Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta

4 komentarzy

Głębokie sadzenie ogranicza wysychanie oraz wybijanie piwonii bylinowej, zastosowanej jako podkładka. W celu ułatwienia roślinie wytwarzania korzeni, bardzo często stosuje się sadzenie z lekkim skosem. Po posadzeniu, piwonię należy obficie podlać oraz ściółkować. Ściółka odgrywa istotną rolę zwłaszcza w okresie po posadzeniu, ponieważ po pierwsze ogranicza parowanie, a  po drugie zabezpiecza przed nadmiernym ogrzaniem podłoża, dzięki czemu część podziemna lepiej się rozwija. Korzenie piwonii rozwijają się także w kilkustopniowej temperaturze. Piwonie krzewiaste najlepiej nawozić nawozami organicznymi. Nie zaistnieje wówczas możliwość przedawkowania zwłaszcza azotem, którego nadmiar sprzyja bujnemu rozrostowi, ale nie przekłada się na obfitość kwitnienia. W pierwszych latach należy w razie potrzeby uzupełniać braki wody wywołane suszą, aby nie doszło do przesuszenia. Poza tym w pierwszych 2-3 latach należy kopczykować roślinę, co zabezpieczy ją przed przemarzaniem korzeni. Nie należy okrywać jej w całości, gdyż mogą zbyt szybko rozpocząć wegetację i ulec uszkodzeniom, podczas tak częstych w naszym kraju przymrozków wiosennych. Cięcie należy wykonać w razie potrzeby, a więc np. chcąc bardziej rozkrzewić roślinę, albo usunąć uszkodzenia mrozowe. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatów.
   

Piwonie krzewiaste można rozmnożyć poprzez szczepienie, niektóre odmiany poprzez nasiona, jak również poprzez podział i odkłady.
   

Grupa piwonii krzewiastych zdecydowanie zasługuje na większe rozpowszechnienie. Ich długowieczność sprawia, że mogą zdobić ogrody przez dziesiątki lat. W sprzedaży mamy bardzo zróżnicowane odmiany form krzewiastych Wśród ciekawych odmian piwonii krzewiastej należy wymienić ‘Age Of Gold’ o żółtych, jedwabistych kwiatach, osiągającą około metra wysokości, ‘Yu Pan Tuo Jin’ o kwiatach w formie chryzantemy. Wielkimi różowymi kwiatami o średnicy około 25 cm zachwyca pachnąca odmiana ‘Imperial Concubine’. ‘Reine Elsabeth’ to także warta uwagi odmiana o lekko zaróżowionych kwiatach. Szczególnie wyrazistymi kwiatami charakteryzuje się odmiana ‘Shima Nishiki’  o dużych biało- czerwonych kwiatach (dwubarwność jest cechą jaką nabywa po dwóch latach). Wiśniową barwą kwiatów charakteryzuje się karłowa odmiana ‘Yan Long Zi’.
   

Krzew ten z pewnością sprawdzi się jako centralny punkt rabaty bylinowej oraz jako soliter na tle trawnika.

4 komentarzy

  1. Dodał: Krystyna, Tytuł: zdecydowany autor

    Zbyszku - nie męcz się: ta piwonia - z pokroju krzew - nazywana jest i krzewiastą - i drzewiastą. Nie trzeba do tego szczególnej wiedzy, nikt nikogo nie wprowadza w błąd, nieboraku Zbyszku!

  2. Dodał: zbyszek, Tytuł: niezdecydowany autor?

    Zdecyduj się, nieboraku, drzewiasta czy krzewiasta, bo wprowadzasz w błąd. Albo nie zajmuj się opisywaniem roślin, nie ta wiedza.

  3. Dodał: ewa 24, Tytuł: pilna odpowiedż

    witydzien temu wsadziłam piwonię krzewiasta chciałabym sie dowiedziec czy bedzie kwitnac tak jak powinna maj czerwiec? Roslinke chciał wyrzucic mój dziadek postanowilam ja wziasć i u siebie wsadzic dodam ze miala juz pąki p0rosze o odpowiedz poniewaz pierwszy raz mam ta roslinke

  4. Dodał: Dorota, Tytuł: Moja piwonia

    W moim ogrodzie także rośnie piwonia drzewiasta. Nie znam jej nazwy, pochodzi z amatorskiej uprawy. Ma cudowne pojedyncze białe kwiaty z lekkim różowym odcieniem, pachnie, a jej płatki wyglądają jak wycięte z jedwabiu. Brak w słowniku słów, aby opisać jej piękno.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: