Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Skomentuj artykuł

Pigwowce to bardzo popularne, pięknie kwitnące krzewy ogrodowe. Nazwa rodzajowa Chaenomeles pochodzi od greckich słów chainein – rozłupać i melon – jabłko, odnosi się ona do owoców pigwowca, które niegdyś błędnie opisano jako pękające na 5 części. Pigwowce (Chaenomeles) pochodzą z Azji. Początkowo były zaliczane do rodzaju Cydonia (pigwa) i do dziś bardzo często bywają mylone z tymi roślinami, przez niektórych są nazywane pigwami japońskimi. Są jednak znacznie mniejsze od pigw, mają kwiaty w różnych kolorach i znacznie mniejsze kuliste (a nie gruszkowate) owoce.

Wygląd

Wszystkie pigwowce to niewysokie krzewy posiadające mniej lub bardziej cierniste pędy i ciemnozielone, eliptyczne liście (nie przebarwiają się na jesieni). Od kwietnia do końca maja na bezlistnych jeszcze pędach pojawiają się setki małych pięciopłatkowych kwiatów (bardzo podobnych do kwiatów jabłoni). Pięknie wyglądają nawet gdy pąki zaczynają dopiero pękać, a gdy w pełni się otworzą kwiaty mają ogniste kolory w różnych odcieniach czerwieni (różowe, karminowe, koralowe), rzadziej są pomarańczowe lub żółte, rzadko białe. Pojawiają się na dwuletnich lub starszych pędach.

Pigwowce tworzą bardzo twarde, małe, kuliste owoce o zielonożółtej skórce (czasem z lekkim rumieńcem) przypominające swoim wyglądem małe jabłuszka (4-8 cm średnicy).

W Polsce rzadko kiedy w pełni dojrzewają w związku z czym w smaku są bardzo kwaśne i nie nadają się do jedzenia na surowo. Są za to doskonałym surowcem do przyrządzania aromatycznych i kwaskowych nalewek lub konfitur. Z uwagi na kwaskowaty smak i dużą zawartość witaminy C dodawane są często do herbaty zamiast cytryny. Owoce pigwowca zbiera się dość późno bo z końcem jesieni, nawet po pierwszych przymrozkach nie tracą swojego smaku.



Znane są trzy gatunki i wszystkie z powodzeniem mogą  uprawiane w Polsce. Są do siebie podobne, różnią się przede wszystkim rozmiarami do których dorastają.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński


Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica, synonimy Chaenomeles maulei, Cydonia japonica, Cydonia maulei) jest niskim rozłożystym krzewem, dorastającym do 1 metra wysokości. Kwiaty do 3 cm średnicy, owoce małe, około 4 cm średnicy, pędy mają niewiele cierni. Odmiany: "Cido" - kwiaty pomarańczowoczerwone i dorodne owoce, "Red Joy" - kwiaty ciemnoczerwone, półpełne lub pełne, "Sargentii" - kwiaty jasnopomarańczowe.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Pigwowiec okazały, pigwowiec chiński (Chaenomeles speciosa, synonimy Chaenomeles lagenaria, Cydonia lagenaria, Cydonia speciosa) to najlepiej znany i najczęściej sadzony pigwowiec w Polsce. Może być nawet dwukrotnie wyższy od japońskiego, dorasta do 2 metrów wysokości. Pędy są wyprostowane i mają wiele cierni, które mogą mieć nawet 1 cm długości. Kwiaty do 5 cm średnicy, krzew często powtarza kwitnienie latem. Owoce nawet do 8 cm średnicy. Odmiany: "Hot Fire" - kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, "Nivalis" - kwiaty białe, "Rubra" - młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, "Simonii" - młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, "Yukigoten" - kwiaty kremowe, z zielonkawym środkiem, pełne.

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba, synonim Cydonia x superba) jest mieszańcem pigwowca okazałego i japońskiego. Wykazuje cechy pośrednie w stosunku do gatunków rodzicielskich. Dorasta do 1-2 metrów wysokości. Często powtarza kwitnienie latem. Odmiany: "Cameo" - kwiaty duże, łososiowo-różowe, "Clementine" - kwiaty bardzo duże, pomarańczowoczerwone, "Crimson and Gold" - kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, "Elly Mossel" – kwiaty ognisto czerwone, "Jet Trail" - kwiaty białe, "Orange Trail" – kwiaty czerwone, "Pink Lady" – kwiaty duże, ciemnoróżowe.

Pigwowiec okazały

Pigwowiec okazały

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie