Pergola drewniana

Pergola drewniana

Skomentuj artykuł

Jak wygląda pergola?

Pergole to niezwykłe konstrukcje, nadające każdemu ogrodowi romantyczną nutę. Nie bez powodu kojarzą nam się z długimi alejami (tunelami) porośniętymi różami, winoroślą lub kwitnącą glicynią. To właśnie dla nich (roślin pnących) stworzono te elementy tzw. małej architektury ogrodowej. Aby jednak w pełni zrozumieć, czym jest pergola warto przytoczyć jej architektoniczną definicję – „Pergola jest to budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące”. (cytat: Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, strona 118). Definicja ta  pokazuje widoczną różnicę pomiędzy pergolą, a trejażem, z którym jest często mylona przez wielu ogrodników, a przede wszystkim przez sprzedawców drewnianych konstrukcji ogrodowych. Trejaż w przeciwieństwie do pergoli to tylko jeden rząd słupków, bardziej przypominający płot z poprzeczkami i z poziomą belką na szczycie konstrukcji, do której przytwierdzone są elementy poprzeczne (listewki). Aby wyjaśnić to dokładnie – pergola to dwa połączone trejaże zadaszone drewnianą ażurową konstrukcją (kratką) – tworzące zacienione wnętrze (którego nie posiada trejaż). Pergolę najlepiej jednak charakteryzuje opis z krzyżówki - „tunel z pnączami”. Teraz, kiedy już znamy te różnice możemy sami zbudować drewnianą pergolę ogrodową lub kupić gotową konstrukcję. Bez względu na to, na która opcję się zdecydujemy samodzielne wykonanie drewnianej pergoli nie jest trudne i poradzi sobie z tym każdy amator majsterkowania posiadający nawet minimalne doświadczenie.Jak zbudować pergolę?

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem budowy pergoli jest odpowiednie planowanie. Może się to wydać banalne, ale na tym etapie musimy zdecydować o jej lokalizacji, wyborze materiałów, narzędzi i co najważniejsze o kosztach związanych z budową pergoli.

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Lokalizacja

Pierwszą i podstawową funkcją pergoli jest zapewnienie podpory dla roślin pnących, dlatego też, musimy wybrać dla niej odpowiednie miejsce zorientowane według stron świata i warunków nasłonecznienia. Poprzeczki zadaszenia powinny wyznaczać kierunek wschód-zachód. Trzeba również zdecydować czy rośliny będą rosły w gruncie czy w drewnianych donicach – skrzyniach (to w przypadku, gdy pergola będzie budowana na tarasie lub na dachu). Pergola może być konstrukcją wolnostojącą lub elementem zintegrowanym z budynkiem – niejako przyklejonym do jednej z jego ścian. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie pergoli, jako zadaszenia podjazdu dla samochodów. Pergola najczęściej wykorzystywana jest do podziału przestrzeni ogrodu lub do tworzenia malowniczych i niezwykle romantycznych alei „tuneli”. Podobne konstrukcje (zbudowane z betonu lub metalu) można spotkać w Parku Szczytnickim we Wrocławiu lub w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To, na jaką pergolę się zdecydujemy i gdzie ja umieścimy zależy tylko od naszej fantazji oraz możliwości finansowych.

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Materiały

Najprościej i najszybciej jest kupić gotowe elementy konstrukcyjne pergoli i zmontować z nich całości. Można je kupić w bardzo wielu punktach – od tartaków, centrów ogrodniczych, do wielkopowierzchniowych supermarketów i sklepów typu Dom i Ogród. Są dostępne w różnych wymiarach i rozmiarach. Do wykonania najprostszej pergoli niezbędne będą: drewniane kantówki (krawędziaki) lub okrąglaki stanowiące słupki oraz drewniane kratownice lub mniejsze belki na górę konstrukcji. Elementy drewniane łączymy ze sobą kątownikami, śrubami lub gwoździami (najrzadziej). Drewnianych słupków nie możemy postawić na ziemi gdyż szybko zgniją od wilgoci. Aby temu zapobiec wykorzystujemy metalowe kotwy (najlepiej ze stali ocynkowanej). W zależności od planowanego obciążenia pergoli wybieramy kotwy wbijane w ziemię (w przypadku lekkich konstrukcji) lub przykręcane lub wbijane do betonowej wylewki lub gotowych bloczków fundamentowych (w przypadku cięższej konstrukcji i dużej masy roślin). Konstrukcja musi być stabilna oraz wystarczająco mocna, aby wytrzymać obciążenia pionowe (ciężar roślin, śniegu) oraz poziome (silne wiatry). Drewno wykorzystane do budowy pergoli najczęściej jest sosnowe (z uwagi na niską cenę i dużą dostępność). Zwykle jest zaimpregnowane przez producenta środkami przeciwko szkodnikom, chorobom i czynnikom pogodowym (widać to po charakterystycznym zielonym nalocie). Mimo to warto dodatkowo je zabezpieczyć (jeszcze przed rozpoczęciem budowy) impregnatem do drewna (może być bezbarwny lub koloryzujący).

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Gotowa drewniana pergola

Producenci oferują gotowe drewniane konstrukcje. Jak wspomniano powyżej często są to trejaże nazywane pergolami lub zwykle kratki ogrodowe z ławką, doniczką lub zadaszeniem. Bez względu na ścisłość z definicją takie konstrukcje są bardzo ciekawym rozwiązaniem do małych ogrodów. Doskonałym pomysłem są niewielkie pergole wraz z dodatkowymi kratkami po bokach – nazywane pergolami wejściowymi, często z ławeczką pośrodku (pergole z ławką) oraz dobudowanymi donicami-skrzyniami (pergole z donicami) oraz wszelkie łączone konstrukcje. Warto pamiętać, że pergola wcale nie musi być olbrzymia, aby stanowić ozdobę ogrodu. Nawet małe konstrukcje mogą wyglądać bardzo efektownie.


Jakie rośliny sadzić przy pergoli?

Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich roślin pnących do obsadzenia naszej drewnianej pergoli. Do wyboru mamy bardzo wiele roślin wieloletnich i jednorocznych, tylko od naszej wyobraźni, wielkości pergoli i zasobności portfela zależeć będzie, które z nich wybierzemy. Do zadaszenie można także przymocować wiszące doniczki i obsadzić je kwitnącymi roślinami o zwisających pędach – np. pelargonie bluszczolistne, surfinie, bakopy lub inne. Małe pergole obsadzamy pnączami charakteryzującymi się średnią siłą wzrostu – najlepsze gatunki to np. jednoroczne pnącza (asarina, ozdobna fasola pnąca, groszek pachnący, kobea pnąca, nasturcja pnąca, tunbergia oraz wilec) lub wieloletnie (powojniki zwane clematisami, róże pnące lub wiciokrzewy). Mocniejszych konstrukcji wymagają silnie rosnące pnącza (dławisz okrągłolistny, pięknie kwitnąca glicynia chińska, kokornak, milin amerykański, winorośl, bluszcz pospolity oraz winobluszcz.

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz