Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

1 komentarzy

Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa

Drzewo prawdziwie królewskie

To piękne, królewskie drzewo nie tylko wygląda dostojnie, nawet nazwę ma królewską! Nadano ją na cześć królowej holenderskiej i carskiej księżnej Anny Pawłownej Romanow. Popularnie bywa nazywana cesarskim drzewkiem szczęścia.

Jest niewielkim drzewem dorastającym w Polsce do 10m wysokości z luźną, kopulastą koroną lub też okazałym krzewem. Gałęzie starszych okazów tworzą niemal prosty kąt z przewodnikiem.

W naszych warunkach klimatycznych paulownia sadzona jest w cieplejszych rejonach kraju jako drzewo ozdobne oraz w arboretach i ogrodach botanicznych. Drewno nie ma wiec znaczenia użytkowego. Pochodzi z południowo-wschodnich Chin i tam jej twarde drewno bywa wykorzystywane do budowy instrumentów muzycznych oraz mebli. Szybki przyrost roczny (okazałe liście i długie pędy) paulowni sprawia, że bywa sadzona jako roślina energetyczna do produkcji biomasy, podobnie jak nasza rodzima wierzba.

Liście paulowni mogą być olbrzymie, nawet kilkukrotnie większe od ludzkiej dłoni. Mają sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach (do 40 cm!). W dotyku są bardzo przyjemne, miękkie i aksamitne, nieco filcowate.



Stanowisko

Roczne przyrosty paulowni są niezwykle imponujące i u młodych egzemplarzy osiągają nawet do czterech metrów. Niestety, są dość wrażliwe na mróz i tak szybko jak wyrosły, tak też szybko mogą zmarnieć. Paulownia puszysta jako jedyna przedstawicielka swojego rodzaju może być u nas uprawiana w gruncie przez cały rok. Pączki kwiatowe mogą przemarzać już przy -15°C, pędy wytrzymują do -20°C, dlatego drzewo to wymaga starannego okrycia bryły korzeniowej na zimę. Jeśli chcemy doczekać się kwiatów i mamy taką możliwość, dobrze będzie zabezpieczyć także gałęzie (jeśli pozwalają na to rozmiary rośliny). Bryłę korzeniową można okryć liśćmi, korą, słomą lub gałęziami drzew iglastych a całość przykryć agrowłókniną. Pień rośliny trzeba okręcić mata słomianą.

Paulownię sadzimy na stanowisku słonecznym lub półcienistym z żyznym, przepuszczalnym podłożem o lekko kwaśnym odczynie. Powinno ono być osłonięte od mrozów oraz silnych wiatrów aby liście nie uległy zniszczeniu a stosunkowo kruche pędy wyłamaniu. Jednocześnie należy pamiętać o szybkim wzroście drzewa i przeznaczyć dla niego odpowiednią powierzchnię, umożliwiającą swobodny rozrost. Pięknie będzie wyglądać jako soliter pośrodku ogrodu.

Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

Paulownia puszysta - cesarskie drzewko szczęścia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: dorota, Tytuł: moja paulownia

    wychodowałam paulownię z nasienia ,za 4 miesiące urosła dosyć duża,piękne drzewko,martwię się co zrobić jak będzie zimno bo mam ich dużo,jak do wiosny przetrzymać,bardzo szybko rosną

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: