Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Pigwowiec - okazały, japoński i pośredni

Skomentuj artykuł

Wymagania i pielęgnacja pigwowców

Pigwowce to idealne krzewy ozdobne doskonale pasujące do każdego stylu ogrodowego (zwłaszcza japońskiego lub naturalnego). Ich niewielkie rozmiary czynią z nich idealne rośliny do małych ogrodów. Z uwagi na dekoracyjne i bardzo wczesne kwitnienie warto sadzić je blisko domu lub w miejscu wyeksponowanym. Pamiętajmy jednak że po kwitnieniu nie będę już tak wyjątkowo dekoracyjne. Można z nich tworzyć żywopłoty – formowane lub nie, sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach wzdłuż drogi czy ogrodzenia. Dobrze prezentują się w zestawieniach z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną, np. z żółto kwitnącą forsycją lub różowo kwitnącym migdałkiem.

Pigwowiec pośredni

Pigwowiec pośredni

Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, jednak w lekkim półcieniu też dobrze dadzą sobie radę – będą jednak nieco gorzej kwitły. Pamiętajmy, że pigwowce źle znoszą przesadzanie, dlatego też stanowisko dla nich wybierajmy z głową! Nie są wymagające w stosunku do gleby, dobrze będą rosnąć w każdej ziemi ogrodowej. Najbardziej lubią glebę żyzną, próchniczną i przepuszczalną, warto więc przed sadzeniem wymieszać naszą ziemię ogrodowa z kompostem lub żyznym podłożem ogrodniczym. Nie powinien być to jednak kwaśny torf gdyż pigwowce lubią gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Mają płytki system korzeniowy i bardzo nie lubią nadmiernego zachwaszczenia – gorzej wtedy rosną i kwitną, dlatego podczas sadzenia podłoże warto ściółkować czarną folią ogrodniczą, agrowłókniną lub korą sosnową. Ponadto rośliny regularnie odchwaszczamy i podlewamy – zwłaszcza w okresie letnich upałów.


Krzewów nie powinniśmy sadzić w miejscach narażonych na silne wiatry oraz na wystawie północnej (gdyż mają wtedy za mało słońca). W mroźne zimy mogą przemarzać (zwłaszcza młode rośliny), dlatego też wymagają zabezpieczenia. Warto wokół pnia usypać kopczyk z torfu lub kory sosnowej – zabezpieczy od podstawę pędu i korzenie przed mrozem. Mrozoodporność rośnie wraz z wiekiem. Jeśli część nadziemna przemarznie usuwamy suche gałęzie bo na ich miejscu szybko wyrosną nowe.

Owoce pigwowca

Owoce pigwowca

Pigwowce nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawożenie najlepiej przeprowadzać na wiosnę i w razie potrzeby powtarzać 2-3 razy w sezonie. Cięcie wykonujemy tuż po kwitnieniu (latem pigwowiec zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok). Przy umiejętnym cięciu pigwowce można formować jako drzewka bonsai, nie jest to łatwe gdyż pędy są bardzo oporne na drutowanie. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają w okresie kwitnienia. Można je także uprawiać w doniczce i trzymać na balkonie lub tarasie, jednak takie rośliny wymagają znacznie więcej uwagi. Przede wszystkim wymagają regularnego podlewania oraz zabezpieczania doniczki (styropianem) przed mrozem.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie