Pielęgnacja winogron

Pielęgnacja winogron

1 komentarzy

Wymagania winorośli
 

         Nasłonecznienie

Winorośl należy do roślin światłolubnych, które do prawidłowego rozwoju       wymagają dużo światła. Na słonecznych stanowiskach lepiej rozwija się,       szybciej dojrzewają owoce oraz jest bardziej odporna na choroby. Zacienione stanowiska sprzyjają chorobom, mniejszym plonom, dłuższym okresom       dojrzewania owoców oraz nienaturalnie rozwiniętym organom rośliny.

         Temperatura

Zależnie od grupy i odmian winorośl może być bardziej lub mniej podatna na ujemne temperatury. W Polsce najlepiej uprawiać winorośl w południowej i         zachodniej Polsce, gdzie panują bardziej przychylne tej roślinie warunki.       Zazwyczaj winorośl znosi temperaturę do około – 20/ -26°C.

         Podłoże

Winorośl najlepiej czuje się na glebach lekkich, próchniczych, głębokich, łatwo         nagrzewających się. Unikajmy gleb podmokłych !

 

Sadzenie winorośli

            Przygotowanie podłoża

Nim zakupimy sadzonki należy dokładnie przygotować podłoże, a więc oczyścić, odchwaścić, głęboko przekopując wraz z zastosowanym, dobrze      rozłożonym obornikiem lub kompostem. Nawozy organiczne powinny stanowić       postawę przy nawożeniu roślin, a nawozy mineralne tylko        uzupełnienie w razie         potrzeby.

         Wybór sadzonki

Wybierajmy sadzonki w pojemnikach, które łatwiej przyjmują się. Dobra      sadzonka powinna charakteryzować się brakiem zmian chorobowych i       zdrowym wyglądem. Ulistnione sadzonki najlepiej sadzić na przełomie wiosny i         lata.

         Sadzenie

Sadzonki winorośli sadzimy w dołkach o półmetrowej średnicy, na kopczykach         żyznego podłoża. Sadzonkę sadzimy przy paliku, na takiej głębokości, aby 2-     3 pąki wystawały ponad powierzchnię i do połowy przysypuje się podłożem,  po      czym obficie podlewa i zasypuje. Wystającą część sadzonki należy          przysypać np. torfem.

 

Pielęgnacja winorośli

            Nawożenie

Każdego roku należy dokarmiać winorośl nawozem organicznym np.  kompostem. Przy jego braku stosujemy wieloskładnikowy nawóz, zgodnie z     zaleceniami podanymi przez producenta.

            Podlewanie

W przypadku przedłużającej się suszy należy uzupełniać braki wody przede  wszystkich u młodych roślin. Starsze tworząc rozległy system korzeniowy       dobrze sobie radzą z niedoborem wody, choć i one zwłaszcza w okresie tworzenia owoców wymagają większej uwagi pod tym względem. Zbytniej  utracie wilgoci będzie zapobiegać rozsypana wokół rośliny ściółka.

         Cięcie

Cięcie winorośli należy do podstawowych i najważniejszych zabiegów  pielęgnacyjnych, warunkujących obfite plony. Należy pamiętać, że owocują       one dopiero w trzecim roku po posadzeniu, a znaczące plony uzyskujemy          dopiero w 5- 6 roku uprawy. Warto wiedzieć, że na winorośli owocują pędy         jednoroczne, które rozwijają się z zeszłorocznych pąków powstałych na        zdrewniałych pędach zwanych łozą. Jeżeli chcemy, aby winorośl nam dobrze owocowała należy stosować silne cięcie. Brak cięcia spowoduje duży przyrost    pnącza, ale nie będzie miało to odzwierciedlenia w postaci obfitego zbioru.          Roślina zbyt wiele energii zużyje na tworzenie nowych, zielonych przyrostów.          Winorośl tniemy w okresie spoczynku, a więc już w okresie jesiennym       możemy częściowo ją przyciąć, a w okresie wiosennym przeprowadzić         ostateczne cięcie, kiedy doskonale widzimy kondycję winorośli po zimie i       zakres ewentualnych uszkodzeń mrozowych.

Cięcia formującego dokonujemy już na jednorocznych sadzonkach tnąc je na dwa oczka, pozostawiając jeden- dwa pędy, a w następnym roku    przycinając na 3- 4 oczka, zostawiając 2-3 pędy. Istnieje wiele sposobów na formowanie winorośli. Jeżeli winorośl       posadziliśmy przy ścianie można  zastosować formę pienną, natomiast formy bezpienne stosujemy w rejonach, gdzie istnieje większe zagrożenie  przemarznięcia rośliny, a w  takiej formie łatwiej jest zabezpieczyć roślinę     na okres zimy.

Aby winorośl dobrze owocowała należy pozostawić odpowiednią ilość  oczek na pędy owocujące. Pamiętajmy, że słabsze rośliny nie będą w stanie  obficie zaowocować na zbyt wielu pozostawionych pędach jednorocznych. Im silniejszy krzew, tym można pozostawić większą liczbę oczek, z których   rozwiną się pędy owocujące.

Zależnie od długości pozostawionej na krzewie łozy ( zróżnicowanie pod względem ilości znajdującej się na niej oczek) wyróżniamy cięcie krótkie (pozostawienie do 4 oczek), cięcie średnie (pozostawienie do 8 oczek) oraz    długie (pozostawienie do 12 oczek). Możemy zastosować także cięcie  mieszane.

W okresie wegetacji należy przeprowadzić cięcie tzw. zielone, które    pozytywnie wpłynie na zbiory. Możemy przerzedzić pędy w celu ograniczenia    możliwości porażenia chorobami oraz wpłynięcia na jakość owoców.       Uszczykiwanie wierzchołków owocujących pędów ma na celu zahamowanie    ich wzrostu, w celu wpłynięcia na lepszy rozwój kwiatów, a tym samym ilość i       jakość zbioru. Poza tym uszczykujemy pasierby oraz w razie potrzeby      przerzedzamy liście.

Pielęgnacja winogron

 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Miecio, Tytuł: Nero

    A co z kolorem owoców Nero ? Alden - potwierdzam, że trudno dojrzewa. Pierwszy raz od 4 lat mogłem w tym roku, w połowie października zbierać kiściami a nie gronkami. Z jednej rośliny 2,5 kg. Agat Doński doszedł w połowie września.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także