Podlewanie kaktusów

Podlewanie kaktusów

1 komentarzy

Okres zimy to czas spoczynku u kaktusów. Należy zaprzestać bądź też bardzo ograniczyć podlewanie do poziomu zwilżenia podłoża. Jeżeli kaktusy trzymamy na parapecie, w mieszkaniu, na dodatek nad grzejnikiem, wówczas należy podlewać, ale z wielkim wyczuciem, dostosowując intensywność podlewania w celu zapobieżenia, pełnemu wysuszeniu podłoża, które może zakończyć się powolnym zamieraniem rośliny.

Z najbardziej popularnych sposobów podlewania kaktusów należy wymienić podlewanie od góry albo od spodu. Pierwszy sposób warto stosować w przypadku sporej warstwy drenażu w doniczce, która ogranicza możliwość wsiąknięcia wody z podstawki, w podłoże. Wydaje mi się, że bardzo dobrym sposobem na podlewanie kaktusów jest podlewanie z wykorzystaniem podstawki. W tym wypadku zjawisko podsiąkania umożliwia powolne pobieranie wody do momentu pełnego zawilgocenia podłoża. Nadmiaru wody w podstawce nie pozostawiamy, tylko wylewamy.


Do podlewania kaktusów powinno używać się wody charakteryzującej się niskim poziomem twardości. W zasadzie idealną wodą byłaby deszczówka, ale nie każdy ma możliwość jej pozyskania. Na uprzemysłowionych obszarach, także i deszczówka nie nadawałaby się do podlewania. Woda wodociągowa jest zasobna w jony wapnia, tak więc jest nieodpowiednia do podlewania kaktusów. Stosowanie jej powoduje osadzanie się minerałów na roślinie, niekorzystnie wpływając na jej rozwój. Dla zmniejszenia twardości wody, można stosować specjalne odczynniki zmiękczające wodę np. kwas azotowy. Wielu stosuje przegotowaną wodę ! Pamiętajmy także o odpowiednim poziomie pH, które dla większości kaktusów powinno oscylować w granicach 5- 6,5 pH.

Podlewanie kaktusów nie jest proste, i aby sprostać temu wyzwaniu, należy zapoznać się z ich biologią, potrzebami, a następnie starać się wyczuć zapotrzebowanie danej rośliny. Na opanowanie tej sztuki potrzeba sporo czasu, ale na samym początku, należy przede wszystkim uważać na przelanie, tak więc kierować się zasadą, że lepiej podlewać rzadziej, ale  większych ilościach, aniżeli po troszkę co kilka dni.

1 komentarzy

  1. Dodał: ola amkulec, Tytuł: jak ten kwiat dokładnie się nazywa ?

    chciała bym sie dowiedzieć ogulnie jak sie nazuwa ponieważ jeszcze bardziej chciała bym go poznać

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: