Pergola drewniana

Pergola drewniana

Skomentuj artykuł

Jak wygląda pergola?

Pergole to niezwykłe konstrukcje, nadające każdemu ogrodowi romantyczną nutę. Nie bez powodu kojarzą nam się z długimi alejami (tunelami) porośniętymi różami, winoroślą lub kwitnącą glicynią. To właśnie dla nich (roślin pnących) stworzono te elementy tzw. małej architektury ogrodowej. Aby jednak w pełni zrozumieć, czym jest pergola warto przytoczyć jej architektoniczną definicję – „Pergola jest to budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące”. (cytat: Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, strona 118). Definicja ta  pokazuje widoczną różnicę pomiędzy pergolą, a trejażem, z którym jest często mylona przez wielu ogrodników, a przede wszystkim przez sprzedawców drewnianych konstrukcji ogrodowych. Trejaż w przeciwieństwie do pergoli to tylko jeden rząd słupków, bardziej przypominający płot z poprzeczkami i z poziomą belką na szczycie konstrukcji, do której przytwierdzone są elementy poprzeczne (listewki). Aby wyjaśnić to dokładnie – pergola to dwa połączone trejaże zadaszone drewnianą ażurową konstrukcją (kratką) – tworzące zacienione wnętrze (którego nie posiada trejaż). Pergolę najlepiej jednak charakteryzuje opis z krzyżówki - „tunel z pnączami”. Teraz, kiedy już znamy te różnice możemy sami zbudować drewnianą pergolę ogrodową lub kupić gotową konstrukcję. Bez względu na to, na która opcję się zdecydujemy samodzielne wykonanie drewnianej pergoli nie jest trudne i poradzi sobie z tym każdy amator majsterkowania posiadający nawet minimalne doświadczenie.



Jak zbudować pergolę?

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem budowy pergoli jest odpowiednie planowanie. Może się to wydać banalne, ale na tym etapie musimy zdecydować o jej lokalizacji, wyborze materiałów, narzędzi i co najważniejsze o kosztach związanych z budową pergoli.

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Lokalizacja

Pierwszą i podstawową funkcją pergoli jest zapewnienie podpory dla roślin pnących, dlatego też, musimy wybrać dla niej odpowiednie miejsce zorientowane według stron świata i warunków nasłonecznienia. Poprzeczki zadaszenia powinny wyznaczać kierunek wschód-zachód. Trzeba również zdecydować czy rośliny będą rosły w gruncie czy w drewnianych donicach – skrzyniach (to w przypadku, gdy pergola będzie budowana na tarasie lub na dachu). Pergola może być konstrukcją wolnostojącą lub elementem zintegrowanym z budynkiem – niejako przyklejonym do jednej z jego ścian. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie pergoli, jako zadaszenia podjazdu dla samochodów. Pergola najczęściej wykorzystywana jest do podziału przestrzeni ogrodu lub do tworzenia malowniczych i niezwykle romantycznych alei „tuneli”. Podobne konstrukcje (zbudowane z betonu lub metalu) można spotkać w Parku Szczytnickim we Wrocławiu lub w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To, na jaką pergolę się zdecydujemy i gdzie ja umieścimy zależy tylko od naszej fantazji oraz możliwości finansowych.

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Pergola drewniana

Materiały

Najprościej i najszybciej jest kupić gotowe elementy konstrukcyjne pergoli i zmontować z nich całości. Można je kupić w bardzo wielu punktach – od tartaków, centrów ogrodniczych, do wielkopowierzchniowych supermarketów i sklepów typu Dom i Ogród. Są dostępne w różnych wymiarach i rozmiarach. Do wykonania najprostszej pergoli niezbędne będą: drewniane kantówki (krawędziaki) lub okrąglaki stanowiące słupki oraz drewniane kratownice lub mniejsze belki na górę konstrukcji.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie