Parzydło leśne uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Parzydło leśne uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Parzydło leśne należy do rodziny różowatych i występuje dziko na terenie Azji, Europy i Ameryki Północnej. W Europie można go przede wszystkim spotkać we Francji, Niemczech i Polsce. W naszym kraju porasta zbocza Sudetów i Karpat oraz lasy górskie. Obecnie jest pod ścisłą ochroną, ale bez problemu można otrzymać jego sadzonki w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Opis

Parzydło leśne jest jedną z niewielu długowiecznych bylin, która może przekroczyć 2 m wysokości i 1 metr średnicy. Pędy parzydła wyrastają pojedynczo, nie rozgałęziają się i tworzą kępy. Wielkość łodyg w kępie zależy do wieku rośliny. Ozdobą rośliny są pierzaste, ciemnozielone liście o kształcie jajowatym lub szeroko – jajowatym. Parzydło obsypane jest białymi i kremowo-białymi drobnymi kwiatkami od czerwca do lipca. Kolor kwiatów zależy jego rodzaju: kwiaty męskie są białokremowe i bardziej pierzaste, natomiast kwiaty żeńskie mają śnieżnobiały kolor. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne, ponieważ są zebrane w wiechowate, przewieszające się kwiatostany. Kwiatostany uginają się pod ciężarem dużej ilości drobnych, błoniastych owoców.

Stanowisko

Parzydło leśnie preferuje stanowiska cieniste albo półcieniste, chociaż również zniesie stanowisko słoneczne, tyle że będzie gorzej na nim kwitło. Gleba, na której sadzimy parzydło powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna  i przede wszystkim wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. Parzydło leśne nie znosi gleb suchych i piaszczystych. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy słabą glebę wystarczy, że przed sadzaniem zasilimy ją kompostem i dawką kwaśnego torfu. Zwróćmy również uwagę na wilgotność gleby i dbajmy o to, żeby roślina była regularnie nawadniana.


Rozmnażanie

Parzydło można rozmnażać na 3 sposoby: przez podział, sadzonki i nasiona. Aby rozmnożyć roślinę przez własne nasiona, musimy mieć w naszym ogrodzie przedstawicieli obydwu płci, ponieważ parzydło jest rośliną dwupienną. Jeżeli nie mamy rośliny męskiej i żeńskiej nasiona parzydła można również kupić w sklepie ogrodniczym. Nasiona należy najpierw wymieszać z wilgotnym piaskiem i poddać je stratyfikacji. Po upływie dwóch miesięcy nasiona można wysiać do pojemnika i postawić w miejscu z dostępem do światła. Pierwsze wschody mogą pojawić się dość późno, więc na początku należy uzbroić się w cierpliwość. Dwulistne siewki można już pikować i na wiosnę wysadzić na miejsce stałe.

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Innym sposobem rozmnażania parzydła leśnego jest podział kęp, który jest dość pracochłonną czynnością, ponieważ parzydło ma wyjątkowo silny i rozrośnięty system korzeniowy. Karpy należy dzielić ostrym nożem i wysadzać do ziemi wzbogaconej kompostem. Tę czynność najlepiej jest wykonywać latem, tak żeby rośliny zdążyły się przed zimą zakorzenić i zakwitnąć już latem następnego roku.

Łatwiejszym i w zasadzie najpopularniejszym sposobem rozmnażania parzydła jest rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych lub bocznych. Sadzonki ścinamy z pędów latem i wsadzamy je do wilgotnego piasku, żeby się ukorzeniły. Sadzonki powinny stać w cieniu.

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Zimowanie

Parzydło jest hemikryptofitem, dlatego wykazuje bardzo wysoką mrozoodporność. Okrycia na zimę wymagają tylko młode egzemplarze. Do okrycia młodych roślin można wykorzystać kawałki kory, gałązki iglaków albo sianko.

Pielęgnacja

Parzydło leśne ma dużo masy zielonej, dlatego wykazuje duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Od wiosny do jesieni roślinę można nawozić kompostem albo nawozem organicznym. Latem parzydło trzeba częściej podlewać. Kiedy kwiaty przekwitną powinno się obciąć kwiatostan.

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Parzydło – roślina trująca czy jadalna?

Parzydło leśne wytwarza cyjanogenne glikozydy, przez co jest rośliną trującą. Wyjątkowo szkodliwe są liście i nasiona, więc jeżeli w naszym domu przebywają dzieci i zwierzęta domowe, warto się zastanowić nad zasadzeniem tej rośliny.

Co ciekawe, w niektórych krajach Europy młode, czerwone niewyrośnięte pędy są traktowane jako szparagi i podawane jako dodatek do dań głównych.


Choroby i szkodniki

Parzydło leśne nie jest atakowane prze szkodniki ze względu na substancje trujące znajdujące się w roślinie.

Zastosowanie

Parzydło leśne nadaje się doskonale na kwiat cięty – długo utrzymuje świeżość w wodzie. Dobrym pomysłem jest również zasuszenie kwiatów, które pięknie wyglądają w suchych bukietach.

W ogrodzie parzydło leśne najlepiej wygląda zasadzane jako soliter albo na tyle rabat w towarzystwie innych bylin. Dobrze wygląda również zasadzana pod niewielkimi drzewkami. Parzydło jest idealną rośliną do ogrodów, które całkowicie występują w cieniu.

Aneta Malinowska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: