Newsletter serwisuPięknie kwitnąca Kliwia zasady uprawy dla początkujących

Kliwia zachwycała swą „urodą” już nasze prababki. Nazwę swą wzięła od imienia lady Clive, hrabiny Northumberland. Była ona patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Kliwia. 

Roślina ta pochodzi z Afryki Południowej z Natalu, prowincji RPA. Poza pięknymi pomarańczowymi kwiatami jej ozdobę stanowią, również blaszkowate ciemno zielone liście. W domach uprawiamy najczęściej odmianę Clivia Minata. Poza tą odmianą występują inne, jak na przykład Clivia Nobilis. Ma ona łososiowaty kolor i bardziej podłużne opadające w dół kwiaty. Sprawiają one wrażenie, jakby się nie do końca otworzyły. 

Kolorystyka kwiatów też jest zróżnicowana, począwszy od  pomarańczowego poprzez łososiowaty skończywszy na białych, odmiana Aurea. Występują, także Kliwie o liściach paskowanych  żółto-zielonych, odmiana Striata.

Kliwia to roślina długowieczna, która praktycznie nie choruje może poza pojawiającymi się czasami wełnowcami, które występują, gdy zimą kwiat przebywa w zbyt ciepłym miejscu. Jednak, żeby zakwitła musi być dobrze traktowana.

Uprawa Kliwii.

Stanowisko –  zimą  ustawiamy roślinę w chłodnym miejscu, w półcieniu w temperaturze 10-15 stopni. Latem Kliwia lubi stać na parapecie okiennym w półcieniu, lub na balkonie czy tarasie.

Podlewanie – w zimie raz na tydzień, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, latem zawsze wtedy, gdy ziemia jest znacząco przesuszona. Kliwia lubi lekko wilgotną ziemię. Głównym błędem w uprawie poza oparzeniami słonecznymi jest zalanie całej rośliny, (zbyt obfite podlewanie), które powoduje jej gnicie oraz zalanie korzeni. Gdy pozostawimy na podstawce wodę, w której będą one stać to zaczną gnić, co zniszczy Kliwię.

Rozmnażanie – poprzez podział starej rośliny lub odrosty, które musza mieć przynajmniej cztery listki, aby można je było oddzielić od rośliny matecznej. Jeżeli nie zetniemy pędu kwiatowego  po przekwitnięciu rośliny to pojawią się na nim tuż po kwiatach owoce z nasionami. Owoce muszą odpowiednio urosnąć a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce i wyhodować z nich roślinę. Nie jest to zajęcie dla amatorów, bardzo osłabia roślinę, a pozyskane w ten sposób. Kliwie mogą znacznie różnić się od rośliny matecznej.

Przesadzanie – przesadzamy dopiero wtedy, gdy roślina wyrasta z doniczki, zarówno od góry, jak i od spodu wystają z niej korzenie. Młode rośliny przesadzamy co dwa, trzy lata. W przypadku starszych wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy przesadzać z przesadzaniem. Roślinę uprawiamy w ziemi standardowej.

Nawożenie – w okresie od  marca do lipca nawozimy raz na tydzień nawozami dla roślin kwitnących, w pozostałym okresie robimy to raz w miesiącu. Zimą nie nawozimy.

Kwitnienie – ze środka liści wyrasta łodyga,  na której znajduje się od 6 do 7 kwiatów, (młoda roślina), do około 10-15 kwiatów (dorosła roślina). Kwiaty mają około pięć centymetrów średnicy i kielichowaty kształt.  Termin kwitnienia przypada od lutego do kwietnia. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Po odpoczynku Kliwia może zakwitnąć drugi raz, potrzebuje około czterech miesięcy na regenerację. Czasami zakwitnie latem, ale może też to  zrobić dopiero na jesieni. Jeżeli będzie ona przebywać cały czas w temperaturze pokojowej bez zapewnienia odpoczynku w chłodniejszym miejscu to nie zakwitnie. Nie zrobi tego, również gdy nie obetniemy po kwitnieniu pędu kwiatowego, (obcinamy jak najkrócej) i dopuścimy do wytworzenia owoców z nasionami. Taka sytuacja bardzo osłabia roślinę i nie zakwita ona już na drugi rok. Roślina powinna być zawsze w tej samej pozycji do światła, szczególnie, gdy kwitnie. Jeżeli łodydze kwiatowej będzie brakowało światła to będzie wyginać się ona ku niemu i może się wtedy  złamać. Obracanie doniczki może zahamować kwitnienie, dlatego tak ważne jest aby światło padało równomiernie na całą roślinę i żeby nie trzeba było jej ustawiać do światła.   Przy prawidłowym kwitnieniu pęd kwiatostanowy wyrasta nad liście i roślina dopiero wtedy zakwita.

Wzrost – w mieszkaniu kwiat dorasta do 50 centymetrów.

 

Kliwia

 

Kliwia

Zabiegi pielęgnacyjne - dobre traktowanie

Kliwia lubi być dopieszczana. Bardzo jej odpowiada, gdy zakurzone liście przetrzemy miękką i wilgotną szmatką. Kwiat podlewamy jak wszystkie inne rośliny odstałą przynajmniej dobę wodą.  Robimy to rano, lub wieczorem. Nigdy w południe. Nie pozostawiamy kropli wody na liściach, nie nabłyszczamy ich. Nie stawiamy rośliny w bezpośrednim słońcu. Słońce i krople wody mogą spowodować oparzenia na liściach rośliny. Co ją znacznie osłabi i będzie ona brzydziej wyglądać. Oparzenie słoneczne liści objawia się brązowymi zasychającymi plamami. Chore części  liścia odcinamy. Ucinamy również wszelkie złamane i nadłamane liście. Papierem wycieramy wyciekający sok. Jest on trujący, jak cała roślina. Poza tym to pożywienie dla wielu pasożytów roślin.  Nie stawiamy Kliwii przy ani na kominku, kwiaty doniczkowe jak i cięte nie lubią stać przy ogniu. Latem wystawiamy roślinę na balkon lub taras, stawiamy w zacienionym miejscu.

Wady w uprawie.

Gdy liście podsychają  i kurczą się, to znaczy, że roślina ma za sucho . Trzeba ją natychmiast podlać i zraszać, a potem podlewać systematycznie.

Gdy nowe liście są słabe a roślina nie kwitnie, to znaczy, że ma za gorąco. Przestawiamy ją w chłodniejsze miejsce.

Gdy roślina przestanie rosnąć, to znaczy, że ma za zimno. Trzeba przenieść ją w cieplejsze miejsce.

Gdy liście są słabo wybarwione i jest mało kwiatów, to znaczy, że roślina wymaga nawożenia.

Gdy roślina gnije u podstawy, to znaczy, że ma za mokro jest zalana.  Ziemia musi przeschnąć, a roślina wyzdrowieć. Potem podlewamy rzadziej.

Zakup rośliny.

Najlepiej kupić roślinę w kwiaciarni, tam otrzymamy ją najzdrowszą. Powinna ona być przed kwitnieniem, a pęd kwiatostanowy powinien wystawać do połowy liści. Nie kupujemy rośliny, która już przekwitła, ma uszkodzone liście czy widoczne oznaki jakiejkolwiek choroby.

Autor: Agnieszka Krakowiak


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.73 / 22 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: kliwia

PRZYWIOZLAM ODROST KLIWI I ZASADZILAM W DONICZCE .PRZYWIOZLAM JA W1974ROKU A DOPIERO MI TERAZ ZAKWITLA PIEKNYM POMARANCZOWYM KWIATEM. JEST TYCH KWIATOW BARDZO DUZO

dodał: HALINA LENCZEWSKA 2010-06-24 21:37:30

Tytuł: Piękny kwiat

Ja też posiadam kliwię. Mam ją jakieś 7 lat i też jeszcze nie zakwitła... miejmy nadzieję że to w końcu zrobi... pozdrawiam

dodał: kajtusstrzempa 2010-06-27 15:54:17

Tytuł: kliwia-dana

Moja kliwia kwitła w ubiegłym roku 2x,a w tym - wcale.Miała aż 26 kwiatów.Nie zakwitła pewnie dlatego,że pozwoliłam jej na wytworzenie owoców.Nie wiedziałam,że to jest błędem.Spróbuję z nasionkami,a może mi się uda.

dodał: Dana 2010-09-20 08:21:49

Tytuł: w końcu zakwitła

Mam kliwie od ok 8lat i w tym miesiącu zauważyłam kwiat,byłam mile zaskoczona bo wcześniej nigdy nie kwitła.

dodał: basia 2011-01-28 16:39:12

Tytuł: moja kliwia zrobiła mi niespodzianke kwitnie teraz a zwasze kwitła w maju

mam kliwię od paru lat zawsze pięknie kwitnie na pomarańczowo w maju a teraz zakwitła w styczniu bardzo mnie zaskoczyła

dodał: wiesia 2011-02-01 13:09:00

Tytuł: Mam dwie kliwie.......

jedna z nich, matka tej drugiej nie kwitnie już od kilku lat, córka zaś kwitnie co rok i obecnie wypuszcza piękny pąk kwiatowy.Pielęgnuję je obie jednakowo stoją obok siebie ,dlaczego starsza nie kwitnie.

dodał: Elżbieta 2011-02-27 21:44:58

Tytuł: ,ma kliwie siostry

maja poltora roku i obydwie juz kwitna maja kolor pomaranczowy i duzo kwiatow

dodał: waclawa 2011-03-17 13:14:26

Tytuł: kliwia kwitnie ale

moja kliwia kwitnie regularnie, ale pęd kwiatowy nie wyrasta w górę tylko rozkwita między liściami u nasady tracąc przy tym cały urok.Co robię źle?Proszę o pomoc.

dodał: Alicja 2011-05-13 17:17:46

Tytuł: moje kochane kliwie

dostalam kliwie od kuzynki rozmnozylam i czekam az wszystkie zakwitna.

dodał: krystyna 2011-10-24 01:31:24

Tytuł: kliwia kliwia

u mnie kwitnie co rok. właśnie od 2 tygodni podziwiam jej urok :)

dodał: swordfish 2011-12-11 15:03:44

Tytuł: Kolorowe Kliwie

Mam kilka kolorów kliwi kwitną mi co roku a nie ma wcale pracy przy nich należy pamiętać o podlewaniu aby tylko nie przelac bo zgnija :)A odwdzięcza się pięknymi kwiatami:)

dodał: Barbara 2012-02-20 21:06:47

Tytuł: kliwia nie chce kwitnąć

Mam kliwię już ok 15 lat i niestety nie zakwitła jeszcze ani raz. Co robię źle? może ma za ciepło? słyszałam, że powinno się ją przesuszać jak amarylis, ale nigdy tego nie robiłam. jak o nią dbać, żeby w końcu zakwitła?

dodał: Teresa 2012-02-22 17:40:23

Tytuł: moja kliwia

Mam 2 kliwie-różową i pomarańczową.Rożoa własnie wypuściła piękny pak(latem tez zakwitła),pomarańczowa w ubiegłym roku zastrajkowała i puszyła się pięknymi liścmi.Może w tym roku będzie inaczej

dodał: julka 2012-02-29 10:59:18

Tytuł: kwitnie...ale..

...."moja kliwia kwitnie regularnie, ale pęd kwiatowy nie wyrasta w górę tylko rozkwita między liściami u nasady tracąc przy tym cały urok.Co robię źle?Proszę o pomoc..... Podlewać bardzo ciepłą woda.

dodał: Jolanta 2012-03-08 19:06:19

Tytuł: naiona się sieje

[cytat z artykułu]a nasiona dojrzeć, aby można było je posadzić w doniczce] Nasiona zawsze ale to zawsze i wszystkie sieje się,wysiewa ...ale nie sadzi

dodał: Hiacynta 2012-04-01 12:18:01

Tytuł: kliwia...nie chce ???

Mam kliwie jakiejs dwa lata i nie kwitnie dlaczego?

dodał: maria 2012-04-13 21:54:42

Tytuł: brak pędu z kwiatem

Moja kliwia ma 4 lata i 2 razy kwitła pięknie a teraz nie wyrasta kwiat na łodydze a między liściami. Czy jest na to jakiś sposób by wypuściła pęd

dodał: Iwona 2012-05-13 13:17:43

Tytuł: nie kwitnie

Mam kliwię już kilkanaście lat i nie kwitnie. Posiada dużo odrostów. Gdy było 5 dorosłych rozsadziłem i zaraz po rozsadzeniu u jednej pojawiły się 4 odrosty u drugiej 2 odrosty. posadziłem tak że mają ciasno w doniczkach a mimo to wydaja odrosty a nie kwitną :-(

dodał: Piotr 2012-06-15 13:06:59

Tytuł: dlaczego nie kwitnie?

Dawno temu słyszałam że kliwia powinna mieć ciasną doniczkę,od tego czasu kwitnie dwa razy w roku.Powodzenia.

dodał: Wanda 2012-07-02 17:20:21

Tytuł: nagroda za cierpliwosc

dostalam kliwie 6 lat temu[odrost] posadzilam w duzej donicy i dwa dni temu zauwazylam ze miedzy liscmi wylania sie kwiat.

dodał: Dorota 2012-07-05 18:06:51

Tytuł: Moja kliwia

Kliwi nie podlewamy w zimie ,ja tak zrobiłam i kwitla dwa razy w te lato

dodał: Agnieszka 2012-08-22 15:06:03

Tytuł: Moja kliwia

W tym roku nareszcie zakwitła,ale mam znią problem od lat, ma ciągle mnóstwo nowych cebulek, dotąd usuwałam je zanim puściły listki, może nie należy tego robić,nie ruszac jej a wówczas szybciej zakwitnie?

dodał: Sabina 2012-09-30 23:28:12

Tytuł: Oj ta kliwia....

Kupiłam dużą kliwię na pchlim targu og kogoś kto mnie zapewnial,że pięknie kwitnie ale minęło już kilka lat a tu nic.....

dodał: Barbara 2012-12-14 15:55:52

Tytuł: moja piękna kliwia

moja kliwia wypuszcza już siódmy kwiat od października.

dodał: Jadzia 2013-01-13 20:01:27

Tytuł: zapomniana kliwia

a ja moją 2 letnią kliwię po lecie spędzonym w ogródku między różami (ochrona przed słońcem i złodziejami) jesienią upchałam na klatce schodowej między pelargoniami i zapomniałam o niej:( A dziś zauważyłam łodygę i 12 kwiatów:) Właśnie ją lekko reanimuję bo ziemia prawie na pieprz wyschła. Natomiast dorosła nie kwitnie od kilku lat natomiast wydaje masę odrostów które rozdaję znajomym i zazwyczaj kwitną w 2-3 roku mając 6-8 pąków.

dodał: Beata 2013-01-19 11:29:15

Tytuł: kliwia moje marzenie

Witam serdecznie, moja pierwszą kliwię dstałam od mojej babci , po latach rozkrzewiła się i pięknie kwitnie dwa razy w roku . Mnóstwo odnóżek wydałam przyjaciołom i znajomym , a teraz nabrałam choty na powiększenie swojej kolekcji . Posiadam tą najpopularniejszą pomarańczową a marzę o białej i żółtej , jeżeli ktoś posiada i chciałby się podzielić to chętnie odkupię.Pozdrawiam wszystkich fascynatów tego kwiata

dodał: KamillaM. 2013-01-27 19:06:22

Tytuł: pomarańczowe cudo

Witam wszystkie miłośniczki kliwi.Ja jak większość z pąń posiadam również kliwie,zakupiłam ją całkiem przypadkiem 2-a lata temu i muszę się pochwalić,że zakwitła mi już sześć razy,nie mówiąc już o siedmiu nowych odrostach które już rozsadziłam.Polecam ją wszystkim miłośnikom roślin.

dodał: Dorota 2013-01-28 13:44:06

Tytuł: zapytanie zmiana miejsca

Czy mozna przenosic doniczke z kliwia w inne miejsce

dodał: Tera 2013-02-08 10:31:13

Tytuł: kliwia pomaranczowa

Taka wlasnie kupilam 2 lata temu w jednym markecie. Zaskoczyla mie informacja w artykule ze ten kwiat kwitnie tylko od lutego do kwietnia oraz wasze komentarze ze wasze nie kwitna. Moja kwitnie na okraglo , wypuszcza lodge , kwitnie , przekwita , scinam ja i po tygodniu lub dwuch rosnie nastepna lodyga . Prawda jest ze poki lodygi nie zetnie sie nie ma co liczyc na nastepna. Podlewam swoja tak jak w artykule , dopiero gdy ma naprawde sucho , zreszta tak samo jak pozostale inne kwiety, nie rozczulam sie nad nia zbytnio.

dodał: Beata 2013-03-12 23:27:09

Tytuł: kliwia pomaranczowa

Posiadam kliwie , i tak jak czytałam wstawiłam ja do chłodnego pomieszczenia na okres wegetacji. Po tym czasie miala zawiązać pąki. I tak sie stało, ale pąk przestał rosnąć, i martwie się, że nie zakwitnie. Kliwia stoi teraz w dużym przestrzennym pokoju, dobrze oswietlonym. Przestrzegam zasad uprawy. Prosze pomóżcie.

dodał: Agnieszka Wrocław 2013-04-12 07:24:26

Tytuł: 64 letnia kliwia

z pokolenia na pokolenie, u mojej mamy rosła ta sama kliwia. kwitła raz w rok, na jej urodziny. pmiętam ją od zarania swoich dziejów....

dodał: Ingeborg 2013-06-14 11:42:24

Tytuł: moja zakwitła 2 raz w tym roku:)

Moja kliwka ma z 2 latka , zakwitła w lutym na moje urodziny:) i jestem w szoku bo dziś patrze a kliwka znow ma kwiatyy:) bardzo rzadko sie to zdarza jak juz to na jesien , hmm chyba jej odpowiada ze mowie jej ze piekna jest i mi kwitnie :) pozdrawiam :)

dodał: Natalia 2013-06-21 23:02:27

Tytuł: ratunku!!!

mam okazałą kliwie dbam o nią ale od paru lat nie kwitnie, nie przestawiam do chłodnego miejsca bo nie mam gdzie, od dwóch lat końce liści są brązowe, obcinam i nic nie pomaga. podlewam jak każde kwiaty, zasilam, moze trzeba odpuścić i po prostu wyrzucić((

dodał: Ula99 2014-01-04 09:29:38

Tytuł: zasychanie liści

moją kliwię przyniosłam z pracy dwa lata temu, ale od tej pory nie zakwitła a liście coraz bardziej zasychają, stoi w chłodnym, nieogrzewanym pokoju na wschodnio-południowym oknie, ma odrost, może przesadzić i poczekać, co dalej? Proszę o jakąś radę, bardzo mi się podobały jej kwiaty, kiedy stała w pracy, może zmiana jej zaszkodziła?

dodał: Maryla 2014-01-21 11:07:55

Tytuł: MOŻE MNIE KTOS OBDAROWAC KLIWIĄ

WITAM. MAM W DOMU DWIE KLIWIE ŻÓŁTA I ZWYCZAJNA POMARAŃCZOWĄ . wszezie szukam kliwi innego koloru nawet ponoc sa białe ale interesuje mnie kliwia Clivia caulescens bądż inna o drobnych kwiatach w kolorze najlepiej zółto-zielonym lub brzoskwiniowym Nigdzuie nie moge jej znaleźć chętnie odkupie sadzonke

dodał: asia 2014-01-27 13:32:37

Tytuł: zniecierpliwiona

dostałam kliwię od koleżanki u której pięknie kwitła ale umnie od pięciu lat nie zakwitła ani raz mimo to nie poddaje się i czekam dostałam kliwię od koleżanki u której pięknie kwitła.ale umnie od pięciu lat nie zakwitła ani raz mimo to nie poddaje się i czekam cierpliwie może w tym roku sie doczekam ...ostatnio znajoma poradziła mi żeby ją przestawić w inne miejsce żeby doznała ;szoku;no cóż spróbuje cierpliwie może w tym roku się doczekam.

dodał: monika 2014-03-09 18:10:29

Tytuł: kliwia a kwitnienie

Muszę się podzielić co robic aby kliwia kwitła --obcinamy przekwitły kwiat do nasady liści moja kliwia kwitnie 4 ---- razy do roku pozdraiwm

dodał: eyka 2014-05-19 14:09:04

Tytuł: kliwia i owoce

a ja nie obcinam kwiatow i przez pol roku mam piekne dekoracyjne czerwone owoce a kliwia mocno odzywiona i tak zakwita ponownie

dodał: jula 2014-07-18 00:43:33

Tytuł: kliwia wypuściła drugą łodygę ...

Mam kliwię od 2011 roku. Zakwita między styczniem a lutym. W tym roku już kwitnie od ok. 2 tygodni a dzisiaj zauważyłam drugą łodygę z pąkami. Jestem zachwycona.

dodał: JOANNA 2015-03-01 14:14:16


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]