Pomidory w ogrodzie

Pomidory w ogrodzie

3 komentarzy

Pomidory możemy uprawiać m.in. po roślinach kapustnych i strączkowych.

Jak już wspomniano, pomidory uprawiamy w gruncie, szklarni oraz w tunelu foliowym. Posiadacze „ogrodów” na balkonie, mogą skorzystać z tych odmian pomidorów, które charakteryzują się niewielką wysokością, a więc doskonale odnajdują się w uprawie pojemnikowej. Warunkiem powodzenia uprawy pomidorów na balkonie jest słoneczna wystawa.

Warzywo możemy pozyskać z nasion bądź nabyć sadzonki. Przygotowanie rozsady wymaga trochę pracy, ale rozsada daje nam możliwość uprawy wybranej przez nas odmiany pomidora, gdyż łatwość zdobycia danej odmiany pomidora w formie sadzonek nie jest znów taka oczywista.

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Uzyskanie rozsady pomidora trwa około dwóch miesięcy, tak więc, aby uzyskać odpowiednie sadzonki, należy nasiona wysiać już pod koniec marca, na początku kwietnia. Posiadacze szklarni są w najlepszej sytuacji, bo mają odpowiednie warunki do przygotowania rozsady. Niewielkie ilości sadzonek, można uzyskać także w inspekcie, a nawet na parapecie w domu. Aby otrzymać dobre jakościowo sadzonki, należy zapewnić im jasne i ciepłe stanowisko. Pamiętajmy o podlewaniu, najlepiej rano, aby w nocy rośliny nie były narażone na zbytnią wilgotność, która sprzyja chorobom grzybowym. Przy temperaturze powyżej 20°C nasiona szybko kiełkują, a siewki można pikować już po upływie około trzech tygodni od wysiewu nasion.  Wybieramy siewki w pełni zdrowe, bez defektów i sadzimy w doniczkach. Młodym sadzonkom cały czas zapewniamy temperaturę na poziomie około 20°C. Przed posadzeniem roślin na miejsce stałe, należy je zahartować.
   
Sposób sadzenia pomidorów jest uzależniony od metody uprawy.

Metoda uprawy

Charakterystyka

Typ roślin

Odmiany

Na płask

Rośliny nie wymagają ciecia, ani podwiązywania. Sadzi się je w rozstawie w cm: 70-80 x 40- 50 odm. wiotko łodygowe i 60- 70 x 30- 40 cm odm. sztywnołodygowe

Samokończące, o krzaczastym pokroju i ograniczonym wzroście, wiotko- i sztywnołodygowe

Beta, Batory F1, Jokato, Koneser F1, Krezus F1, Maliniak

Przy palikach

Uprawę prowadzi się przy podporach, np. palikach do których przywiązuje się rośliny wymagające cięcia

Wysokorosnące:

- wielkoowocowe

- koktajlowe

Atut F1, Fobos F1, Julia F1, Karmina F1, Faworyt, Malinowy Ożarowski, Złoty Ożarowski, Bawole Serce, Piko, Cytrynek Groniasty, Koralik

Przyśpieszona

Uprawę prowadzi się pod niskimi tunelami lub w inspektach

Samokończące, wiotkołodygowe, bardzo wczesne i wczesne

Kibic, Etna F1

Źródło: Teresa Sabat, Przepis na pomidory, „Działkowiec” 2012 nr 06 s. 52.

Pomidory najlepiej sadzić w pochmurny dzień bądź późnym wieczorem, jeżeli aura jest słoneczna. Podłoże powinno być wilgotne Po posadzeniu sadzonki należy podlać. Podlewanie sadzonek w tym początkowym okresie jest bardzo istotne i warunkuje dobre przyjęcie się roślin. Sadzonki sadzimy pod koniec maja, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia późnowiosennych przymrozków.

Pomidory ogrodowe

Pomidory ogrodowe

Uprawa pomidorów jest bardzo absorbująca i wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych z nich zaliczymy m.in.:

Podlewanie – posadzone w gruncie, w deszczowe lato, pomidory narażone są na zbytnią wilgotność podłoża, jak i powietrza. W takich warunkach u owocujących  roślin,  dochodzi do pękania owoców, rośliny stają się podatne na choroby. Ważne jest, aby do uprawy w gruncie, wybierać odmiany, które są mniej podatne na choroby. Dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby, warto wykonać proste zadaszenie z foli, które zabezpieczy rośliny przed ewentualnymi, obfitymi opadami deszczu. Podlewanie w razie potrzeby, szczególnie ważne w okresie zawiązywania się kwiatów oraz tworzenia się owoców. Rośliny podlewamy nie za często, ale obficie, kierując strumień wody na podłoże. Staramy się nie moczyć liści, a samo podlewanie roślin najlepiej wykonać o poranku.

Nawożenie- kolejny bardzo istotny zabieg. Oczywiście w uprawie amatorskiej, korzystamy przede wszystkim z nawozów organicznych. Uprawę można oprzeć na kompoście, oborniku, a także innych nawozach organicznych, w okresie wegetacji uzupełniając nawozami mineralnymi z mikroelementami, dostosowując dawki do potrzeb roślin,  zgodnie z instrukcją stosowania danego nawozu. Przy nawożeniu pomidorów, ważny jest także potas oraz fosfor. Nie przesadzajmy z nawożeniem roślin w początkowym okresie, po posadzeniu.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Jolanta, Tytuł: artykuł super

    Witam serdecznie i dziękuję za wspaniały opis uprawy pomidorów. Ja mam to warzywko pod osłoną i mam problem a mianowicie na czubku rośliny liście skręcają się robiąc istny kołtun co to może być?. Pozdrawiam.

  2. Dodał: Paulina, Tytuł: tunel foliowy

    mnie też artykuł się podoba, sama mam w ogródku pomidory i na pewno przyda mi się ten artykuł, dlatego go zapisuję. Pochwalę się przy okazji że hoduję moje pomidorki w tunelu i jestem bardzo zadowolona. Tylko nie wiem co to może być za choroba lub po prostu taki urok pomidora. A mianowicie na dole pomidora pojawiają się szare pierścienie

  3. Dodał: Zbigniew adres e-mail zseweryn41@interia.pl, Tytuł: Porada bardzo dobra

    Artykul b.ciekawy.Przy okazji jezeli mozna zapytac,jaka to choroba i czym ewentualnie zwalczyc,dolne liscie krzakow pomidora zwijaja sie i zmieniaja barwe na bledsza.Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: