Płoty i ogrodzenia do ogrodu

Płoty i ogrodzenia do ogrodu

3 komentarzy

Drewno nie poddane impregnacji bardzo szybko podlega procesom murszenia i butwienia. Zastosowanie dobrych warstw konserwujących drewno, zdecydowanie opóźni procesy gnilne. Słupki w podłożu można zabezpieczyć umieszczając je  w warstwie żwiru oraz substancji bitumicznej. Kolejnym sposobem mocowania słupków przy niewielkich konstrukcjach jest także wkopanie słupka w warstwę żwiru, który chroni słupek przed zastałą wodą. Dla wzmocnienia można zastosować także betonowy kołnierz. W sprzedaży są dostępne specjalne okucia na słupki zwane kotwami. Można je wbić bezpośrednio w podłoże, a następnie przykręcić element konstrukcji. W przypadku wysokich oraz masywnych ogrodzeń, słupki powinny być bardzo dokładnie zamocowane. Najlepiej zastosować fundament punktowy, którego głębokość powinna wynieść od 50 do nawet ponad 100 cm- zależnie od przepuszczalności podłoża. Do zabetonowanych kotw montujemy słupki. W sprzedaży możemy się spotkać z kotwami w kształcie litery H i U. Pierwsze z nich sprawdzą się przy wyższych ogrodzeniach (powyżej 120 cm), a drugie przy niższych konstrukcjach. Przy zastosowaniu słupków wykonanych z cegieł, betonu itp., należy przy ich budowie zastosować dodatkowe zbrojenie wykonane z prętów stalowych. Płoty drewniane najczęściej wykonane są z drewna sosnowego oraz świerkowego. Dla zwiększenia trwałości ogrodzenia, słupki warto wykonać z drewna dębowego, będącego o wiele trwalszym aniżeli pozostałe.
   

Płoty i ogrodzenia do ogrodu

Ogrodzenia metalowe są o wiele trwalsze od drewnianych oraz zależnie od formy mogą być mniej lub bardziej estetyczne. Zapewne najpiękniej będą prezentować się ogrodzenia z kutego żelaza. Są one najdroższe odwołujące się do minionych epok gdzie królowały będąc wyznacznikiem zamożności obywatela. W sprzedaży mamy możliwość zakupu bardzo zróżnicowanych ogrodzeń wykonanych z metalu. Część z nich łączy oryginalne wzornictwo, zaczerpnięte z minionych epok z nowoczesną formą. Mogą być ocynkowane czy też pomalowane farbą podkładową, a po zamontowaniu możemy pomalować ogrodzenie dobrą farbą zabezpieczającą przed korozją. Mamy możliwość zakupienia wszelkich elementów składających się na wykonanie całego ogrodzenia, a więc przęsła, bramy, furtki, słupki, zamki, obejmy itd. Cena poszczególnych elementów może być bardzo zróżnicowana. Dla przykładu przęsła o szerokości 2 m i wysokości niewiele ponad metr wysokości to koszt  rzędu kilkuset złotych. Najczęstszym a zarazem najtańszym ogrodzeniem będzie siatka ogrodzeniowa, której ceny będą wynosić średnio 100 zł za rolkę. Pamiętajmy, że koszty związane są także z zakupem słupków, drutu mocującego, materiałów na fundament, wsporników itp. Sumując, zauważymy, że metr takiego ogrodzenia będzie nas kosztował około kilkadziesiąt złotych. Mamy możliwość zakupu m.in. siatki plecionej czy też zgrzewanej, najlepiej ocynkowanej. Montaż siatki opiera się początkowo na wyznaczeniu słupków narożnych, furtki oraz pozostałych słupków. Należy je osadzić w fundamencie np. punktowo, którego głębokość zależnie od przepuszczalności podłoża może wynieść nawet około 120 cm. Pamiętajmy, że słupki narożne należy wzmocnić tzw. zastrzałami. Siatkę naciągamy ręcznie bądź za pomocą wielokrążka i mocujemy do słupków i usztywniających drutów, rozprowadzonych na różnych wysokościach siatki. W miejskim krajobrazie można często spotkać ogrodzenia metalowe (siatka- pręty) osadzone w ramach, wykonanych najczęściej z kątownika. Są one uzupełnieniem betonowych, ceglanych czy kamiennych słupków oraz cokołu. Przy  wyborze metalu kierujmy się jego trwałością oraz funkcjonalnością. Metal podlega korozji, tak więc cykliczność jego konserwacji jest oczywista. W zależności od rodzaju metalu (żelazne i nieżelazne ) należy dostosować odpowiednie środki czyszczące i konserwujące.
   

Ogrodzenia murowane z kamienia są kolejnym bardzo estetycznym rozwiązaniem stosowanym od najdawniejszych czasów. Ze względu na swoją naturalność mogą być stosowane zarówno w zabudowie tradycyjnej jak i nowoczesnej. Piaskowce, wapienie, bazalty, granity itd., sprawią, że posesja nabierze nowego wymiaru, będzie doskonałą wizytówką gospodarzy. Pełne mury stosujemy wyłącznie w przypadku wielkich powierzchni. Na niewielkim obszarze będą zbyt przytłaczające. Warto urozmaicić je drewnianymi oraz metalowymi przęsłami. Z pewnością nadadzą one większej lekkości ogrodzeniu i podniosą estetyczność miejsca. Istnieje możliwość stworzenia bardzo zróżnicowanych murów, zależnie od zastosowanego materiału. Ciekawie będą prezentować się mury warstwowe, rzędowe, mozaikowe, z ciosów oraz z kamieni polnych.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Adrian, Tytuł: ogordzenia Kowalstwo

    Ogrodzenia stalowe rzeczywiście dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć, by prezentowały się dobrze przez dłuższy czas. Ja mam ogrodzenie wykonane przez firmę i jestem zadowolony z jego jakości.

  2. Dodał: Krzysiekk, Tytuł: malowanie ogrodzenia

    Metalowe ogrodzenie i bramę odnawiałem metodą proszkową, konkretnie odmalowywał je Farba trzyma się dobrze, położona jest równomiernie, to chyba najlepsza metoda.

  3. Dodał: mikera, Tytuł: vidaron

    drewniany płot odnawiałem impregnatem ochronnym vidaron, który jest wydjany

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: