 500 WG.

Mączlik szklarniowy – szkodnik najczęściej atakuje rośliny w szklarni.

Przędziorki – niewielkie pajęczaki żywiące się sokiem roślinnym. Szkodnika zwalczamy, stosując m.in. środek o nazwie Omite 30 WP.
Poza tym na pomidorach mogą wystąpić miniarki, a także wciornastki.

Uwagi końcowe

Pomidory dostarczają nam jedne z najsmaczniejszych owoców i bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Warto uprawiać je w ogrodzie, nie koniecznie na warzywniku, można także w pojemnikach, również na balkonie i tarasie. W uprawie pomidorów, pamiętajmy przede wszystkim o słonecznej wystawie, osłoniętym zakątku, próchniczym i zasobnym podłożu, a także ochronie rośliny przed chorobami, na które jest bardzo narażona, zwłaszcza przy nadmiernej wilgotności. Wybierajmy  odmiany znane i lubiane, które sprawdzają się w uprawie amatorskiej.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Jolanta, Tytuł: artykuł super

    Witam serdecznie i dziękuję za wspaniały opis uprawy pomidorów. Ja mam to warzywko pod osłoną i mam problem a mianowicie na czubku rośliny liście skręcają się robiąc istny kołtun co to może być?. Pozdrawiam.

  2. Dodał: Paulina, Tytuł: tunel foliowy

    mnie też artykuł się podoba, sama mam w ogródku pomidory i na pewno przyda mi się ten artykuł, dlatego go zapisuję. Pochwalę się przy okazji że hoduję moje pomidorki w tunelu i jestem bardzo zadowolona. Tylko nie wiem co to może być za choroba lub po prostu taki urok pomidora. A mianowicie na dole pomidora pojawiają się szare pierścienie

  3. Dodał: Zbigniew adres e-mail zseweryn41@interia.pl, Tytuł: Porada bardzo dobra

    Artykul b.ciekawy.Przy okazji jezeli mozna zapytac,jaka to choroba i czym ewentualnie zwalczyc,dolne liscie krzakow pomidora zwijaja sie i zmieniaja barwe na bledsza.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: