Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

1 komentarzy

Kolejnym ważnym oraz bardzo pracochłonnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest walka z chwastami, a więc pielenie. Jest ono niezbędne, ponieważ chwasty szybko się rozprzestrzeniają i konkurują z roślinami ozdobnymi o pokarm i wodę. Poza tym niektóre z nich są nosicielami wirusów. Najważniejsze jest, aby chwasty likwidować już od samej wiosny nie pozwalając na ich rozsianie. Chwasty bardzo ekspansywne rozprzestrzeniające się poprzez podziemne rozłogi, należy dokładnie wykopać. Można także posmarować je herbicydem, aby skuteczniej z nimi walczyć. Ograniczyć rozwój chwastów możemy poprzez ściółkowanie. Dzięki niemu nie będzie potrzeby ciągłego pielenia, ograniczymy się tylko do usuwania pojedynczych chwastów.
   

Pielęgnacja ogrodu to także zabezpieczenie roślin przed  połamaniem. W ogrodzie rośnie wiele roślin, które narażone są na złamanie np. wysokie, młode drzewka, róża pienna, mieczyki, malwy, ostróżki itp. Zdarza się, że wymagają one palikowania oraz stosowania różnych podpór. Niektóre rośliny wymagają także ogławiania, a więc usuwania przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu roślina nie będzie wykorzystywała swoich sił na wytworzenie nasion, tylko poświeci energię na wytworzenie nowych pąków i dorodnych kwiatów. Przykładem roślin które ogławiamy są tulipany, różaneczniki, mieszańce herbatnie, pelargonie itp. O przedłużeniu żywotności roślin decyduje także cięcie oraz przycinanie. Ma ono szczególne znaczenie wśród  drzew i krzewów. Wyróżniamy cięcie prześwietlające, odmładzające oraz formujące. Regularność w cięciu ogranicza rozrost oraz wpływa na intensywność kwitnienia, owocowania oraz przedłuża żywotność. Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami to także ważna kwestia. Przy odpowiedniej pielęgnacji ogrodu rośliny zdecydowanie mniej narażone są na ataki chorób i szkodników. Nim sięgniemy po chemiczne środki korzystajmy z naturalnych sposobów walki. Bardzo często sprawdzają się i nie ma konieczności stosowania chemii. Trzeba przede wszystkim dbać o rośliny, zapewnić im optymalne warunki do rozwoju i jak najszybciej reagować w przypadku niepokojących zmian.
   

Pielegnacja ogrodu

Ponieważ część roślin pochodzi z cieplejszych zakątków świata, warto zabezpieczyć je na zimę, aby mogły przetrwać nasze ostatnio dość mroźne i kapryśne zimy. Najbardziej wrażliwe, tarasowe i balkonowe rośliny powinny zostać przeniesione do widnych pomieszczeń, gdzie będzie panować dodatnia temperatura. Rośliny uprawiane  w gruncie można kopczykować, okrywać agrowłókniną, igliwiem, słomą. Część roślin cebulowych oraz posiadających kłącza wykopujemy i przechowujemy w zabezpieczonym przed mrozem miejscu, w skrzynkach wypełnionych torfem, piaskiem bądź trocinami. Postępujemy tak m.in.z paciorecznikami, daliami, dziwaczkami, mieczykami.
   

Na pielęgnację ogrodu składa się masa zabiegów. Najważniejsze z nich zostały wspomniane w niniejszym artykule. Już przy takiej pielęgnacji jesteśmy wstanie poszczycić się ogrodem pełnym dorodnych i zadbanych roślin o podwyższonej odporności na choroby i szkodniki.    Odpowiednie narzędzia i systematyczność pozwolą na sprawną pielęgnację, bez konieczności zbytniego przemęczania się. Ogród to nie tylko praca, ale przede wszystkim wypoczynek i możliwość obcowania ze szczególnym pięknem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Roksana, Tytuł: Ekstra

    Bardzo ciekawy artykuł, ja niestety nie mam ręki do ogrodów, mimo moich szczerych chęci nie potrafię zapamiętać kiedy mam podlać trawę, kwiaty itd. Próbowałam nastawiać sobie nawet alarmy w telefonie, ale na nic się to nie zdało bo i tak po pewnym czasie zapominałam.. Jedynym rozwiązaniem dla mnie było zatrudnienie firmy, która była w stanie mi pomóc dzięki temu nie muszę się martwić, że pewnego dnia ogród po prostu straci swój piękny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: