Pierwiosnek lekarski Primula veris

Pierwiosnek lekarski Primula veris

Skomentuj artykuł

Rozmnażanie

Gatunek możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, wysiewając je zaraz po zbiorze. Innym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne poprzez podział rośliny. Rozrośniętą kępę dzielimy wczesną wiosną.

Pierwiosnek lekarski - ziele

Pierwiosnek lekarski - ziele

Właściwości lecznicze

Jako ziele można wykorzystać całą roślinę, zazwyczaj jednak wykorzystuje się  korzenie. Surowiec  nie może być pozyskiwany z naturalnych stanowisk, ponieważ jak już wspomniano jest gatunkiem chronionym. Pierwiosnek lekarski zawiera: liście (witamina C), kwiaty (saponiny, flawonoidy), korzenie (saponiny, garbniki, olejek eteryczny).

W okresie wiosennym pozyskuje się kwiaty i  liście pierwiosnka lekarskiego, a jesienią korzenie. Ziele należy suszyć, kwiaty i liście w zacienionym, przewiewnym miejscu w temperaturze do około 35°C, a korzenie w suszarni.

Ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych, roślina wykazuje działanie, moczopędne, napotne, przeciwzapalne, wykrztuśne, uspokajające. Co możemy wykorzystać przy zwalczaniu przeziębienia, zapaleniu gardła oskrzeli.

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek lekarski - zdjęcie passa12

Uwaga

Ziele pierwiosnka nie może być stosowane przy problemach żołądkowo jelitowych, a stosowanie zbyt dużych dawek, ma negatywny wpływ na organizm człowieka- m.in. wymioty.

Ze względu na zawartość witaminy C, liście rośliny wykorzystywane były do sałatek.

Walory dekoracyjne

Ze względu na dekoracyjne, wyraziste kwiaty, liście, a także małe wymagania, pierwiosnek lekarski, można traktować jako roślinę ozdobną. Wczesne kwitnienie, jest dodatkową zaletą rośliny. Możemy ją wykorzystać w założeniach naturalistycznych, w półcienistych zakątkach, na rabatach,  a także w ogrodach skalnych, jednak w miejscach nie w pełni nasłonecznionych.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także